Zastosowanie kamer termowizyjnych w budownictwie

aktualizacja: 15-12-2016, 07:42 – artykuł promocyjny


Zjawisko termowizji jest współcześnie bardzo dobrze znane i znajduje szereg przydatnych zastosowań, także w budownictwie. Dzięki niemu można zidentyfikować wady izolacji termicznej budynków, uzyskać szereg informacji dotyczących wykonania prac budowlanych i jakości użytych materiałów oraz strat ciepła w domach jednorodzinnych jak i budownictwie mieszkaniowym. To dzięki niemu łatwiej jest zlokalizować rury z ciepłą wodą, wszelkie wycieki nieszczelności, miejsca pęknięć sieci grzewczej i wodociągowej. Wykorzystanie kamer termowizyjnych pozwoli w znacznym stopniu zaoszczędzić pieniądze i czas jak również może uchronić niekiedy przed tragicznymi wypadkami.

Zasada działania kamery termowizyjnej została zaczerpnięta ze świata natury ponieważ łączy pracę ludzkiego oka z właściwościami oka węża, które ma możliwość widzenia fal podczerwonych. Dodatkowo trzeba dodać, że promieniowanie cieplne jest emitowane przez każdy obiekt, którego temperatura przekracza zero absolutne (-273, 15°C). Takie promieniowanie przechodzi przez soczewkę i skupia się na detektorze. Jest on zbudowany z pojedynczych matryc detektorów zwanych pikselami. Każdy z tych detektorów przetwarza padające na niego promieniowanie w sygnał elektryczny, który zmienia się w zależności od intensywności promieniowania podczerwonego. Następnie sygnał jest przekształcany do postaci cyfrowej, dzięki czemu widzimy to na wyświetlaczu kamery.
 

Wykrywanie wad w systemie ogrzewania podłogowego  


Powszechnie wiadomo, że najlepszy system ogrzewania to taki, którego nie widać. W związku z tym system ogrzewania podłogowego jest tak atrakcyjny i coraz bardziej popularny. Kamera termowizyjna znajdzie swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie z takim systemem zaczyna dziać się coś niepokojącego. Tutaj ciepło dostarczane jest przez rurki z ciepłą wodą lub przewodami elektrycznymi. Za pomocą kamery termowizyjnej istnieje możliwość przeprowadzania audytów energetycznych systemów ogrzewania budynków. Dzięki takiemu zastosowaniu każdy problem z instalacją może być szybko i skutecznie wykryty. Kamerą szczególnie polecaną do kontroli systemów ogrzewania podłogowego jest kompaktowy FLIR E8. Posiada on detektor 320x240, wolne ostrości obiektywu i prosty przycisk nawigacji do ustawień na ekranie, tryby obrazowania, narzędzia pomiarowe i zapisywanie plików w formacie JPEG. Dodatkowo aparat ten jest niezwykle prosty w obsłudze oraz wyposażony jest w opatentowaną funkcję Enhancement MSX® termiczny obraz firmy FLIR, który dodaje kluczowe dane z kamery światła widzialnego na pokładzie do całego obrazu w podczerwieni w czasie rzeczywistym.

 

http://www.instalacjebudowlane.pl/obrazki2/kamera_termowizyjna_FLIR_iBros_ogrzewanie_podlogowe_240516a.jpghttp://www.instalacjebudowlane.pl/obrazki2/kamera_termowizyjna_FLIR_iBros_ogrzewanie_podlogowe_240516.jpg

 

 

Kamera termowizyjna skutecznym narzędziem do badania paneli słonecznych


Skuteczna praca paneli słonecznych ma podstawowe znaczenie dla zapewnienia komfortu życia. Bezawaryjna praca jest warunkiem efektywnego wytwarzania energii, długiej żywotności oraz wysokiego zwrotu inwestycji. Zarówno na etapie produkcyjnym jak i po montażu paneli słonecznych kamera termowizyjna znajdzie swoje zastosowanie. Kontrola paneli słonecznych to szybki i efektowny sposób na zlokalizowanie ewentualnych usterek oraz większych uszkodzeń.   

Zastosowanie kamer termowizyjnych do badania paneli słonecznych ma wiele zalet:

  • możliwość skanowania zainstalowanych już paneli słonecznych
  • w krótkim czasie można skanować duże powierzchnie
  • kontrola jakości paneli słonecznych przed instalacją jak również podczas prac konserwacyjnych
  • szybsze wykrycie nieprawidłowości jeszcze przed wystąpieniem poważnych awarii


http://www.instalacjebudowlane.pl/obrazki2/panele_sloneczne_termowizja_FLIR_iBros_240516.jpg


Do przeglądów paneli słonecznych wykorzystuje się przenośne kamery termowizyjne, które zwykle mają nie chłodzony detektor mikrobolometryczny (zakres 8-14 mikrometrów). Kamery termowizyjne tzw. DDE (Digital Detail Enhancement) automatycznie optymalizują kontrast obrazu w scenach z wysokim zakresem dynamiki, a obraz termiczny nie musi być regulowany ręcznie. Kamera termowizyjna z funkcją DDE idealnie sprawdzi się w przypadku szybkich i dokładnych kontroli paneli słonecznych. Dodatkowo kamera termowizyjna przeznaczona do sprawdzania paneli słonecznych powinna być wyposażona w funkcję tagowania zdjęć termalnych z danych GPS. Umożliwia to łatwe zlokalizowanie wadliwych modułów w dużych obszarach. Poza tym kamera powinna być wyposażona w aparat cyfrowy, który zwiąże się z obrazem cyfrowym umożliwiającym zapisywanie z powiązanego obrazu termicznego. Jest to tzw. tryb fuzji, który umożliwia nakładanie obrazów cieplnych i wizualnych. 


Skuteczna kontrola elektryczności przy pomocy kamery termowizyjnej


Kamery termowizyjne stały się istotnym narzędziem służącym do diagnostyki urządzeń instalacji elektrycznych. Za pomocą badania termowizyjnego można już na wczesnym etapie wykryć ewentualną usterkę. Jest to szybki i bezdotykowy sposób na odnalezienie miejsc wszelkich nieprawidłowości, które w wielu przypadkach mogą prowadzić do sytuacji awaryjnych, uszkodzeń urządzeń a nawet pożaru. Kamery termowizyjne pozwalają w szybki i bezpieczny sposób zbadać czy dane urządzenie działa prawidłowo. Dlatego tak istotne jest przeprowadzanie regularnych przeglądów wszystkich urządzeń instalacji elektrycznych.

 

    http://www.instalacjebudowlane.pl/obrazki2/kamera_termowizyjna_FLIR_iBros_funkcja_MSX_240516.jpg

      http://www.instalacjebudowlane.pl/obrazki2/kamera_termowizyjna_FLIR_iBros_polaczenia_kablowe_z_MSX_240516.jpg


Za pomocą kamery termowizyjnej kontrola stanu instalacji elektrycznej może być przeprowadzana pod obciążeniem. Z racji tego, że instalacje elektryczne mają tendencje do podgrzewania przed złamaniem przy pomocy zjawiska termowizji w jasny sposób można określić "gorące punkty", a tym samym podjąć działania jeszcze przed wystąpieniem awarii. Zjawisko termowizji sprawdzi się również do wykrywania asymetrycznych obciążeń. Kamery FILR T440, które bardzo często są wykorzystywane do monitorowania sieci elektrycznych posiadają unikalną cechę Multi Spectral Imaging Dynamic (MSX). Ta nowa technologia wykorzystuje unikalną funkcję, która zapewnia niezwykłe szczegóły obrazu termicznego w czasie rzeczywistym. W przeciwieństwie do tradycyjnej syntezy termicznej MSX zapewnia ostre obrazy termalne, szybszą orientację docelowego problemu i szybszą drogę prowadzącą do jego rozwiązania.
 

przekazywanie danych z kamery termowizyjnej
 

Kontakt w sprawie produktów:

iBros technic
tel. +48 12 376 70 51
www: www.ibros.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Narzędzie doboru napędów do okien z nowymi funkcjami

Narzędzie doboru napędów do okien z nowymi funkcjami

W internetowym kalkulatorze Napedyokienne.pl znajdziemy teraz nowe funkcje. Jest to... ¬ więcej...

 
System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System, już dostępny prosto z magazynu również w średnicy 90 mm!

System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System, już dostępny prosto z magazynu również w średnicy 90 mm!

System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System to kompletne rozwiązanie dystrybucji powietrza,... ¬ więcej...

 
Analizatory Mastercool Spartan

Analizatory Mastercool Spartan

Nowoczesne, inteligentne analizatory Mastercool serii SPARTAN, wyposażone zostały... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Free Polska Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet