www.centrumklima.pl


Dlaczego warto zainwestować w system wentylacyjny o podniesionej klasie szczelności?

aktualizacja: 12-01-2018, 09:33 – artykuł promocyjny


Standardem na polskim rynku jest wykorzystywanie bezuszczelkowych systemów wentylacyjnych, w których uszczelnianie jest wykonywane ręcznie podczas montażu. Takie rozwiązania pozwalają wprawdzie ograniczyć koszt kształtek i osprzętu o około 25% w stosunku do elementów z fabrycznie montowanymi uszczelkami, jednak nieszczelne połączenia będą mieć negatywny wpływ na wiele parametrów użytkowych budynku oraz koszty eksploatacji związane z zużyciem energii. Zgodnie z normą PN-EN-12237 "Wentylacja budynków - Sieć przewodów - Wytrzymałość i szczelność przewodów z blachy o przekroju kołowym", klasyfikacja szczelności dla okrągłych przewodów i kształtek wentylacyjnych wygląda następująco:

 

Klasyfikacja szczelności dla okrągłych przewodów i kształtek Lindab

 

Normy nie podają jednoznacznie, do jakich typów instalacji należy stosować każdą z powyższych klas. Zalecają jedynie, by przeciek powietrza nie przekraczał 2% całkowitego przepływu powietrza przez działający system, co odpowiada klasie B. To właśnie do projektanta układu wentylacyjnego należy wybór optymalnej klasy szczelności dla danego projektu.

 

Po co przekraczać minimalne wymagania?

 

Istnieje wiele wymiernych korzyści wynikających z zastosowania systemów o podniesionej klasie szczelności nawet w przypadku instalacji, w których nie jest to konieczne z prawnego punktu widzenia. Najważniejszym z nich jest bezpośredni wpływ szczelnego systemu wentylacyjnego na efektywność energetyczną budynku. Bardziej szczelne systemy mogą pracować przy niższym ciśnieniu, a co za tym idzie mniejszym poborze energii przez wentylatory. Ponadto pozwalają na pełne wykorzystanie korzyści z takich obszarów jak rekuperacja i wykluczają możliwość mieszania się powietrza nawiewanego z wywiewanym.
 

Lindab produkuje rury zwijane na światowej klasy maszynach marki Spiro Lindab w procesie produkcji kształtek wykorzystuje nowoczesne technologie
fot.: Automatyczna zgrzewarka liniowa wykorzystywana w produkcji elementów wentylacyjnych Lindab fot.: Lindab w procesie produkcji kształtek wykorzystuje nowoczesne technologie


Szczelność jest najważniejszym czynnikiem w instalacjach wykorzystujących urządzenia grzejące lub chłodzące, gdyż nieszczelności są miejscami, w których występują straty ciepła, które później muszą być kompensowane zwiekszonym poborem prądu. Szacuje się, że różnice w poborze energii pomiędzy klasami A i D w układach, które korzystają z rekuperacji i klimatyzacji dochodzą nawet do 30%. Kolejnym czynnikiem jest czystość transportowanego powietrza. Nieszczelności mogą być drogą, którą kurz i zanieczyszczenia dostają się do systemu wentylacyjnego w miejscach nieprzewidzianych przez projektanta. Nieszczelne układy są bardzo trudne w zbalansowaniu i generują dodatkowy hałas. Wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na jakość klimatu w wentylowanych pomieszczeniach, a także znacznie utrudniają obsługę i konserwację systemu.

Musimy również pamiętać, że to jakiej klasy przewody wentylacyjne wybierzemy będzie miało istotny wpływ na spełnianie nowych wymagań dla systemów wentylacyjnych obowiązujących od 1 stycznia 2016 r. zgodnie kolejnym etapem wdrażania postanowień Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. Dyrektywa ErP określa ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią.W świetle dużej wagi przywiązywanej do ochrony środowiska, inwestycja w system o podniesionej klasie szczelności zapewni zgodność z normami nawet w przypadku ewentualnych zaostrzeń przepisów w przyszłości.

 

Projektowa instalacja na której wykonano eksperyment Lindab
fot.: Projekt na bazie którego przeprowadzono eksperyment to standardowy układ biurowy dla pomieszczenia 12 x 12m. Ze szczegółową metodologią badania i wykorzystanymi elementami można zapoznać się TUTAJ.

 

 

Oprzyj swoją opinię na faktach


Procedura wykonywania pomiarów szczelności jest skomplikowana i wymaga specjalistycznego sprzętu. Oprócz tego utrudnieniem przy porównywaniu wyników pomiędzy różnymi typami prawdziwych układów jest wysoka złożoność zjawiska, liczba czynników, które mogą mieć wpływ na wyniki i faktu, że nieszczelności nie skaluje się pomiedzy instalacjami o różnych rozmiarach.


Na zlecenie Lindab ośrodek badawczy TÜV przeprowadził więc eksperyment porównujący charakterystykę 5 najbardziej popularnych rozwiązań, opartych na identycznym układzie, zbudowanych przy wykorzystaniu różnych technik montażowych. Ośrodek badawczy TÜV (Technischer Überwachungsverein) Rheinland, specjalizuje się w badaniach technicznych dla produktów przeznaczonych dla przemysłu i branży B2B.

Lata doświadczenia i stałego doskonalenia produktów Lindab zaowocowały powstaniem kompleksowej oferty najbardziej praktycznych, innowacyjnych, szczelnych i efektywnych energetycznie rozwiązań dla wentylacji dostępnych na europejskim rynku. Wszystkie kształtki okrągłe z uszczelkami i kanały okrągłe dostępne w ofercie Lindab spełniają wymagania najwyższej klasy szczelności D zgodnie z normą PN-EN-12237.

W eksperymencie wykorzystano następujące produkty:
 

Kanały okrągłe z fabrycznie montowanymi uszczelkami Lindab Kanały okrągłe Lindab z fabrycznie montowanymi uszczelkami
Systemy kanałów okrągłych Lindab z fabrycznie montowanymi uszczelkami. Łączenie elementów odbywa się za pomocą blachowkrętów.
Dowiedz się więcej...
Kanały okrągłe uszczelniane taśmą Lindab Kanały okrągłe Lindab, uszczelniane taśmą
System kanałów okrągłych bez uszczelki, w którym do uszczelnienia wykorzystano taśmę PVC, a do łączenia elementów blachowkręty.
 
Dowiedz się więcej...
Kanały okrągłe uszczelniane silikonem Lindab Kanały okrągłe Lindab, uszczelniane silikonem
System kanałów okrągłych bez uszczelki, montowany na blachowkręty i uszczelniany silikonem.
 
Dowiedz się więcej...
Linadab safe click Lindab Safe Click
Innowacyjny system kanałów okrągłych Lindab wyróżniający się fabrycznie montowanymi, podwójnymi uszczelkami, a także systemem szybkiego łączenia, ułatwiającym montaż i gwarantującymi idealne połączenie bez konieczności stosowania blachowkrętów ani dodatkowego uszczelnienia.
Dowiedz się więcej...
Kanały prostokątne Lindab Kanały prostokątne Lindab
System kanałów prostokątnych łączony przy pomocy kołnierzy i opasek uciskowych.
Dowiedz się więcej...

 

 

Bezkonkurencyjna szczelność systemów uszczelkowych


Wyniki pomiarów szczelności jednoznacznie wykazują, że systemy uszczelkowe jako jedyne są w stanie osiągnąć klasę szczelności D. Nieszczelność w badanej instalacji dla systemów uszczelkowych Lindab nie przekroczyła wartości 0,8 l/s przy ciśnieniu 400 Pa. W systemach uszczelnianych ręcznie podczas montażu nieszczelność była prawie 10 razy większa zarówno przy ciśnieniu dodatnim jak i ujemnym.

Nieszczelność poszczególnych systemów wentylacyjnych Lindab

Różnice są jeszcze bardziej widoczne w teście przy ciśnieniu podniesionym do 1000Pa+. Systemy uszczelkowe Lindab osiągnęły wyniki o ponad połowę lepsze od wartości granicznych podanych w normie.

Nieszczelność poszczególnych systemów przy ciśnieniu podniesionym do 1000Pa Lindab

W przypadku testów przy podciśnieniu 700Pa- wyniki systemów uszczelkowych Lindab były ponad trzykrotnie lepsze od wartości krańcowych podanych w normach. Jednoznacznie dowodzi to, że systemy Lindab gwarantują najwyższą szczelność znacznie przekraczającą wymagania regulacji prawnych.

Nieszczelność poszczególnych systemów podciśnienie 750Pa- Lindab

 

 

Znacznie krótszy czas montażu i niższe ryzyko błędów


Czas montażu poszczególnych elementów systemu LindabWyniki testów wskazują na jeszcze jedną istotną przewagę systemów uszczelkowych nad tradycyjnymi rozwiązaniami. Dwóch instalatorów spędziło jedynie 4 godziny i 25 minut montując system uszczelkowy Lindab. Dla kanałów okrągłych łączonych śrubami i uszczelnianych taśmą okres ten wydłużył się o 38%, a w przypadku kanałów prostokątnych praca zajęła aż dwukrotnie więcej czasu. Krótszy czas montażu oznacza mniejsze koszty inwestycji.

Trzeba również zwrócić uwagę na to, że systemy na których wykonywane były pomiary zostały zamontowane przez ekipę ekspertów. Można przypuszczać, że w rzeczywistych warunkach systemy uszczelkowe wypadłyby jeszcze lepiej. Dokładność połączeń w systemach uszczelkowych jest bardziej powtarzalna, mniej uzależniona od jakości pracy instalatora i mniej podatna na błędy niż ma to miejsce w przypadku systemów montowanych na placu budowy. Nie występuje też ryzyko nałożenia zbyt małej ilości substancji uszczelniającej lub uszkodzenia taśmy. Co ważne gumowe uszczelki są dużo bardziej trwałe i gwarantują utrzymanie swoich właściwości przez wiele lat.
 


Wniosek może być tylko jeden

 

Wykorzystując w projekcie systemy Lindab z fabrycznie montowanymi uszczelkami uzyskujemy najlepszy możliwy system wentylacyjny, który zagwarantuje najwyższą dostępną na rynku szczelność i jakość, a także zgodność z normami na wiele lat. Przełoży się to na wzrost efektywności energetycznej, niższe koszty utrzymania, zwiększenie komfortu klimatu wewnętrznego i zmniejszenie negatywnego wpływu budynku na środowisko.  

Masz więcej pytań na temat systemów wentylacyjnych?
Skontaktuj się bezpośrednio z ekspertami Lindab:
email: info@lindab.pl
tel: 22 250 50 50
 

Kontakt w sprawie produktów:

Lindab Sp. z o.o.
tel. (22) 250 50 50
www: lindab-polska.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Narzędzie doboru napędów do okien z nowymi funkcjami

Narzędzie doboru napędów do okien z nowymi funkcjami

W internetowym kalkulatorze Napedyokienne.pl znajdziemy teraz nowe funkcje. Jest to... ¬ więcej...

 
System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System, już dostępny prosto z magazynu również w średnicy 90 mm!

System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System, już dostępny prosto z magazynu również w średnicy 90 mm!

System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System to kompletne rozwiązanie dystrybucji powietrza,... ¬ więcej...

 
Analizatory Mastercool Spartan

Analizatory Mastercool Spartan

Nowoczesne, inteligentne analizatory Mastercool serii SPARTAN, wyposażone zostały... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Free Polska Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet