gorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Automatyczna regulacja przepływu - ogrzewanie podłogowe

aktualizacja: 19-10-2021, 06:31 – artykuł promocyjny


Ogrzewanie podłogowe z roku na rok jest coraz chętniej wybierane przez inwestorów, a w szczególności jeśli mamy do czynienia z nowym budownictwem. Argumentami, przemiawiającymi na korzyść tego rozwiązania są: optymalny rozkład temperatur, przyjemne ciepło pod stopami czy też znacznie szersze możliwości aranżacyjne będące skutkiem braku tradcyjnych grzejników. Zarówno system grzejnikowy, jak i ogrzewanie podłogowe wymagają dużej precyzji ze strony projektanta oraz wykonawcy instalacji. Metodą prowadzącą do korzystnej eksploatacji jest zrównoważenie przepływów w obrębie układu. Jednak sztuka ta nie zawsze należy do łatwych.

Ogrzewanie podłogowe niesie za sobą ograniczenie, które może dotkliwie skomplikować życie zarówno projektantowi, wykonawcy, jak i użytkownikowi w porównaniu do tradycyjnych systemów grzejnikowych. Po wylaniu posadzki nie możliwa jest zmiana ułożenia pętli, co czyni to rozwiązanie mocno wrażliwym na ewentualne błędy projektowo-montażowe. Najczęściej spotykanymi problemami są: zbyt niska wydajność grzewcza będąca skutkiem zapowietrzenia pętli, jak również lokalne przegrzewanie się podłogi. Tzw. "syndrom opuchniętych stóp" odczuwany zwłaszcza w przypadku krótkich pętli, np. pod posadzkami niedużej kuchni czy łazienki. Podłożem wszystkich tych niuansów jest jeden zasadniczy problem w postaci braku poprawnego zrównoważenia układu. Nieprawidłowa dystrybucja czynnika grzewczego prowadzi do poprzepływów i nadprzepływów - zjawisk, z którymi należy sobie poradzić już na etapie projektu.

 

Równoważenie systemu podłogowego

 

Przygotowanie układu podłogowego nierzadko potrafi przysporzyć wielu trudności doświadczonym projektantom pomimo zastosowania zaawansowanych technologicznie instalacji grzewczych oraz systemów sterowania. Największe problemy pojawiają się, gdy trzeba zadbać o kompatybilność przepływów połączonych ze sobą, niezależnych systemów. Kłopotami, jakie pojawiają się na etapie eksploatacji są przypadki, w których zadana temperatura nie jest osiągana we wszystkich pomieszczeniach. Z taką sytuacją spotykamy się szczególnie przy dużych zmianach obciążenia, choć odchyłki od normy występują także przy niskich i średnich obciążeniach, nawet pomimo zastosowania nowoczesnych regulatorów. Często jest tak, że pomimo zapasu mocy w źródle, instalacja nie jest w stanie sprawnie uzyskać mocy nominalnej w całym układzie. - Doświadczamy tego szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy rano w łazience odczuwamy chłód - zauważa Mariusz Filar, Menedżer ds. techniczno-handlowych IMI Hydronic Engineering. - W takich sytuacjach ustawia się zazwyczaj wcześniejszy rozruch poranny, podwyższa temperaturę zasilania lub zwiększa wydajność pompy. Wiąże się to niestety z większym zużyciem energii, a co za tym idzie - wyższymi rachunkami za ogrzewanie - dodaje. Aby osiągnąć projektowane przepływy w całym układzie, niebędne jest równoważenie hydrauliczne, dzięki któremu wykryjemy potencjalne przewymiarowanie pomp czy zbyt duże zmiany ciśnienia na zaworach regulacyjnych. W jaki sposób tego dokonać?

 

Rozdzielacz Dynacon Imi Hydronic Engineering

Rozdzielacz do ogrzewania podłogowego Dynacon

 

 

Problem z głowy. Z automatu

 

Dokładne wyznaczenie ustawień rozdzielacza podłogowego to pierwszy krok w instalacji ogrzewania powierzchniowego. Dla projektanta wiąże się to z koniecznością żmudnych obliczeń, szukania optymalnych nastaw metodą prób i błędów oraz wielokrotnych prób dopasowania przepływów w poszczególnych pomieszczeniach. W rezultacie możemy otrzymać problematyczną instalację oraz wysoką nieprzewidywalność systemu. Ze względu na tzw. efekt interaktywności, zmiana przepływu w dowolnym obiegu, np. na skutek działania termostatu, powoduje proporcjonalną odchyłkę w pozostałych obwodach. Prowadzi to do niewłaściwej dystrybucji ciepła w całym systemie. Rozwiązaniem problemu podprzepływów i nadprzepływów są innowacyjne rozwiązania z zakresu równoważenia, przykładem których może być opatentowana przez firmę IMI Hydronic Engineering technologia automatycznej regulacji przepływów. - W standardowych rozdzielaczach ogrzewania podłogowego wykorzystuje się zależne od ciśnienia rotametry. W ich przypadku odcięcie wybranego obwodu powoduje nadprzepływ czynnika w obwodzie sąsiednim, co z kolei prowadzi do opisywanych wcześniej problemów eksploatacyjnych - wyjaśnia Mariusz Filar. - W rozdzielaczu Dynacon miejsce rotametrów i zaworów dławiących zajęły specjalne wkładki regulacyjne, które uniezależniają przepływ w danej pętli od zmieniającego się ciśnienia w instalacji. Wymagany przepływ w litrach na godzinę może być ustawiany bezpośrednio na zaworze i nie będzie przekroczony nawet w przypadku zmian obciążenia w systemie, np. kiedy inne zawory w systemie będą zamknięte lub w trakcie rozruchu porannego – dodaje ekspert IMI Hydronic Engineering.

Rozdzielacz dynacon 2 Imi Hydronic Engineering

Wykonanie równoważenia instalacji ogrzewania podłogowego zgodnie z obliczeniami to gwarancja właściwej pracy systemu. Poprzez wykonanie tego zabiegu natychmiastowo odkryjemy skutki zakłóceń, zidentyfikować ich przyczyny, a także skorygować błędy. Zadanie to bywa mocno utrudnione w przypadku układów złożonych oraz eksploatowanych ze zróżnicowaną intensywnością. W związku z tym warto zapoznać się z innowacyjnymi technologiami, które są w stanie przejąć część obowiązków profesjonalisty na siebie.  
 

Kontakt w sprawie produktów:

IMI Hydronic Engineering
tel. (32) 75 88 200
www: www.imi-hydronic.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Pompy obiegowe w obiekcie z ogrzewaniem podłogowym

Pompy obiegowe w obiekcie z ogrzewaniem podłogowym

Ogrzewanie podłogowe jest wszechobecne w dzisiejszym budownictwie. Jak dobrać do... ¬ więcej...

 
Regulator do podłogówki - wybierz odpowiedni

Regulator do podłogówki - wybierz odpowiedni

Jednym z obecnie najczęściej i najchętniej stosowanych rozwiązań, które... ¬ więcej...

 
Dla podłóg, ścian i sufitów - przegląd systemów ogrzewania płaszczyznowego Uponor

Dla podłóg, ścian i sufitów - przegląd systemów ogrzewania płaszczyznowego Uponor

Zastosowanie w obiekcie ogrzewania płaszczyznowego przynosi wiele korzyści. Urządzenia... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet