gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

logo VABO   Werit

Ferdom     Akra

PipelifeEko-Bio

Diamond

Grupa ArmaturaSanSwiss   

   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft    

CED'OR   

SFA Poland Sp. z o.o.   Setma

UponorRoth Polska

znajdź fachowca

Werit


Samodzielny montaż baterii krok po kroku

aktualizacja: 22-03-2018, 10:22 – artykuł promocyjny


Dla wygody i trwałości baterii właściwy montaż ma zasadnicze znaczenie. To pozornie trudne zadanie, każdy może wykonać samodzielnie. Oszczędzimy na kosztach związanych z wynajęciem fachowców, jeśli poświęcimy temu chwilę czasu. Gdy zdecydujemy się na samodzielny montaż baterii, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

 

bateria umywalkowa stojąca


Bez względu na to czy remontujemy łazienkę, czy urządzamy ją od początku, wybór armatury powinien uwzględniać typ domowej instalacji. Wśród baterii dostępnych na rynku wyróżniamy dwa rodzaje:

  • ścienne, instalowane w pomieszczeniach, gdzie wyprowadzenie instalacji wodnej umiejscowione jest powyżej przyborów sanitarnych (wanny, umywalki) 
  • stojące - są montowane bezpośrednio na przyborach sanitarnych lub blatach.


W celu przymocowania baterii stojących wannowych potrzebne będą: jeden, dwa lub pięć otworów montażowych - w zależności od modelu baterii. Modele stojące montowane na umywalkach, bidetach lub blatach, wymagają wykonania otworu montażowego o średnicy 35 mm.

 

Montaż baterii stojącej


Armaturę stojącą montujemy bezpośrednio na powierzchni umywalki. Najczęściej posiada ona już otwór montażowy. - Po rozpakowaniu i sprawdzeniu kompletacji baterii, zgodnie z instrukcją, do jej dolnej części wkręcamy jeden lub dwa wkręty mocujące oraz wężyki przyłączeniowe. Całość umieszczamy w otworze i po założeniu od spodu podkładek: gumowej i metalowej, dokręcamy baterię nakrętką tulejkową - tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. Bardzo często do zestawu dołączana jest także chromowana podkładka pełniąca funkcję estetyczną jak i praktyczną. - Umieszcza się ją na powierzchni umywalki lub wanny nad otworem montażowym jeszcze przed włożeniem przyłączy elastycznych. W ten sposób zabezpieczymy baterię oraz zakrywamy widoczny otwór, jeśli okaże się on zbyt szeroki - dodaje ekspert. Ostatnim etapem jest podłączenie wężyków do instalacji wodnej. Natomiast jeśli mamy do czynienia z armaturą dwu lub wielootworową, wówczas proces montażu rozpoczynamy od przykręcenia do spodu korpusu baterii przyłączy prostych i włożenia ich w otwór montażowy. Mocujemy je przy pomocy nakrętek. Elementy te będą służyły także do ustabilizowania armatury, którą następnie zabezpieczamy uszczelkami. Na koniec tych czynności, łączymy przyłącza proste z instalacją wodną (woda ciepła i zimna).

 

Montaż baterii stojącej

 

Montaż baterii ściennej

 

montaż baterii ściennej

Modele ścienne montujemy bezpośrednio do końcówek rur z ciepłą i zimną wodą. - W przypadku tego typu armatury kwestią decydującą o komforcie późniejszego użytkowania jest optymalna wysokość montażu - podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Wysokość dla baterii umywalkowej określana jest na 20 cm ponad górną krawędź ceramiki, dla wariantu wannowego - 10-15 cm nad krawędź wanny, a dla modelu natryskowego - 110-130 cm, mierząc od podłogi - dodaje ekspert. Rozpoczynając montaż baterii ściennej w pierwszej kolejności musimy wkręcić przyłącza mimośrodowe do instalacji wodociągowej oraz uszczelnić je taśmą teflonową. Następnie upewnijmy się czy przyłącza są ustawione pod kątem prostym na równej wysokości, dzięki temu po zamontowaniu baterii jej korpus będzie ułożony poziomo. Jeśli wszystko jest ustawione jak trzeba, w mimośrodach umieszczamy rozety. Ostatnią czynnością jest umieszczenie uszczelek z filtrem wewnątrz nakrętek mocujących baterii i przykręcenie jej ręcznie do mimośrodów. Jeśli chcemy dokręcić armaturę kluczem, najpierw zabezpieczmy nakrętki plastikowymi osłonkami, dzięki temu nie porysujemy ich powierzchni. Po zamontowaniu baterii sprawdzamy jej szczelność poprzez otworzenie strumienia wody.   

Kontakt w sprawie produktów:

Armatura Kraków S.A.
tel. (12) 25 44 200
www: www.kfa.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Minilift S - komfortowy montaż i oszczędność miejsca

Minilift S - komfortowy montaż i oszczędność miejsca

Ulewny deszcz to zjawisko, któremu nie możemy zapobiegać. Zupełnie inaczej... ¬ więcej...

 
Wybór dozownika do dezynfekcji rąk

Wybór dozownika do dezynfekcji rąk

Mycie i dezynfekcja rąk to temat numer jeden od dłuższego czasu. Pandemia koronawirusa... ¬ więcej...

 
Baterie kuchenne i łazienkowe DIAMOND

Baterie kuchenne i łazienkowe DIAMOND

Łazienki urządzane w stylu ekologicznym, z użyciem naturalnych materiałów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet