gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Junkers - patron


Duże zużycie opału w kotłach na paliwa stałe

aktualizacja: 19-01-2017, 08:05 – artykuł promocyjny


Niezależnie, czy obsługujemy kocioł na paliwa stałe pierwszy sezon czy już kolejny, zadajemy sobie pytanie czy obecne zużycie opału przez nasz kocioł nie jest zbyt duże. Czy jest ono takie, które podczas sprzedaży gwarantował sprzedawca kotła? Aby to stwierdzić możemy wezwać specjalistę, który oceni to fachowym okiem oraz dokona odpowiednich w tym celu czynności. Dla wprawionych użytkowników proces kontroli można dokonać w własnym zakresie.

Podczas zakupu kotła do istniejącego lub powstającego budynku zdecydowana większość kupujących nie zastanawia się nad warunkami technicznymi podłączenia kotła. Temat ten odstawiony jest na boczny tor. Zaliczyć do nich powinniśmy gabaryty kanału odprowadzania spalin (przekrój kanału oraz wysokość czynna komina), jego możliwe maksymalne wytwarzane podciśnienie czyli ciąg kominowy, oraz sposób napowietrzania kotłowni w tlen wymagany do prawidłowego spalania paliwa wraz z systemem nawiewno-wywiewnym. Znany ciąg kominowy pozwala na dopasowanie kotła, który nie będzie miał np. zbyt dużych oporów przepływu przez wymiennik w stosunku do możliwości komina. Zaoszczędzi to niepotrzebnych nieprzewidzianych problemów związanych z wydymaniem spalin z kotła. Układ instalacji nawiewno-wywiewnej zapewnia cyrkulację powietrza przez pomieszczenie oraz dobre warunki spalania każdego rodzaju paliwa, stałego, ciekłego czy gazowego. Bez tego systemu w naszej kotłowni stale wyczuwalny będzie zapach spalanego paliwa, szczególnie w przypadku węgla. Dodatkowo brak instalacji nawiewno-wywiewnej powodować będzie dodatkowe problemy jak niedopalenie paliwa czy wydymanie produktów spalania do wnętrza kotłowni.

 

kocioł Klimosz

 

Do istotnych parametrów mających bezpośredni wpływ na jakość oraz ilość spalanego opału ma podciśnienie wytwarzane przez komin oraz temperatura spalin wylotowych z kotła. Po zainstalowaniu kotła przynajmniej raz w roku należy zmierzyć wartość ciągu kominowego i porównać ją z wartością zalecaną przez producenta zainstalowanego w kotłowni kotła. Pomiar taki wykluczy generowanie zwiększonej, z pewnością nie przewidzianej przesz wytwórcę kotła, straty kominowej w przypadku eksploatacji kotła z większym niż dedykowany mu podciśnieniem wytwarzanym przez komina. Dobór komina w sposób bardzo uproszczony polegający na zainstalowaniu większych gabarytów samego komina (przewymiarowanie komina), bo tak doradził sprzedawca mówiąc, że nie będzie Pan/Pani miał problemów z wydymaniem kotła, jest pierwszym krokiem do obniżania sprawności energetycznej kotła. Co wpływa bezpośrednio na wzrost zużycia paliwa przez kocioł. Ciąg kominowy powinien być zgodny z zaleceniami wytwórcy kotła podanymi w dokumentacji ruchowej kotła, nie mniejszy ale również nie większy. Jeśli jego wartość jest większa od zalecanej wówczas spaliny wręcz zostają „wyrywane” z kotła, co skutkuje znacznym skróceniem czasu na oddanie temperatury od spalin do wody wewnątrz wymiennika kotła.

 

kocioł Klimosz

 

 

Spaliny takie zwiększają stratę kotła

 

Istnieje jednak sposób, który zagwarantować może ograniczenie nadmiernego ciągu kominowego w stopniu spełniającym wymagania podane w instrukcji obsługi kotła dostarczonej przy zakupie wraz z kotłem. Polega on na zastosowaniu regulatora ciągu zamontowanego w kominie za czopuchem kotła. Stąd też chcąc ogrzewać dom przy wyznaczonej przed sezonem grzewczym ilości potrzebnego opału, podanego w przybliżeniu przez producenta kotła, gorąco zalecam Państwa do wykonania pomiaru podciśnienia komina i ewentualnie jego wyregulowania. Pomiar taki, podany jako wartość w pascalach (Pal) lub odpowiednio przeliczony z prędkości przepływu (m/s), odnotowany powinien być w książce gwarancyjnej lub dokumentacji technicznej kotła. Wyregulowanie ciągu należy wykonać koniecznie przy wygrzanym kominie, około 200oC przy ciągu naturalnym, nie mechanicznym zwiększającym przepływ powietrza przez kocioł. Nie należy dokonywać pomiarów podczas pracy wentylatora nadmuchowego lub wyciągowego. Miejscem pomiaru powinien być czopuch kotła lub rura dymowa łącząca kocioł z kanałem odprowadzania spalin. Niewiarygodny jest pomiar dokonany w dolnej wyczystce komina lub w samym wnętrzu kotła. Zastosowanie rodzaju regulatora ciągu kominowego nie ma większego wpływu na pracę kotła. Może on być typu klapowego. Sposób ograniczenia ciągu kominowego przez regulator ciągu polega na doprowadzeniu do instalacji kominowej tak zwanego fałszywego powietrza, które spowoduje wolniejszy przepływ spalin w korpusie kotła. Warunkiem zastosowania regulatora ciągu jest jednak sprawnie działający oraz zgodny z obowiązującymi przepisami system instalacji nawiewno-wywiewnej. Dodatkowo regulator ciągu musi posiadać zabezpieczenie przed ciągiem wstecznym w postaci ogranicznika klapy dopuszczającej fałszywe powietrze w celu uniknięcia cofnięcia się spalin do wnętrza kotłowni.

Kolejnym, bardzo ważnym parametrem do zmierzenia, jest temperatura spalin. Jej pomiar powinien również być wykonany w czopuchu kotła lub w rurze dymowej łączącej kocioł z kominem. W tym przypadku pomiar musimy wykonać przy pracującym kotle na maksymalnej mocy czynnej, przy której eksploatowany jest kocioł zapewniając wygrzewanie instalacji c.o. Nie oznacza to jednak, że w przypadku zainstalowanego kotła o mocy 25kW, który na nasze potrzeby eksploatowany jest na mocy 15kW, musimy dokonać pomiaru przy mocy maksymalnej, tu 25kW. Temperaturę spalin należy mierzyć przy pracującym wentylatorze nadmuchowym lub wyciągowym, gdy kocioł jest w niego wyposażony. Zakres dopuszczalnych temperatur wylotowych podaje producent kotła. Wysoka temperatura spalin świadczyć może o zbyt dużej mocy ustawionej na palenisku, nadmiernie podawanego powietrze do spalania za pomocą wydajności wentylatora lub dużego ciągu kominowego, co opisane zostało wcześniej.

Duże jednak zużycie opału przez kocioł może być spowodowane również zbyt niską temperaturą spalin, wskazująca na małą kaloryczność stosowanego paliwa wbrew zapewnieniom jego sprzedawcy. Opalając paliwem o niższej niż zalecana wartości opałowej należy spodziewać się, że podane przez producenta w instrukcji obsługi godzinowe zużycie kotła będzie tym większe, im większa jest różnica w kaloryczności spalanego przez nas paliwa w porównaniu do zalecanego. Decydując się na zakup opału ważne jest, by kupić mniejszą jego ilość i sprawdzić w jaki sposób spala się w naszym kotle. Oprócz tego znając kaloryczność interesującego nas opału warto jest przeliczyć różnice w parametrach co ma bezpośredni wpływ na sumaryczny koszt ogrzewania budynku.  Może okazać się, iż taniej nas wyjdzie zakup 1t paliwa droższego, wydajniejszego, niż 1,5t paliwa o mniejszej wartości opałowej.
 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Klimosz Sp. z o.o.


Zobacz także
Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Finish-A prezentuje gotowy zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox, który... ¬ więcej...

 
Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Promocyjne ceny grup pompowych, obniżone od 8 do nawet 22%, czekają w sklepie internetowym... ¬ więcej...

 
Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

AFRISO poszerza gamę zestawów mieszających PrimoBox ACB o modele 930 i 950.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet