
-
Moja Woda 2023 - dotacja na deszczówkę
- Co zrobić gdy na naszej działce nie ma kanalizacji?
- Podatek od deszczu 2023 - kto zapłaci?
- Oczyszczalnia biologiczna ratunkiem w czasie suszy
- Kanały nierdzewne - 3 główne modele produktów KMB Steel Product
- Nowy standard baterii bezdotykowych do przestrzeni publicznych
- Technologia podnoszenia ciśnienia - pompa DAB Esybox Diver
- SFA - nowe modele przepompowni
-
Kiedy zanieczyszczona woda wymaga dezynfekcji?
- Wyposażenie specjalistyczne w toaletach publicznych
- Jak wybrać suszarkę kieszeniową?
- Niskoszumowe systemy kanalizacji wewnętrznej

-
Czy pompa ciepła ogrzeje dom?
- Pompy ciepła powietrze-woda - dlaczego cieszą się największym zainteresowaniem?
- Czy pompa ciepła wytwarza hałas?
- Jaka jest żywotność pompy ciepła?
- Pompa ciepła a brak prądu
- Pompy ciepła - przegląd oferty producentów
- Praca pompy ciepła w okresie zimowym
-
Porównanie pomp ciepła powietrze/woda i powietrze/powietrze



Jak wybrać kratkę ściekową podłogową? - najczęstsze błędy
artykuł promocyjny
Prawdziwą zmorą administratorów obiektów wyposażonych w kratki ściekowe jest ich niezbyt korzystny wygląd już po niedługim czasie użytkowania. Nierzadko dochodzi jeszcze problem estetyki wykończenia, która już od dnia ukończenia pracy budzi wątpliwości inwestorów.
Oto kilka przykładów z życia wziętych:
Jak powinna wyglądać kratka ściekowa, która zapewni długotrwałe użytkowanie, a zarazem będzie estetyczna przez długie lata użytkowania? Postaram się przedstawić to na przykładzie kratki LAF VKI100K.
Ta niepozorna kratka stanowi wydajne narzędzie przy odprowadzeniu wody zarówno z powierzchni podłogi, jak i z izolacji znajdującej się pod warstwą płytek. Wiele instalatorów zapomina lub nie chce podnosić tematu wilgoci, jaka jest powodowana przez przesiąkanie w miejscach fug. Skutki długotrwale utrzymującej się wilgoci mogą być bardzo dotkliwe i powodować skrócenie czasu używalności nawet o połowę. Gromadzenie się wilgoci powoduje ciemnienie fugi, zwłaszcza w okolicach wpustu, bo w tych miejscach odległość powierzchni podłogi od warstwy izolacyjnej jest najmniejsza. Jak z problemem poradziła sobie firma LAF?
Wpust ma budowę dwukołnierzową. Podstawowy kołnierz stanowi rynnę odwadniającą dla izolacji podłogowej znajdującej się pod płytkami. Kolejny, drugi kołnierz posiada otwory dehydracji, czyli osuszające okolice wkoło kratki ściekowej. Rozwiązanie świetnie spisuje się w praktyce, a fuga nie wykrusza się i nie czarnieje. Dodatkową zaletą tego kołnierza jest pionowy rant, który zapewnia trwałość wykończenia wokół wpustu. Stal nierdzewna jest materiałem, do którego nie można mieć wątpliwości pod względem trwałości. Łatwo też przywrócić kratce świetność, jaką miała w dniach swojej nowości. Dzięki temu wpust przez długi czas będzie wyglądał estetycznie.
Do celowości zastosowania pokrywy ze stali nierdzewnej lub w zabudowie płytką z pewnością nie trzeba przekonywać posiadaczy wpustów z pokrywami plastikowymi. To już nie kwestia gustu, ale racjonalnej oszczędności. Pokrywy plastikowe pękają i wykruszają się. Wtedy konieczna jest wymiana całości wpustu, generująca niepotrzebne koszty. Wpust LAF VKI100K posiada pokrywy otworowane, ale również pełne lub i do zabudowy płytką, co nie jest jeszcze tak oczywiste w przypadku wpustów tej wielkości. Warte zauważenia jest także fakt, że pokrywy do zabudowy i otworowane, to nie jedna wersja odwracalnej pokrywy. Wynika to z faktu, że pokrywy przeznaczone do zabudowy muszą posiadać większą szczelinę odprowadzającą ścieki wokół pokrywy, aby została zapewniona wydajność 0,6-0,8 l/s. Nie byłoby też na tyle estetyczne zastosowanie dylatacji dla pokryw otworowanych.
Pozostaje jeszcze syfon, który powinien dorównać wytrzymałością górnej części odwodnienia. Z pewnością dedykowane do wpustu VKI100K syfony metalowe PN40 i PN50 o średnicach odpływu 40 i 50 mm stanowią trwałe dopełnienie, jednak często klienci szukają oszczędności w postaci syfonów plastikowych. Nie jest to całkowicie bez uzasadnienia. Dlatego jest możliwość doboru bardziej ekonomicznych rozwiązań. Należy jednak zauważyć, że wiele producentów proponujące niskie i wygodniejsze w instalacji syfony, które jednak nie zapewniają wymagany przez normę poziom wody w syfonie. Powoduje to wysychanie syfonu, zwłaszcza w łazienkach z ogrzewaniem podłogowym.
Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze kratki ściekowej:
- Z czego wykonany jest korpus i pokrywa wpustu?
- Czy wpust zapewnia odprowadzenie wody zgromadzonej pod płytkami?
- Jak osuszana jest powierzchnia wokół wpustu?
- Czy należycie wzmocnione jest obrzeże pokrywy?
- Czy pokrywa wytrzyma próbę czasu i będzie estetyczna po latach użytkowania?
- Czy dylatacja wokół kratki lub otwory w kratce zapewnią właściwy przepływ wody?
- Czy wystarczy odpływ o średnicy 40 mm, czy powinniśmy zastosować rurę o większym przekroju?
- Czy producent oferuje również syfony wykonane ze stali nierdzewnej?
- Czy syfon posiada prawidłową wysokość zapewniającą skuteczną, niewysychającą barierę przeciwzapachową?
- Jakie atesty i normy spełnia produkt i jaką gwarancję udziela na niego producent?
|

![]() | Pipelife SMART. Rozwiązania dla infrastrukturyInteligentne oprogramowanie, zdalne sterowanie danymi, przyjazny interfejs - to pakiet... ¬ więcej... |
![]() | Nowa oferta przyłączy odpływowych do kanalizacji marki KELLERMarka Keller prezentuje nową ofertę przyłaczy odpływowych do kanalizacji. Znaleźć... ¬ więcej... |
![]() | Sanifos 110 - nowa wysokowydajna przepompownia do ścieków szarych i czarnychW ofercie SFA pojawiła się nowa przepompownia o wysokiej wydajności do odprowadzania... ¬ więcej... |
