




Wyłączniki różnicowoprądowe - przegląd oferty
aktualizacja: 22-06-2021, 06:52 – artykuł promocyjny
Wyłączniki różnicowoprądowe są jednym z istotnych elementów aparatury modułowej. Urządzenia te zabezpieczają przed porażeniem elektrycznym, które pojawiają się w przypadku uszkodzenia lub nieskuteczności izolacji czy też w przypadku dotyku bezpośredniego części pozostających pod napięciem. Wyłącznik natychmiastowo odłącza napięcie w przypadku wystąpienia różnicy prądów w przewodach obwodu, w czasie krótszym niż 0,2 sekundy. Taka sytuacja jest szczególnie groźna, gdyż może spowodować nawet śmierć człowieka. Posiadanie wyłącznika różnicowoprądowego w domu jest obowiązkowe. Kwestię tą reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002 roku (Dz. U. nr 75, poz. 690 ze zm.). Wyłącznik różnicowoprądowy nie będzie działał w przypadku powstania zwarcia - przed takimi sytuacjami chronią wyłączniki nadprądowe. Urządzenia te nie są przeznaczone do stosowania w instalacjach elektrycznych starego typu.
W codziennym użytkowaniu stosuje się wyłączniki odcinające zasilanie gdy zostanie przekroczony upływ prądu 30 mA. Wyłącznik o takiej wartości będzie wystarczający ponieważ prąd o wartości do 30 mA nie ma szkodliwego działania na życie człowieka.
Wyłączniki różnicowoprądowe 30mA wykorzystywane są do zabezpieczania poszczególnych obwodów zasilających urządzenia w domu. Natomiast 100mA do 500 mA mają zastosowanie jako zabezpieczenia przeciwpożarowe, a także odłączą zasilanie w przypadku zalania domu, co może mieć znaczenie w przypadku akcji ratowniczo-gaśniczych.
W każdej instalacji elektrycznej nie powinien być tylko jeden wyłącznik różnicowoprądowy zabezpieczający cały budynek. Warto zastosować kilka co będzie miało znaczenie w przypadku awarii, gdyż wtedy odcięte zostanie zasilanie tylko na jednym obwodzie na nie w całym domu. Wyłączniki różnicowoprądowe powinny być zamontowane przede wszystkim na obwodach gniazd wtyczkowych w budynku, jak i na zewnątrz.
Wyłączniki różnicowoprądowe Hager
RCCB Wyłączniki różnicowoprądowe Typ AC i A
|
![]() fot. Hager |
Wyłączniki różnicowoprądowe Typ B: Wyłączniki różnicowoprądowe do obwodów zasilających przekształtniki energoelektroniczne (falowniki).
|
![]() fot. Hager |
Wyłączniki różnicowoprądowe Noark
Bloki różnicowoprądowe Ex9LE 100mA 3P 40A:
- przeznaczone do łączenia z wyłącznikami nadprądowymi serii Ex9BH, Ex9BN spełniając wymagania normy IEC/EN 61009.
- dostępne są dla wszystkich wersji wyłączników Ex9BH, ExBN.
- umożliwiają różne kombinacje aparatów zapewniając funkcjonalność zabezpieczenia różnicowoprądowego oraz zabezpieczenia nadprądowego.
- bardziej precyzyjna ocena prądu różnicowego oraz znacznie przedłużona żywotność aparatów.
- wersja elektroniczna nie napotyka na trudności z magnetyzacją układów wewnętrznych jak ma to miejsce w przypadku standardowych rozwiązań, co pozwala na ograniczenie częstotliwości rekomendowanych testów.
- Znamionowy prąd różnicowy może być wybrany z następujących zakresów: 10, 30, 100, 300 mA, a prąd znamionowy do 63 A.
- Zdolność zwarciowa określona jest przez znamionową zwarciową zdolność łączeniową wyłącznika, tj. 10 kA dla połączenia Ex9LE z Ex9BH oraz 6 kA dla Ex9LE z Ex9BN.
Bloki różnicowoprądowe Ex9LE 100mA 1PN 63A
-
Bloki różnicowoprądowe serii Ex9LE są przeznaczone do łączenia z wyłącznikami nadprądowymi serii Ex9BH, Ex9BN spełniając wymagania normy IEC/EN 61009.
- Dostępne są dla wszystkich wersji wyłączników Ex9BH, ExBN.
- Umożliwiają różne kombinacje aparatów zapewniając funkcjonalność zabezpieczenia różnicowoprądowego oraz zabezpieczenia nadprądowego.
- seria Ex9LE to największe osiągnięcia technologii i elektroniki. Przynosi to korzyść polegającą na bardziej precyzyjnej ocenie prądu różnicowego oraz znacznie przedłuża żywotność aparatów.
- Wersja elektroniczna nie napotyka na trudności z magnetyzacją układów wewnętrznych jak ma to miejsce w przypadku standardowych rozwiązań, co pozwala na ograniczenie częstotliwości rekomendowanych testów.
- Dla serii Ex9LE regularne testy zalecane są raz na rok.
- Znamionowy prąd różnicowy może być wybrany z następujących zakresów: 10, 30, 100, 300 mA, a prąd znamionowy do 63 A.
- Zdolność zwarciowa określona jest przez znamionową zwarciową zdolność łączeniową wyłącznika, tj. 10 kA dla połączenia Ex9LE z Ex9BH oraz 6 kA dla Ex9LE z Ex9BN.
Wyłączniki różnicowoprądowe Legrand
Wyłączniki serii TX³ P 300 są wyposażone w przycisk obwodu testowego, którego zadaniem jest sprawdzenie poprawności działania wyłącznika. Dzięki zastosowaniu dolnego zaczepu, a także przesłon zacisków montaż oraz oprzewodowanie aparatu nie stanowią żadnego problemu. Wszystkie produkty tej serii współpracują z urządzeniami wyposażenia pomocniczego. Wyłączniki różnicowoprądowe są dostępne na prądy znamionowe od 16 do 63 A i prądy różnicowe od 10 do 500 mA.
![]() fot. Legrand |
Wyłączniki różnicowoprądowe P 300 TX³
|
Seria DX³ wyłączników jest wyposażona w przycisk obwodu testowego służącego do sprawdzania poprawności działania wyłącznika. Dzięki możliwości współpracy z Systemem Optymalnego Rozdziału Energii HX³ do 125 A istnieje możliwość bezprzewodowego przyłączania do instalacji elektrycznej. Aparatura zabezpieczająca z tej serii współpracuje ze wszystkimi urządzeniami wyposażenia pomocniczego.
![]() fot. Legrand |
Wyłączniki różnicowoprądowe P 300 DX³
|
Wyłącznik P 310 z serii DX³ to połączone funkcje wyłącznika różnicowoprądowego z wyłącznikiem nadprądowym przez co zapewniają jednoczesną ochronę przeciwporażeniową jak i ochronę przed sutkami zwarć i przeciążeń. Jednoczesne połączenie tych dwóch funkcji pozwala na lepsze zagospodarowanie miejsca jakie jest dostępne w rozdzielnicy. Tak jak wyłączniku różnicowoprądowym P 300 również ta seria została wyposażona w przycisk obwodu testowego, i może współpracować z Systemem Optymalnego Rozdziału Energii i wszystkimi urządzeniami wyposażenia pomocniczego.
![]() fot. Legrand |
Wyłączniki różnicowonadprądowe P 310 DX³
|
W ofercie firm znajdziemy także odpowiednie rozwiązanie dla osób, dokonujacych remontu instalacji elektrycznej a posiadającym nie wiele wolnego miejsca w rodzielnicy. W takich przypadkach warto zastosować wyłącznik z modułem nadprądowym, który łączy funkcję obu tych urządzeń w jednej obudowie.
Bloki różnicowoprądowe PR 300 DX³ firmy Legrand są właśnie tego typu urządzeniem. W połączeniu z wyłącznikami nadprądowymi tworzą aparaty różnicowonadprądowe, które zapewniają podwójną ochronę zarówno przeciwporażeniową, jak i przed skutkami zwarć i przeciążeń.
![]() |
Bloki różnicowoprądowe PR 300 DX³
|
Do każdego z tych wyłączników nadprądowych istnieje możliwość rozszerzenia ich praktyczności o akcesoria w postaci styków pomocniczych i sygnalizacyjnych, wyzwalaczy wzrostowych i podnapięciowych, wyzwalaczy nadnapięciowych czy napędów zdalnych i innych.
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Hager, Legrand, Noark |

![]() | Modułowe rozłączniki izolacyjne w ofercie firmy NOARK ElectricFirma NOARK Electric oferuje trzy zróżnicowane serie rozłączników... ¬ więcej... |
![]() | Wyłączniki silnikowe w ofercie firmy NOARK ElectricOferta produktowa została poszerzona o kolejne dwie serie kluczowych produktów... ¬ więcej... |
![]() | Obudowy poliestrowe wzmacniane włóknem szklanym firmy NOARKJeśli poszukujesz elektrycznej tablicy rozdzielczej przystosowanej do ciężkich warunków,... ¬ więcej... |

![]() Inteligentny dom FIBARO |
![]() Odkurzacze centralne ECOMAX |
![]() Smart Home Legrand Netatmo |
![]() Osprzęt elektroinstalacyjny PAWBOL |
![]() Osprzęt elektroinstalacyjny Hager |