
-
Światło na wynajem. Przełomowy model biznesowy...
- Inteligentne światło w biurze z oprawą Kayak
- Oświetlenie do ogrodu idealne latem i zimą
- Nowa generacja opraw MILOO LIGHTING
- Modułowe linie świetlne Surelin - hermetyzacja LED
- Oświetlenie basenu, fontanny
- Czy LED rzeczywiście się opłaca?
- Oświetlenie do sufitów podwieszanych
- Oprawy oświetleniowe I-VALO do wymagających warunków
- Oświetlenie hal i magazynów
- Oświetlenie biura - normy
- Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu

- Dotacja Moje Ciepło - zmiany w 2023 roku
-
Mój prąd 5.0 - jak otrzymać dofinansowanie?
-
Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie w bloku
-
Magazyn energii - koszt, opłacalność
-
Jak obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej
-
Ogrzewanie współpracujące z instalacją fotowoltaiczną
-
Instalacja fotowoltaiczna w domu - koszty, zyski, dofinansowanie
-
Żywotność paneli fotowoltaicznych
-
Panele fotowoltaiczne - zestawienie oferty producentów



Rewolucja w oświetleniu awaryjnym - oprawy dwufunkcyjne z atestami CNBOP
artykuł promocyjny
Polskie prawo i obowiązujące normy nakładają na właścicieli i dzierżawców budynków obowiązek instalacji oświetlenia awaryjnego. Ma ono w razie zaniku napięcia w instalacji zapewnić użytkownikom budynku możliwość bezpiecznej ewakuacji. Na system oświetlenia awaryjnego składają się:
- znaki bezpieczeństwa do oznaczania kierunków ewakuacji
- oświetlenie ewakuacyjne zapewniające w razie utraty napięcia zachowanie natężenia światła na poziomie podłogi minimalnie 0,5lx w dla strefy otwartej i 1lx dla dróg ewakuacyjnych.
Co ważne, oświetlenie awaryjne, aby spełniać normy, musi:
- załączać się samoczynnie (do 5 sekund po zaniku oświetlenia podstawowego, w strefach wysokiego ryzyka po 0,5 sekundy)
- utrzymywać strumień światła przez co najmniej godzinę, a w miejscach o szczególnie wysokim znaczeniu dla ewakuacji - 3 godziny.
Ważną informacją dla instalatorów oraz architektów, jest to, że Polskie Normy dopuszczają zasilanie opraw awaryjnych z baterii umieszczonych bezpośrednio w oprawach, co pozwala projektować znacznie bardziej estetyczne i praktyczne systemy zasilania awaryjnego.
Najnowszym rozwiązaniem proponowanym przez firmę HSK LEDY są dwufunkcyjne oprawy LED – w jednej obudowie znajduje się zarówno oprawa do pracy podstawowej jak i moduł zasilania awaryjnego. Oprawy HSK LEDY posiadają atesty CNBOP oraz PZH, mogą być więc z powodzeniem stosowane we wszystkich nowych budynkach oraz do modernizacji istniejącego oświetlenia.
Oprawy LED AQUARIUS-MA o wysokim stopniu szczelności IP 65 z modułami zasilania awaryjnego sprawdzą się w garażach i przejściach podziemnych
Szeroka gama opraw dwufunkcyjnych w ofercie firmy zadowoli nawet wymagających architektów - moduły zasilania awaryjnego instalowane są zarówno w klasycznych oprawach rastrowych jak i w kroplo- i pyłoszczelnych oprawach przemysłowych o wysokiej odporności na narażenia mechaniczne, czy superpłaskich (okrągłych i kwadratowych) panelach świetlnych stworzonych z myślą o instalacji w sufitach i ścianach kartonowo-gipsowych.
Najnowszym rozwiązaniem proponowanym przez firmę jest dwufunkcyjna oprawa rastrowa DRACO D-66 o mocy 45W, która przy modernizacji energetycznej budynku zastępuje dwie oprawy: tradycyjną oprawę świetlówkową 4x18W i oprawę oświetlenia awaryjnego.
Oprócz dwukrotnego zmniejszenia poboru mocy oprawa taka zmniejsza wydatki serwisowe, gdyż czas życia LED (L70 50 000 godz.) wielokrotnie przekracza czas życia świetlówek, określany na 7 000 godz.
Oprawa HSK LEDY Draco D-66-45W-4500-MA o wymiarach 60x60cm do montażu w sufitach modułowych emituje podstawowy strumień świetlny 5450 lumenów i aż 710 lumenów przy zasilaniu awaryjnym, co jest wielkością bezkonkurencyjną na naszym rynku. Oznacza to, że oprawę instalować można na dowolnie wysokim stropie, bez obaw, że natężenie oświetlenia na wysokości podłogi będzie za niskie. Jakość takiego światła jest lepsza w porównaniu do świetlówek: jej współczynnik oddawania barw ma wartość Ra >83, a przykry efekt migotania z częstotliwością 100 Hz nie występuje, gdyż LEDy są zasilane prądem stałym z przetwornicy.
Oprawa LED Draco D-66-6 do sufitów modułowych, dostępna z modułem zasilania awaryjnego
Warto zwrócić również uwagę na oprawy z serii Antilia. A-98 to model stworzony z myślą o oświetlaniu alejek w sklepach wielkopowierzchniowych i magazynach. Charakteryzuje ją nietypowy, rozsył światła - strumienie z jednej oprawy kierowane są w dwie strony, co pozwala oświetlić jedną oprawą dwie przeciwległe półki, a jej efektywność enegetyczna przekracza 125 lm/W. Jednocześnie jest ona superlekka i pozwala tworzyć linie świetlne o dowolnej długości, możliwe do instalacji nawet na stropach wrażliwych na obciążenia. Wbudowany moduł zasilania awaryjnego rozwiązuje problem konieczności instalacji wymaganych przez normy dodatkowych źródeł światła, co okazuje się rozwiązaniem ekonomicznym i praktycznym.
Oprawa LED Antilia A-98 stworzona do oświetlania sklepów i magazynów (rozsyła światło w 2 kierunkach), wyposażona w moduł zasilania awaryjnego
Projektanci instalacji oświetleniowych w nowo budowanych oraz modernizowanych budynków już teraz doceniają oprawy dwufunkcyjne, czego dowodem jest rosnące zainteresowanie tą kategorią produktów oraz zadowolenie klientów, którzy wybrali oświetlenie awaryjne od HSK LEDY.
Oprawy oświetlenia awaryjnego HSK LEDY - realizacje:
Pomieszczenia biurowe i socjalne, Volkswagen Autospecial, Modlnica k/Krakowa
Hotel i kompleks sportowy SCOUT, Częstochowa
|

![]() | TUGRA - oprawa z wymiennymi modułami IoT. Szkielet inteligentnych budynków od TriluxInternet rzeczy, w skrócie IoT jest koncepcją, o której część osób... ¬ więcej... |
![]() | Wyzwania w oświetleniu domowego biuraZasady dotyczące jakości oraz ilości światła przypadającego na metr kwadratwy... ¬ więcej... |
![]() | Inteligentne światło w biurze z oprawą KayakOświetlenie jest jednym z najistotniejszych elementów przekładających się... ¬ więcej... |
