gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

NTS Energy


Wysokotemperaturowa pompa ciepła powietrze-woda HRC

aktualizacja: 06-05-2022, 05:42 – artykuł promocyjny


Wysokotemperaturowe pompy ciepła powietrze-woda to alternatywa dla pomp gruntowych. Główną różnicą między tymi urządzeniami jest źródło ciepła. Pompa powietrze-woda pobiera energię z powietrza (nawet bardzo mroźnego) i w bardzo wydajny sposób przetwarza ją na ciepło w instalacji grzewczej. To co działa na korzyść tego rodzaju pomp to niezależność od dolnego źródła ciepła, które w przypadku pompy gruntowej może zmienić swoje właściwości w trakcie użytkowania. Następną kwestią jest utrzymanie wymiennika gruntowego, który po prostu wymaga obsługi, żeby nie utracić swojej wydajności. Niekwestionowaną zaletą pompy powietrznej jest łatwość montażu, nieporównywalna z pompą gruntową pod względem zarówno stopnia skomplikowania jak i kosztów.

HRC

Technologia pomp ciepła jest stale rozwijana i osiągane są coraz lepsze wyniki wydajności tego rodzaju urządzeń. Bardzo ciekawe rozwiązania możemy zaobserwować w pompach ciepła HRC marki Auer. HRC to wysokotemperaturowe pompy typu powietrze-woda, co oznacza, że nawet przy dużym mrozie są one w stanie podgrzać wodę w instalacji do 70°C bez wspomagania przez kocioł lub dodatkowe grzałki elektryczne. Dopiero przy temperaturze -20°C pompa ciepła jest zaprogramowana do przejścia w tryb wspomagania poprzez zewnętrzne urządzenie grzewcze. Biorąc pod uwagę, że w naszym klimacie tak niskie temperatury panują średnio przez kilka dni w roku, to pompa HRC staje się zupełnie samodzielnym źródłem ciepła.

HRC składa się z modułu pompy ciepła do instalacji na zewnątrz oraz modułu sterującego, przeznaczonego do instalacji wewnątrz budynku. Moduł sterujący wyposażony jest w automatykę zapewniającą dystrybucję ciepła w instalacji.

Najmniejsze modele HRC 7 i 11-kilowatowe posiadają jeden kompresor a modele o wyższej mocy wyposażone są w dwa kompresory. Kompresory typu scroll charakteryzują się wysoką jakością. W modelach HRC o mocy od 17 do 25kW kompresory działają niezależnie i zapewniają wysoki stopień modulacji mocy, w zakresie od 35 do 100% mocy. Możliwe są 3 tryby funkcjonowania: praca tylko kompresora niskiej mocy, wysokiej mocy albo praca obu kompresorów jednocześnie. Pompa ciepła HRC osiąga współczynnik sprawności COP do 4,3 przy temperaturze powietrza 7°C i temperaturze wody 35°C. Woda podgrzewana jest do temperatury 70°C przy temperaturze zewnętrznej -10°C, a praca pompy zagwarantowana jest do temperatury -20°C na zewnątrz przy zapewnieniu temperatury wody do 65°C.

Modulacja mocy gwarantuje niższe zużycie energii wzmocnione dodatkowo przez lepszy współczynnik wydajności oraz redukcję prędkości obrotowej wentylatora podczas sezonów przejściowych. Bardzo istotne - ze względu na ograniczenie zużycia energii - jest skrócenie procesu odmrażania kompresory pompy ciepła HRC znajdują się pod absorberem ciepła, a rura cieczy znajduje się pod pojemnikiem na kondensat. Ich ciepło redukuje efekt zamarzania. Ponadto system odmrażania oparty jest na dwóch czujnikach, które uruchamiają cykl odmrażania tylko w razie potrzeby, podczas gdy konkurencyjne produkty mają okresowe odmrażanie.

W pompie ciepła HRC jako czynnik chłodniczy wykorzystano propan (R290), dzięki czemu nie wymaga ona obsługi przez specjalistów chłodnictwa.

Energia cieplna przekazywana jest do instalacji za pomocą modułu sterującego. Zabezpiecza on prawidłowe przepływy pomiędzy pompą ciepła i obiegiem grzewczym. Moduł sterujący jest w istocie grupą hydrauliczną umieszczoną w obudowie z panelem sterowania. Zależnie od mocy jednostki zewnętrznej i potrzeb użytkownika, moduł ten jest rozbudowany w różnym stopniu. Wewnątrz modułu sterowania modeli o mocy od 17 do 25kW znajduje się 60-litrowy zbiornik. Pod zbiornikiem umieszczone są dwie pompy cyrkulacyjne z możliwością podłączenia trzeciego obiegu grzewczego. Moduł sterujący dla tych modeli wyposażony jest w grzałki elektryczne wspomagające pracę pompy w ekstremalnych warunkach pogodowych i zabezpieczające komfort użytkownika. Nowością jest możliwość zakupu pompy ciepła HRC BASIC z uproszczonym pilotem hydraulicznym zamiast rozbudowanego modułu sterującego. Rozwiązanie to upraszcza system ale jednocześnie znacznie obniża cenę urządzenia.

Obecnie gama HRC została poszerzona i teraz na polskim rynku dostępne są modele o zakresie mocy od 7 do 35kW jednostkowo oraz od 50 do 140kW w systemie kaskadowym. Istnieje więc możliwość ogrzewania za pomocą pompy ciepła zarówno małych jak i dużych budynków.

Kontakt w sprawie produktów:

Grupa BRANN
tel. 71 726-24-18
www: www.auerpolska.com
www.cieplotech.pl
www.grupabrann.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Z pewnością instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową to oszczędność... ¬ więcej...

 
Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność wśród indywidualnych... ¬ więcej...

 
Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Aplikacja System Kart Gwarancyjnych to narzędzie dla autoryzowanych instalatorów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet