gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

NTS Energy


Systemy hybrydowe NIBE

aktualizacja: 05-10-2021, 06:57 – artykuł promocyjny


Pompy ciepła NIBE to urządzenia grzewcze, które dzięki szerokiej gamie akcesoriów oraz kompletnych modułów wewnętrznych, z powodzeniem można zastosować zarówno w przypadku nowych budynków, jak również obiektów z już istniejącym systemem grzewczym.

Schemat instalacji powietrznej hybrydowej pompy ciepła NIBE

fot.: Schemat instalacji powietrznej hybrydowej pompy ciepła NIBE


ZOBACZ KONIECZNIE >> Ogrzewanie hybrydowe - przegląd oferty rynkowej

 

Powietrzna pompa ciepła + kocioł gazowy

 

Kompletna centrala wewnętrzna NIBE VVM z możliwością podłączenia zewnętrznego kotła gazowego NIBE GBM 10-15 oraz hybrydowa centrala wewnętrzna NIBE GVM z wbudowanym kotłem gazowym o mocy do 25kW to rozwiązania hybrydowe z powietrzną pompą ciepła, które idealnie sprawdzają się w przypadku budynków z dostępem do sieci gazowej. Obydwie centrale posiadają wbudowany zasobnik c.w.u. i sterownik. Osiągają one klasę energetyczną A++.

NIBE GBM 10-15 to naścienny, jednofunkcyjny kondensacyjny kocioł gazowy. Cechą wyróżniającą to urządzenie jest możliwość regulacji wydajności w zakresie od 3,5 do 15 kW, dzięki czemu można dostosować moc grzewczą do aktualnych potrzeb. Kocioł gazowy NIBE GBM 10-15 posiada wbudowaną pompę obiegową i naczynie wyrównawcze. Urządzenie to idealnie sprawdza się jako pomocnicze źródło ciepła dla powietrznej pompy ciepła zarówno w przypadku istniejących budynków poddawanych termomodernizacji, jak również nowych, w których korzystanie z instalacji elektrycznej jest ograniczone. Instalacja GBM 10-15 wyklucza konieczność stosowania szczytowego źródła ciepła, w postaci grzałki zanurzeniowej.

System hybrydowy NIBE F2040+GVM 200

kocioł gazowy NIBE GBM 10-15

fot.: Hybrydowa powietrzna pompa ciepła NIBE z jednostką wewnętrzną NIBE GVM 200, z wbudowanym gazowym kotłem kondensacyjnym. fot.: Naścienny, jednofunkcyjny kondensacyjny kocioł gazowy NIBE GBM 10-15

 

Cena hybrydowej centrali wewnętrzna NIBE GVM z wbudowanym kotłem gazowym nie jest jeszcze znana, ale aktualnie firma NIBE-BIAWAR oferuje kocioł gazowy NIBE GBM 10-15 jako dodatkowe wyposażenie do powietrznych pomp ciepła NIBE SPLIT i NIBE MONOBLOK w cenie 4000 zł netto.

Systemy hybrydowe z kotłem gazowym są rozwiązaniem, polecanym w szczególności przy termomodernizacji budynków. Zastosowanie systemu hybrydowego powietrznej pompy ciepła z kotłem gazowym, pozwala bowiem obniżyć koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne. Aby było to możliwe należy dobrać pompę ciepła o mniejszej mocy grzewczej, pracującą z wyższą wydajnością w zakresie wyższych temperatur powietrza zewnętrznego. Za regulację parametrów pracy systemu hybrydowego odpowiada sterownik centrali wewnętrznej pompy. Włącza on kocioł gazowy jedynie w sytuacji, gdy jest to opłacalne z ekonomicznego lub ekologicznego punktu widzenia, a także w oparciu o priorytet poziomu hałasu. Inwestor może bowiem tak zaprogramować sterownik, aby ten analizował koszt kWh uzyskany z gazu ziemnego i z sieci lub wartość emisji dwutlenku węgla dla obu źródeł ciepła oraz maksymalny poziomu hałasu pompy ciepła. Pompa ciepła inteligentnie steruje pracą systemu hybrydowego, tak żeby optymalnie pod względem kosztów, emisji CO2 lub hałasu, dostosować proporcje pracy obu źródeł ciepła.

 

Pompa ciepła NIBE + rekuperator

 

System grzewczo-chłodząco-wentylacyjny NIBERekuperator NIBE ERS jest nowym urządzeniem dostępnym w ofercie firmy NIBE-BIAWAR, które sterowane z poziomu pompy ciepła NIBE daje kompletny, inteligentny system zapewniający ogrzewanie, ciepłą wodę, chłodzenie i wentylację z odzyskiem ciepła.

System hybrydowy na bazie pompy ciepła i rekuperatora NIBE jest najbardziej ekonomicznym i ekologicznym systemem. Charakteryzuje go bowiem:

 • wysoka sprawność ogrzewania, osiągana przez pompę ciepła NIBE (np. SCOP pompy ciepła NIBE F1255 osiąga 5,5 wg EN14825),
 • wysoka sprawność odzysku ciepła z wentylacji w rekuperatorze NIBE ERS (do 96%),
 • wykorzystanie darmowego chłodu dolnego źródła do pasywnego chłodzenia budynku
 • zerowa bezpośrednia emisja CO2 do atmosfery.


Inteligentny system grzewczo-chłodząco-wentylacyjny na bazie pompy ciepła i rekuperatora NIBE przeznaczony jest do budynków o powierzchni do 300m2. Pompa ciepła NIBE F1255 osiąga klasę A++, a w zestawie ze sterownikiem A+++ (zgodnie z Dyrektywną ErP, w systemach wysokotemperaturowych, Pdesign=16kW), natomiast rekuperator osiąga klasę A (zgodnie z Dyrektywną ErP).

 

 

Pompa ciepła +moduł wentylacyjny z odzyskiem ciepła

 

Poprzez zestawienie pompy ciepła do produkcji c.w.u NIBE F135 z powietrzną pompą ciepła NIBE F2040  powstaje ciekawe rozwiązanie, zapewniające wyższą sprawność systemu oraz komfort wentylacji budynku. W wyniku jego zastosowania możliwa jest jednoczesna realizacja dwóch funkcji: chłodzenia z pompy ciepła NIBE F2040 i produkcji c.w.u przez NIBE F135 przy wykorzystaniu ciepła odzyskanego z powietrza odpadowego z budynku.

Rozwiązaniem zasługującym na uwagę, jest konfiguracja gruntowej pompy ciepła NIBE z modułem wentylacyjnym z odzyskiem ciepła NIBE FLM, który montowany jest jako nadstawka na pompę ciepła (Rys. 4). Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania systemowego możliwa jest realizacja takich funkcji jak: ogrzewanie, chłodzenie i produkcja c.w.u. oraz wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Cechy systemu hybrydowego gruntowej pompy ciepła NIBE z modułem wentylacyjnym NIBE FLM:

 • zapewnienie wentylacji mechanicznej wywiewnej w budynku i usuwanie wilgoci z pomieszczeń tzw. mokrych (łazienka, kuchnia, garderoba)
 • akumulowanie w gruncie energii zawartej w powietrzu wywiewanym z budynku
 • szybsza regeneracja gruntu
 • wyższa sprawność pompy ciepła (SCOP)
 • prosta instalacja, niska cena (4850zł netto).
 • wysoka wydajność oraz niski poziom głośności
 • programowanie dowolnej wydajności wentylacji ( 0-100%) w dwóch okresach na dobę
 • brak konieczności czyszczenia kanałów wentylacyjnych

 

Moduł wentylacyjny z odzyskiem ciepła NIBE FLM zamontowany na gruntowej kompaktowej pompie ciepła NIBE np. NIBE F1245

fot.: Moduł wentylacyjny z odzyskiem ciepła NIBE FLM zamontowany na gruntowej kompaktowej pompie ciepła NIBE np. NIBE F1245

 

 

Zdalne sterowanie NIBE UPLINK

 

Użytkownik steruje wszystkimi systemami NIBE, w tym rekuperatorem NIBE ERS, za pomocą kolorowego wyświetlacza pompy ciepła lub wirtualnie przy użyciu systemu NIBE UPLINK.

NIBE Uplink jest wydajnym narzędziem, dzięki któremu możliwe jest szybkie i proste monitorowanie oraz zarządzanie pompą ciepła NIBE przez Internet z dowolnego miejsca na Ziemi. Uplink gwarantuje dostęp do podglądu na aktualny status pompy ciepła. Ponadto pozwala również sterować systemem centralnego ogrzewania oraz produkcji ciepłej wody użytkowej, zapewniając maksymalny komfort użytkowania. W sytuacji, gdy wystąpią jakiekolwiek zakłócenia w pracy pompy ciepła, NIBE Uplink wysyła do użytkownika lub serwisanta za pomocą poczty e-mail ostrzeżenie, które pozwoli na szybką reakcję serwisową. System umożliwia również zdalne przeprowadzenie diagnostyki pracy pompy ciepła, a tym samym obniżenie kosztu usług serwisowych. Użytkownik, zupełnie za darmo, może pobrać najnowszą aktualizację oprogramowania systemu NIBE Uplink.

Podsumowując, NIBE Uplink to:

 • szybkie i proste zarządzanie pompą ciepła NIBE przez Internet, telefon komórkowy, tablet i system inteligentnego zarządzania budynkiem
 • swobodny dostęp do aktualnych wersji oprogramowania
 • zdalna diagnostyka pracy systemu grzewczego, niższe koszty serwisu
 • możliwość monitorowania pracy kilku niezależnych systemów grzewczych jednocześnie
 • prosta instalacja poprzez podłączenie kabla sieciowego lub bezprzewodowo przez adapter WiFi

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego nowości NIBE:


 

 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Nibe-Biawar Sp.z.o.o.


Zobacz także
Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Z pewnością instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową to oszczędność... ¬ więcej...

 
Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność wśród indywidualnych... ¬ więcej...

 
Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Aplikacja System Kart Gwarancyjnych to narzędzie dla autoryzowanych instalatorów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet