gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Junkers - patron


Zabezpiecz cenne elementy instalacji c.o. - filtroodmulniki Dryl firmy ELTERM

aktualizacja: 06-02-2020, 09:57 – artykuł promocyjny


Czasy kiedy instalacja grzewcza składała się z grubsza z kotła, systemu rur, grzejników, prostych zaworów i pompy obiegowej (albo i bez w układzie grawitacyjnym) należą do słusznie minionych i pewnie nie wrócą. Dzisiejszy system grzewczy to skomplikowane zawory sterujące, mieszające, rozdzielacze, doskonałe elektroniczne pompy, cały system czujników, elektronicznych zabezpieczeń, precyzyjny kocioł z doskonałym sterowaniem, itp., itd. To wszystko połączone dokładnie dobranymi rurami, wypełnione płynem (medium) z dodatkami uszlachetniającymi (przeciw korozji, obniżającymi opory hydrauliczne, obniżającymi hałas przepływu, przeciw zamarzaniu, przeciw kamieniowi kotłowemu itd.).

Tylko konia z rzędem temu kto powie dokładnie jacy nieproszeni goście są w owym płynie (lub w zwykłej wodzie) - zanieczyszczenia pierwotnie zawarte w płynie; drobiny uszczelniaczy, past, stopu lutowniczego wprowadzone mimowolnie przez instalatora; drobiny metali oderwane z grzejników, zaworów rur itp. będące resztkami po obróbce wykańczającej tych elementów oraz w trakcie montażu, cząsteczki metalu oderwane z wnętrza instalacji na skutek kawitacji, drobiny kamienia kotłowego itd. Katalog niestety jest długi. I nie da się tego uniknąć.

Dlatego każdy szanujący się instalator zadba aby te zanieczyszczenia nie zakłóciły pracy lub co gorsza nie uszkodziły precyzyjnych urządzeń sterujących, pomiarowych, rozdzielających, cyrkulacyjnych itp. porządnej instalacji grzewczej. Różne badania wykazują że ok. 50% do 80% zanieczyszczeń wewnętrznych instalacji grzewczych ma charakter ferromagnetyczny (w zależności od rodzaju materiałów z jakich jest wykonana instalacja). Dlatego logicznym i celowym wydaje się zastosowanie filtra oczyszczającego płyn grzewczy z silnym magnesem ułatwiającym wychwycenie ferromagnetyków, czyli filtroodmulnika magnetycznego.

 

 

Jednymi z najlepszych filtroodmulników magnetycznych sieciowych do c.o. znajdujących się na polskim rynku są urządzenia firmy Elterm: DRYL 1”; 5/4”; 6/4” oraz 2”.

 

Fazy pracy filtroodmulnika

 

 

Dobre filtroodmulniki magnetyczne mają tak dobraną średnicę korpusu, aby płyn wewnątrz urządzenia zwalniał szybkość przepływu ok. 6-krotnie, co znacznie ułatwia oczyszczanie sedymentacyjne wewnątrz filtra (grawitacyjne opadanie cząsteczek). Płyn powinien być skierowany na element wewnątrz korpusu skutecznie rozbijający strumień tak aby nabrał ruchu wirowego i utracił charakter przepływu laminarnego. Powoduje to dłuższe „przebywanie” płynu w filtrze i skuteczniejsze oczyszczanie i odpowietrzanie (to też ważna funkcja filtroodmulnika). Następnie płyn przenika przez siatkę filtracyjną (ważna cecha siatki to co najmniej 400 oczek na 1 cm²; w filtroodmulniku Dryl jest ich 600). Siatka musi być z materiału nieaktywnego chemicznie - chromonikielina. Filtroodmulniki DRYL mają 2 warstwy siatki - konstrukcyjną zgrubną i filtracyjną gęstą (600 oczek na 1cm²). W trakcie przenikania przez siatkę następuje kolejny etap odpowietrzania. Wnętrze Dryla jest ocynkowane (oprócz siatki z chromonikieliny oraz stosu magnetycznego). Ważną cechą filtroodmulnika jest łatwość czyszczenia (najlepiej bez zdejmowania z instalacji) i możliwość wymiany stosu magnetycznego oraz siatki. W Drylu jest możliwość wykręcenia dolnej redukcji i wyjęcia siatki razem ze stosem magnetycznym (bez zdejmowania Dryla z instalacji). Po oczyszczeniu i wypłukaniu można je z powodzeniem zamontować z powrotem w urządzeniu. Wyjmowanie tych elementów „od dołu” powoduje samoczynne grawitacyjne wypływanie zanieczyszczeń z filtroodmulnika w trakcie czyszczenia. W najniższym miejscu wewnątrz filtroodmulnika jest stos magnetyczny, co powoduje utrzymywanie całości zanieczyszczeń w jednym miejscu, unikanie „zapychania się” filtra i małe jego opory hydrauliczne. Charakterystyka oporów hydraulicznych filtra jest podana na wykresie.

 

Dobór filroodmulnika dokonuje się przez określenie nominalnego przepływu pompy i takie dobranie jego rozmiaru aby przepływ był w dolnym zakresie charakterystyki urządzenia (małe opory). Prostszym sposobem (ale też dobrym) jest dobranie filtroodmulnika wg średnicy przyłącza. Urządzenia produkowane przez Elterm (Dryl) mają na wyposażeniu automatyczny odpowietrznik i zawór spustowy do szybkiego zgrubnego opróżniania odmulacza.

Oprócz głównego zastosowania Dryla - dokładnego filtrowania całości zładu płynu, można go zastosować do instalacji uzupełniającej wodę do układu grzewczego (za filtrem antyskażeniowym), oczywiście w tym przypadku odpowiednim będzie najmniejszy rozmiar Dryla. Pozostałe korzyści:

  • nierozprzestrzenianie się cząstek ferromagnetycznych po całej instalacji, które są zazwyczaj ogniskami korozji;

  • skuteczne odpowietrzanie sieciowe;

  • zwiększona trwałość oraz niezawodność urządzeń instalacji c.o.

 

Rozwiązanie konstrukcyjne Dryla jest chronione w Urzędzie Patentowym RP.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Elterm sp. j.
tel. +48 56 686 93 05
www: www.elterm.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Finish-A prezentuje gotowy zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox, który... ¬ więcej...

 
Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Promocyjne ceny grup pompowych, obniżone od 8 do nawet 22%, czekają w sklepie internetowym... ¬ więcej...

 
Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

AFRISO poszerza gamę zestawów mieszających PrimoBox ACB o modele 930 i 950.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet