gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Junkers - patron


Domowa instalacja gazowa - jak zadbać o jej bezpieczeństwo?

aktualizacja: 25-04-2016, 07:44 – artykuł promocyjny


Instalacja rozprowadzająca gaz wykorzystywany jako domowe źródło energii, ze względu na swoje właściwości wymaga zachowania największego stopnia bezpieczeństwa zarówno podczas montażu, jak i dalszej eksploatacji. W jaki więc sposób możemy zadbać o jej bezawaryjność?
 

Bezpieczeństwo domowej instalacji gazowej Grupa Armatura


Instalacja gazowa składa się z układu przewodów znajdujących się za kurkiem głównym, które mogą przebiegać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. W celu zachowania najwyższego stopnia bezpieczeństwa, układana jest ona z dala od kanałów dymowych, spalinowych, instalacji elektrycznych i wentylowanych, a także kotłowni, schronów, szybów windowych i przestrzeni zagrożonych wybuchem - najlepiej w suchych i łatwo dostępnych pomieszczeniach. Do budynku mieszkalnego gaz jest doprowadzany za pomocą umiejscawianych pod ziemią rur. Trafia on do specjalnej, zlokalizowanej w ściennej wnęce skrzynki, w której znajduje się zawór główny, umożliwiający odcięcie dopływu gazu, oraz reduktor, służący do obniżania ciśnienia paliwa - tak, by mogło zasilać urządzenia domowe. W przestrzeni mieszkalnej jest ono rozprowadzane przy pomocy przewodów wykonanych z czarnych rur stalowych lub miedzianych.  

 

Bezpieczeństwo w rękach profesjonalisty


Kuchenki, piekarniki, ogrzewacze pomieszczeń i kotły grzewcze to najpowszechniej stosowane w przestrzeni domowej urządzenia gazowe. Trzeba pamiętać, że w przypadku wnętrz takich jak kuchnia czy łazienka, łączna moc zainstalowanych w nich sprzętów nie powinna przekraczać 25kW. W kotłowniach wartość ta określana jest natomiast na 50 kW. We wszystkich pomieszczeniach, w których funkcjonują urządzenia gazowe, niezwykle ważna jest prawidłowa wentylacja. Jeśli ilość tlenu będzie zbyt mała, podczas procesu spalania będzie wytwarzał się szkodliwy dla ludzkiego organizmu tlenek węgla. Zarówno projektowanie, jak i wykonanie instalacji należy oddać w ręce doświadczonego specjalisty, który legitymuje się stosownymi uprawnieniami do wykonywania instalacji gazowych oraz zaznajomionemu z obowiązującymi normami prawnymi. Podczas prac zweryfikuje on nie tylko dane techniczne urządzenia i ich dostosowanie do zasilającego gazu, ale również sprawdzi skuteczność działania wentylacji i szczelność instalacji gazowej oraz zapozna domowników z zasadami jej obsługi.

 

Niezawodność elementów


Decydujący wpływ na żywotność i bezpieczeństwo domowej instalacji gazowej mają wysokiej jakości elementy składowe. - Za prawidłowy przepływ paliwa odpowiedzialne są kurki. Wybierając je, należy zwrócić szczególną uwagę na parametry decydujące o ich niezawodności i szczelności - podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Wysokim poziomem funkcjonalności, a także prostą obsługą wyróżniają się kurki kulowe, wykonane z trwałego mosiądzu. Odcięcie przepływu gazu następuje w wyniku zmiany położenia uchwytu, który reguluje znajdującą się w korpusie kurka kulę - dodaje ekspert. Warto więc przy zakupie tego elementu zwrócić uwagę, czy posiada on potwierdzające bezpieczeństwo certyfikaty zgodności z normami prawnymi.
O bezpieczeństwie podczas codziennego użytkowania urządzeń gazowych, np. kuchenki, decydują także solidne przyłącza, które doprowadzają paliwo z instalacji do sprzętu. Nowoczesne przewody są produkowane z trwałych materiałów, np. stali kwasoodpornej w nierdzewnym oplocie. Wśród wszystkich produktów tego typu dostępnych na rynku na pierwszy plan wyróżniają się modele, które posiadają specjalne oznaczenie, na bieżąco informujące o przepływie gazu.  - Żółte strzałki na czerwonym tle sygnalizują zamknięcie przepływu gazu, umożliwiając tym samym bezpieczne odłączenie lub przyłączenie przewodu. Żółta strzałka na zielonym tle informuje natomiast o otwartym przepływie - tłumaczy ekspert Grupy Armatura.

Bezpieczeństwo domowej instalacji gazowej Grupa Armatura

 

Regularna kontrola i konserwacja

 

Regularne sprawdzanie stanu technicznego instalacji gazowej np. w ramach okresowej kontroli budynku jest jednym z działań gwarantujących bezpieczeństwo instalacji gazowej. Powinno być ono wykonywane przynajmniej raz do roku przez uprawnione do tego osoby. W celu weryfikacji jej szczelności, dokonuje się pomiarów przy pomocy przyrządów, które określają wielkość wypływu gazu. Na podstawie wyników specjalista poinformuje nas, czy instalacja jest w pełni sprawna i umożliwia nieograniczone i bezpieczne użytkowanie, czy też cechuje się obniżoną szczelnością i wymaga naprawy w przeciągu najbliższych czterech tygodni. Może się również okazać, że jest całkowicie nieszczelna i konieczne jest jej natychmiastowe wyłączenie z eksploatacji.

Pamiętajmy również, że urządzenia gazowe powinny być regularnie konserwowane. I tym razem kwestię tę należy powierzyć specjaliście, który wyczyści poszczególne urządzenia z osadów, nasmaruje części ruchome, wyreguluje palniki i dokona ogólnej kontroli prawidłowości funkcjonowania.

 

Reakcja na zagrożenie


- Warto pamiętać, że domowa instalacja gazowa jest bezpieczna, gdy jest eksploatowana zgodnie z przeznaczeniem i rekomendacjami producenta elementów składowych – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Wśród najczęstszych przyczyn przedwczesnego zużycia instalacji i urządzeń wyróżnia się bowiem niewłaściwe użytkowanie, a także źle przeprowadzane wykonawstwo czy też konserwację. Problemem bywa także wykorzystanie niskiej jakości materiałów – dodaje ekspert. Niewłaściwa z instrukcją eksploatacja instalacji może być przyczyną złego spalania gazu, a w efekcie - zagrożeniem zdrowia lub życia mieszkańców budynku zatruciem czadem. Typowymi objawami zatrucie tlenkiem węgla są: zawroty głowy, nudności, szum w uszach oraz utrata przytomności. W przypadku zauważenia niepokojących symptomów należy niezwłocznie udzielić domownikowi pomocy, w pierwszej kolejności wynosząc go na świeże powietrze i wzywając pomoc medyczną.

W przypadku gdy zachodzi podejrzenie wycieku palnego gazu, zalecana procedura działania obejmuje natomiast zamknięcie kurka głównego, otworzenie okien w celu obniżenia jego stężenia w powietrzu oraz wezwanie pogotowia gazowego. Należy pamiętać również, by w takiej sytuacji nie zapalać ognia oraz nie włączać urządzeń, które mogą powodować iskrzenie.
 

Kontakt w sprawie produktów:

KFA Armatura
tel. (12) 25 44 200
www: www.kfa.pl
www.facebook.com/KFAArmatura
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Finish-A prezentuje gotowy zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox, który... ¬ więcej...

 
Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Promocyjne ceny grup pompowych, obniżone od 8 do nawet 22%, czekają w sklepie internetowym... ¬ więcej...

 
Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

AFRISO poszerza gamę zestawów mieszających PrimoBox ACB o modele 930 i 950.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet