Uniwersal - urządzenia wentylacyjne


Rekuperator ścienny

aktualizacja: 05-08-2020, 08:44 – artykuł promocyjny


Regularne wietrzenie jest koniecznością, gdyż pozytywnie działa zarówno na zdrowie osób przebywających we wnętrzu, jak i konstrukcję samego budynku. W domach z dobrą izolacją proces naturalnej wymiany powietrza jest wyhamowany i musimy zadbać o rozszczelnienie lub uchylenie okien, lub drzwi. W innym wypadku powietrze nie zostanie wymienione. Możemy również robić to mechanicznie, czyli za pomocą centrali wentylacyjnej. Do efektywnej wentylacji możemy wybrać jednostkę centralną z odzyskiem ciepła (system rekuperacji), jednak w wielu przypadkach taka instalacja jest trudna do wykonania (konieczność dużego remontu) i wtedy z pomocą przychodzi układ decentralny, czyli punktowy. W rekuperatorach ściennych mamy do czynienia z tym samym trybem działania, różny jest natomiast sposób instalacji.
 

Sprawdź również >> Jak wietrzyć mieszkanie ograniczając straty ciepła

 

Sposób działania

 

Wypływające z pomieszczenia zużyte powietrze ogrzewa napływające do niego świeże powietrze, ale bez mieszania się obu mas. Dzięki temu rekuperacja chroni nas i nasz dom przed nadmierną wilgocią, rozwojem grzybów i pleśni, ale także zatrzymuje ciepło w domu. Jak się szacuje, w ramach rekuperacji możemy odzyskać nawet połowę wyprodukowanego ciepła. W przypadku systemu decentralnego zaleca się wykorzystanie co najmniej dwóch jednostek, które będą działać w układzie dialogowym.

Wentylacja decentralna - schemat

fot.: Glen Dimplex - schemat rekuperacji decentralnej z wykorzystaniem jednostek DL 50

przykładowy schemat rozmieszczenia systemów jednorurowych w budynku

fot.: Vents - zalecany schemat rozmieszczenia systemów jednorurowych w budynku

 


Budowa rekuperatora ściennego


Budowa rekuperatora ściennego


 
Odbieraniu ciepła z wylatującego powietrza zużytego towarzyszy skraplanie się wody w urządzeniu. Powstający w ten sposób kondensat wodny nie musi być odprowadzany — jak w przypadku standardowych wymienników ciepła — ale jest odbierany po zmianie kierunku tłoczenia przez nagrzewające się świeże powietrze. Zapobiega to, także zimą, zbytniemu wysuszeniu powietrza w pomieszczeniach i zapewnia dobry klimat.

fot.: SBS


Sprawdź zalety systemu rekuperacji >> Jaki rekuperator wybrać

 

Łatwa konserwacja


Konserwacja jest czynnością stosunkowo łatwą do wykonania i powinna być przeprowadzana co 6 miesięcy. Wszystkie części, które wymagają oczyszczenia są łatwo dostępne od wewnątrz.

system wentylacyjny Lunossystem wentylacyjny Lunos

fot.: Iglotech - Zdecentralizowana konstrukcja systemu wentylacyjnego Lunos umożliwia instalację poszczególnych jednostek dokładnie w miejscach, gdzie są one potrzebnePrzeczytaj także >> Rekuperatory - zestawienie oferty producentów

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Glen Dimplex, Iglotech, Alnor, SBS


Zobacz także
Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!

Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!

Jednym z systemów, który znacznie obniża zużycie energii i jednocześnie... ¬ więcej...

 
Styczniowa PREMIERA Lindab

Styczniowa PREMIERA Lindab

Firma Lindab, w ramach cyklicznego projektu o nazwie „Premiery Lindab 2021”,... ¬ więcej...

 
Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Od stycznia 2021 r. budynki mieszkalne i zamieszkania zbiorowego czeka kolejna zmiana... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet