www.centrumklima.pl


Systemy rekuperacji Vaillant recoVAIR VAR - idealne rozwiązanie

aktualizacja: 12-02-2020, 08:57 – artykuł promocyjny


Vaillant wzbogacił ofertę systemów rekuperacji recoVAIR VAR o nowe elementy - układy przewodów wentylacyjnych doprowadzających powietrze do nawiewników. Straty energii związane z wentylacją w nowoczesnym budownictwie mogą sięgać nawet 1/3 ogólnych kosztów związanych z ogrzewaniem. Stosując układy odzysku energii z powietrza wywiewanego jesteśmy w stanie istotnie zmniejszyć te straty, poprawiając jednocześnie komfort użytkowania budynku.

 

 

Nowe elementy nawiewu i wywiewu są idealnie dostosowane do systemu recoVAIR VAR i tworzą kompletny układ wentylacyjny budynków. Ich montaż jest wyjątkowo szybki i łatwy. System recoVAIR VAR wraz z układem nawiewu i wywiewu jest bowiem wyposażony w praktyczne złącza zatrzaskowe, które pozwalają zmontować go bez trudu w dowolnym miejscu. Układ zajmuje niewiele miejsca, dlatego znakomicie nadaje się do zainstalowania zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach.
 

Zobacz rekuperatory recoVAIR VAR w sklepie Onninen


Jeden układ zawiera dwie skrzynki rozdzielacza z izolacją akustyczną zapewniające optymalną i niemal bezgłośną wymianę powietrza w poszczególnych pomieszczeniach. Przewody powietrzne bez rozgałęzień i złączy zapobiegają odkładaniu się zabrudzeń i hałasowi, który zwykle powstaje na złączach, ograniczają straty ciśnienia w instalacji, a tym samym obniżają koszty eksploatacji. Gotowy do pracy rekuperator jest montowany na ścianie lub suficie, a jego konserwacja jest równie łatwa jak montaż. Dodatkowo cała instalacja zapewnia najwyższy poziom komfortu i niezawodność.

 

 

Rekuperatory VAR spełniają wszystkie kryteria wymagane przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt. Stopień przygotowania ciepła w systemie recoVAIR (wg Niemieckiego Instytutu Techniki Budowlanej) wynosi 87% dzięki wbudowanemu układowi odzysku ciepła, co pozwala istotnie zmniejszyć koszty ogrzewania powietrza zewnętrznego, a zarazem chronić środowisko naturalne. Ponadto system zapewnia ciszę i spokój użytkownikowi.

 

 

Korzyści z kompletnego systemu rekuperacji recoVAIR VAR:

 

 • wyjątkowo wysoką wydajność odzysku ciepła, wynoszącą 87%, w rekuperatorze recoVAIR zapewnia krzyżowo-przeciwprądowy wymiennik ciepła o wysokiej sprawności,
 • sprawne działanie do temperatury zewnętrznej - 3°C bez zamarzania wymiennika ciepła,
 • 3-stopniowe przełączanie, tryb automatyczny, nocny, dzienny i letni - szybkie przewietrzanie,
 • regulacja stałego strumienia objętości zapewniająca niezmienny przepływ powietrza w wentylatorach promieniowych nawiewu i wywiewu z elektronicznym układem sterowania prędkością obrotową, cechujących się wyjątkowo cichą pracą i wysoką sprawnością,
 • filtry o doskonałych parametrach oczyszczają świeże powietrze i filtrują wywiewane powietrze,
 • regulacja równowagi wentylatorów w celu ochrony przed obniżonym lub podwyższonym ciśnieniem,
 • całkowicie regulowane, wbudowane obejście letnie w recoVAIR 260/4 oraz 360/4 (w recoVAIR VAR 150/4 L, R dostępne jako osprzęt dodatkowy). Latem odzysk ciepła z reguły nie jest potrzebny, gdyż prowadzi do zbytniego nagrzania powietrza w pomieszczeniach. Układ obejścia wbudowany w rekuperatorze recoVAIR pozwala łatwo ominąć wymiennik ciepła.

 

 

Korzyści ze stosowania kanałów systemu rekuperacji recoVAIR VAR:

 

 • rozdzielacz powietrza jako tłumik dźwięku; główną funkcję w osprzęcie pełnią skrzynki rozdzielaczy powietrza,
 • elastyczne przewody powietrzne o dwóch średnicach wewnętrznych Ø 62 mm i Ø 75 mm, oferowane w zwojach po 40 m, umożliwiają optymalne dostosowanie instalacji do uwarunkowań budowlanych,
 • solidne elementy składowe wyposażenia do budowy komfortowej instalacji wentylacyjnej są odporne na obciążenia ściskające podczas montażu, w razie nadepnięcia przez pracowników czy powstałe podczas betonowania,
 • zróżnicowane przyłącza zaworów nawiewu i wywiewu umożliwiają dostosowanie instalacji do miejscowych wymagań,
 • wysokiej jakości rura łącząca rozdzielacz powietrza z urządzeniem wentylacyjnym recoVAIR i wlotem świeżego powietrza,
 • bezgłośna praca; przepływ powietrza jest nastawiany w skrzynkach rozdzielaczy powietrza, a nie na zaworach w pomieszczeniach mieszkalnych, dzięki czemu w pomieszczeniach nie powstaje hałas,
 • szybkie i proste projektowanie i wymiarowanie dzięki elastycznym przewodom powietrznym bez dodatkowych kształtek to oszczędność czasu i gwarancja niezawodności.

 

System wentylacyjny recoVAIR VAR jest łatwy do montażu w każdym domu. recoVAIR sprawia, że w całym budynku panuje dobry klimat – napływ powietrza odbywa się w sposób kontrolowany i ciągły. System monitoruje jakość powietrza: kurz, pyłki i zanieczyszczenia są wychwytywane dzięki dokładnej filtracji a jednocześnie usuwa z budynku CO2 i wilgoć. Chroni to budynek przed zawilgoceniem i eliminuje ewentualne siedliska roztoczy oraz pleśni.

Wentylacja łagodzi dolegliwości alergików, kurze i pyłki znajdujące się w powietrzu nie przedostają się do wnętrza domu, komary i inne owady również pozostają na zewnątrz budynku. Wymiana powietrza w pomieszczeniach eliminuje rozwój grzybów i pleśni. Kolejną ważną korzyścią jest fakt nieprzenikania hałasu ulicznego czy kolejowego, gdyż przy kontrolowanej wentylacji okna są zawsze zamknięte. Zapachy z kuchni, łazienki oraz wilgoć są stale odprowadzane na zewnątrz.

 

 

Automatyka - calorMATIC 470/4

 

Wszystkie rekuperatory firmy Vaillant mogą współpracować ze sterownikiem systemowym calorMATIC 470/4. W ten sposób Vaillant oferuję możliwość sterownia także kotłem, pompą ciepła aroTHERM i układem słonecznym marki Vaillant. Jeden sterownik do pełnego systemu grzewczo -chłodząco-wentylacyjnego.

 

 

Wbudowany czujnik wilgotności powietrza

 

Rekuperatory Vaillant posiadają wbudowany czujnik wilgotności powietrza. Dzięki jego pomiarom urządzenia automatycznie dostosowują swoją wydajność wg potrzeb uwarunkowanych pogodą i ilością domowników. Regulacja wydajności poprzez pomiar wilgotności powietrza może spowodować oszczędności energii elektrycznej zużywanej prze wentylatory urządzenia nawet do 30%. Dodatkowo przy zastosowaniu sterownika calorMATIC VRC 470/4 jest możliwość pomiaru wilgotności w pomieszczeniu, w którym znajduje się sterownik (np. w salon, sypialni ).

 

Zobacz rekuperatory recoVAIR VAR w sklepie Onninen

 

 

 

Możliwość współpracy z czujnikiem jakości powietrza (czujnik CO2)

 

Dla monitoringu jakości powietrza Vaillant oferuje czujnik CO2. Czujnik współpracuje ze sterownikiem VRC 470/4. Do każdego sterownika istnieje możliwość podpięcia 2 czujników. Korzyścią zastosowania czujników jest natychmiastowa reakcja rekuperatora na wzrost stężenia CO2 spowodowanego np. przebywaniem większej ilości osób lub paleniem tytoniu.

 

 

 • Wzrost stężenia CO2 prowadzi do zwiększenia wydatku powietrza.
 • Jeśli w różnych pomieszczeniach występuje różne stężenie CO2, żądany wydatek powietrza będzie przyjęty wg najwyższego stężenia.

 

 

Filtry o dużej powierzchni filtracji z automatyczną kontrolą ich stanu

 

Nowe filtry powietrza F7 lub F9 (opcja) o powierzchni 0,9[m2] powodują, iż powietrze zewnętrzne i wewnętrzne wolne jest od kurzy, pyłu czy innych zanieczyszczeń. Wymiana filtrów odbywa się rzadziej niż standardowych. O momencie wymiany filtrów decyduje profesjonalny pomiar różnicy ciśnienia przed i za filtrem ( jak w profesjonalnych centralach wentylacyjnych), a komunikat wyświetlony zostaje na sterowniku VRC 470/4.

 

 

Wymiennik entalpiczny

 

Rekuperatory VAR 260/4E i 360/4E posiadają wymiennik entalpiczny. Umożliwia on przekazywanie wilgoci z powietrza zużytego do powietrza doprowadzanego. Ma to szczególne znaczenie w okresie zimowym, podczas którego powietrze w budynku jest szczególnie suche. Polymer, z którego wykonany jest wymiennik nie przepuszcza bakterii dzięki specjalnej powłoce (Microban ®). Dlatego zachowane są higieniczne warunki wietrzenia przy poborze powietrza zużytego z kuchni i pomieszczeń sanitarnych.

recoVAIR dostosowuje swoją pracę do zmiennej wilgotności powietrza
Nowe rekuperatory Vaillant zapewniają idealny klimat przez cały rok dzięki systemom AguaCare i AguaCare Plus.
AguaCare to system inteligentnej automatyki połączonej ze standardowym wymiennikiem ciepła, dokonujący pomiaru wilgotności powietrza wywiewanego. Czujnik wilgotności i automatyka recoVAIR dostosowuje wydajność rekuperatora, gdy wilgotność powietrza spada, zwłaszcza w sezonie zimowym. Suchość powietrza w pomieszczeniu zostaje obniżona. Czujnik wilgotności jest wbudowany w rekuperator – korzyścią jest brak konieczności zakupu oraz dodatkowego montażu.

AguaCare Plus to system inteligentnej automatyki połączonej z entalpicznym wymiennikiem ciepła, dokonujący  pomiaru wilgotności powietrza wywiewanego. Czujnik wilgotności i automatyka recoVAIR dostosowuje wydajność rekuperatora, gdy wilgotność powietrza spada. Dzięki właściwościom wymiennika entalpicznego część wilgoci z powietrza wywiewanego (łazienki, kuchnia)  jest przekazywana do powietrza nawiewanego, powodując iż wilgotność w pomieszczeniach jest na optymalnym poziomie. Czujnik wilgotności jest wbudowany w rekuperator - brak potrzeby zakupu i dodatkowego montażu

 

 

Wstępny podgrzew

 

Rekuperatory VAR działają z pełną wydajnością do temp. zewn, -3 [°C], a z częściową do -7 [°C]. Aby możliwa była praca urządzeń przy niskich temp zewnętrznych, Vaillant oferuje wstępny podgrzew powietrza za pomocą grzałki. Grzałka zapewnia bezpieczną pracę urządzenia do temperatury zewnętrznej -15°C bez redukcji wydajności powietrza. Dzięki temu nawet przy niskiej temperaturze zewnętrznej zapewniony jest komfort działania urządzenia przy nie zmniejszonym przepływie powietrza. Grzałka umożliwia podniesienie temperatury o ca. 15 K przy maksymalnym przepływie powietrza. Element grzewczy jest dostosowany do zabudowy w rekuperator.

 

 

System komunikacji internetowej

 

Każdy rekuperator współpracujący ze sterownikiem calorMATIC 470/4 można podłączyć do systemu komunikacji internetowej comDIALOG. W ten sposób nadzór nad całym systemem grzewczo-wentylacyjnym może odbywać się za pomocą komputera, tableta czy też smartfona, a podstawowe komunikaty pracy będą wysyłane do użytkownika np. jako wiadomości sms.

 

 

Dante techniczne

Kontakt w sprawie produktów:

Onninen Sp. z o.o.
tel. 42 676 88 66, 42 676 89 70
www: onninen.pl
mail: handlowy@onninen.pl


Zobacz także
Narzędzie doboru napędów do okien z nowymi funkcjami

Narzędzie doboru napędów do okien z nowymi funkcjami

W internetowym kalkulatorze Napedyokienne.pl znajdziemy teraz nowe funkcje. Jest to... ¬ więcej...

 
System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System, już dostępny prosto z magazynu również w średnicy 90 mm!

System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System, już dostępny prosto z magazynu również w średnicy 90 mm!

System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System to kompletne rozwiązanie dystrybucji powietrza,... ¬ więcej...

 
Analizatory Mastercool Spartan

Analizatory Mastercool Spartan

Nowoczesne, inteligentne analizatory Mastercool serii SPARTAN, wyposażone zostały... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Free Polska Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet