Uniwersal - urządzenia wentylacyjne


Rekuperatory bezkanałowe do zastosowań domowych

aktualizacja: 11-09-2020, 07:31 – artykuł promocyjny


Rekuperacja to najbardziej opłacalny obecnie rodzaj wentylacji, który dba o najwyższą jakość powietrza w domu, a dodatkowo również chroni nas przed stratami ciepła, dzięki czemu możemy cieszyć się zawsze świeżym powietrzem i oszczędnościami na ogrzewaniu. Jednym z kluczowych warunków do montażu rekuperacji jest stworzenie sieci przewodów wentylacyjnych w całym domu, które łączą się w jednostce centralnej, zazwyczaj umieszczonej na poddaszu lub w innej części domu. W nowo budowanych domach nie jest to przeszkodą - rezygnujemy z tradycyjnych murowanych kominów wentylacyjnych na rzecz przewodów. Zyskujemy dzięki temu więcej miejsca w budynku, cały montaż jest szybszy i sprawnijeszy i już możemy cieszyć się systemem rekuperacji. Sytuacja nieco komplikuje się w przypadku domów już zamieszkanych i urządzonych, gdzie duży remont z kuciem ścian nie wchodzi w grę. W takim przypadku rozwiązaniem jest montaż rekuperacji bezkanałowej.

 

Co to jest rekuperacja bezkanałowa?

 

Rekuperacja, w której wykorzystuje się jednostki ścienne. Nie wymaga prowadzenia kanałów, ponieważ wymiana powietrza zachodzi bezpośrednio przez zewnętrzną ścianę budynku. Prosta instalacja sprawia, że mogą być wykorzystane w niemal każdych warunkach, a najbardziej oczywiste zastosowanie to, to w pomieszczeniach bez dostępu do kanału wentylacyjnego. Idealne do modernizacji wentylacji po ociepleniu budynku, gdy grawitacyjny system przestaje działać. Brak konieczności montażu kanałów w całym domu pozwala na swobodną aranżację przestrzeni mieszkalnej. Wydajna praca urządzeń zapewnia zawsze czyste i świeże powietrze, które daje komfortowe warunki. Rekuperator posiada intuicyjną obsługę, w której większość ustawień jest automatycznych, przez co nie wymaga zaangażowania ze strony użytkownika.

schemat instalacji z rekuperacją bezkanałową oraz z jednostką centralną - porównanie

fot.: Dimplex - schemat instalacji z rekuperacją bezkanałową oraz z jednostką centralną - porównanie

 

Czyste powietrze i ciepło z odzysku

 

Rekuperacja pozwala na odzysk ciepła z wywiewanych mas powietrza bez mieszania się strumienia zabrudzonego z czystym. Na takiej samej zasadzie działa jednostka bezkanałowa. Ta zaleta pozwala na ekonomiczną pracę, w której ciepło, które wyprodukowaliśmy, zostaje w naszym domu, zamiast uciekać przez komin wentylacyjny.

 

Skuteczna i oszczędna wentylacja


Rekuperacja to system wentylacji o najlepszej możliwej skuteczności. W pomieszczeniach z rekuperacją nie ma problemu zaparowanych okien ani luster, brak jest niebezpiecznych dla zdrowia przeciągów. Aktywne wietrzenie występuje cały czas i jest automatyczne, a to oznacza, że oddychamy jedynie świeżym i czystym powietrzem, o odpowiedniej wilgotności oraz bez przekroczonych norm stężenia CO2. Dostęp do uzdatnionego powietrza nie oznacza ucieczki ciepła z domu, zwłaszcza w okresie grzewczym.

Inwestując w rekuperację, inwestujemy w zdrowie i troszczymy się o środowisko, gdyż racjonalnie wykorzystujemy produkowane ciepło. Montaż rekuperatora zwraca się nam dość szybko, jednak w bilansie warto uwzględnić też nasz komfort oraz zysk dla zdrowia i bezpieczeństwa (nie ma konieczności pozostawiania otwartych okien w domu). Każdy może pozwolić sobie na rekuperację.

 

Rekuperatory bezkanałowe - przykładowe jednostki

 

Rekuperatory bezkanałowe nadają się do użytku w każdym pomieszczeniu — w kuchniach, toaletach, łazienkach i pokojach. Ten innowacyjny system wentylacji zapewnia zdrowy klimat wewnątrz domu, zużywając niewiele energii. Charakteryzuje się również łatwym i szybkim montażem. Rekuperacja bezkanałowa składa się z jednostki wewnętrznej oraz elementu zewnętrznego.

 

  • Decentralny system wentylacji Dimplex bazuje na jednostce z serii DL 50, która należy zainstalować w poszczególnych pomieszczeniach bezpośrednio w ścianie zewnętrznej budynku. Zużyte powietrze z pomieszczenia, przechodzi przez wymiennik ciepła ?(który odbiera energię cieplną), a następnie usuwane jest na zewnątrz. W trakcie całego procesu dochodzi do przekazania ciepła do pobieranego, świeżego powietrza zewnętrznego, które kierowane jest bezpośrednio do pomieszczenia. Centrala wentylacyjna DL 50WE wyposażona jest w krzyżowo-przeciwprądowy wymiennik ciepła oraz 2 wydajne i bardzo ciche wentylatory EC umożliwiające wymianę powietrza zużytego na świeże. Zintegrowany system odzysku ciepła potrafi odzyskać aż do 90% ciepła z usuwanego powietrza. Urządzenie umożliwia kontrolowaną wymianę powietrza w pomieszczeniach o powierzchni do ok. 45 m² i wyposażone jest w funkcję automatycznego rozmrażania. Użytkownik ma możliwość podłączenia czujnika jakości powietrza i radiowego przełącznika.

 

DANE TECHNICZNE:

Decentralny system wentylacji Dimplex DL 50Model: DL 50 WE
Zakres zastosowania [m2]: do ok. 45
Strumień objętości powietrza [m³/h]: 15 / 30 / 45 / 55
Pobór mocy [W]: 3,5 / 9 / 17 / 25
Stopień odzysku ciepła [%]: do 90
Zakres temp. zewnętrznych [°C]: od -20 do +40
Zakres temp. pomieszczenia [°C]: od +15 do +40


 

  • Rekuperator wewnątrzścienny KELLER HRU-WALL od SBS dedykowany jest głównie do budynków modernizowanych. Jego praca odbywa się w dwóch cyklach następujących między sobą co 70 s. W pierwszym, powietrze jest wydmuchiwane - przepływając przez wymiennik o strukturze plastra miodu oddaje mu do 82% energii cieplnej i wilgotności. Gdy wymiennik się nagrzeje, urządzenie przechodzi w tryb nawiewny, a skumulowana energia i wilgoć pobierane są przez świeże powietrze podawane do budynku. Zmiana cyklów następuje automatycznie i zapewnia nieprzerwaną wymianę i filtrację powietrza. Użycie co najmniej dwóch jednostek zlokalizowanych w sąsiednich pomieszczeniach dostarcza nawet 120 m³ świeżego powietrza na godzinę.


DANE TECHNICZNE:

Rekuperator wewnątrzścienny KELLER HRU-WALLModel: KELLER HRU-WALL
Zakres zastosowania [m2]: do ok. 60
Odzysk ciepła [%]: 82
Energooszczędny wentylator
Cicha praca [dB]: w nocy 30dB, a w dzień 40dB
Możliwość dostosowania do grubości ściany: od 270-560 mm
Możliwość synchronizacji urządzeń dla przemiennej pracy
Zwrot z inwestycji po około 3-5 latach.

 

  • System wentylacyjny do pojedynczych pomieszczeń Vents to jednorurowy rekuperator do montażu natynkowego na ścianie lub suficie. Posiada stałociśnieniowy silnik o dwóch lub trzech prędkościach, z wirnikiem o stalowych łopatkach zagiętych do tyłu.


DANE TECHNICZNE:

Model: VN-A 80
Zakres prędkości: 2
Napięcie 50 Hz [V]: 220-240
Moc [W]: 12/17
Pobór prądu [A]: 0,12/0,14
Pole przekroju kabla przyłączeniowego [mm2]: 3 x 1,5
Wydajność [m3/h]: 35/63    
Obroty [min-1]:    890/1350
Poziom ciśnienia akustycznego [dB(A)/3 m]: 26,6/30
Maksymalna temperatura pracy [°C]: 50

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Dimplex, SBS, Vents


Zobacz także
Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!

Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!

Jednym z systemów, który znacznie obniża zużycie energii i jednocześnie... ¬ więcej...

 
Styczniowa PREMIERA Lindab

Styczniowa PREMIERA Lindab

Firma Lindab, w ramach cyklicznego projektu o nazwie „Premiery Lindab 2021”,... ¬ więcej...

 
Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Od stycznia 2021 r. budynki mieszkalne i zamieszkania zbiorowego czeka kolejna zmiana... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Free Polska Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet