gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel

NoarkGDE

logo hsk

 nVent Werit
 

Kontakt Simon

Intersoft    W2

 Elektra   logo pawbol

polecamy

Automatyka domowa. Od czego zacząć?

artykuł promocyjny


Jeśli zastanawiasz się nad zakupem systemu automatyki domowej i nie wiesz, od czego zacząć, to koniecznie przeczytaj poniższy poradnik dla początkujących. Nie ważne, czy urządzasz nowy dom, czy modernizujesz już użytkowany, systemy automatyki domowej sprawdzają się w każdych warunkach i służą optymalizacji wielu dziedzin naszego życia.

 

Zalety systemów automatyki domowej

 

Poznając zalety systemów automatyki domowej, łatwiej wybrać to, co dla nas jest najważniejsze. W każdym przypadku możemy liczyć na podniesienie naszego komfortu, ale zyskujemy też realne oszczędności, dbamy o nasze bezpieczeństwo, a także inwestujemy w rozwiązania sprzyjające ekologii. Wartość domu z systemami automatyki domowej znacząco wzrasta i staje się on atrakcyjniejszy na rynku nieruchomości.

Efektywność energetyczna - klucz do lepszej przyszłości

fot.: APA - Inteligentna Platforma Optymalizacji Energii promująca ideę efektywnego zużycia energii


Planowanie systemu automatyki domowej

 

Często pierwszym krokiem jest określenie budżetu i następnie na tej podstawie możemy wybrać funkcjonalności inteligentnego domu, na których najbardziej nam zależy. W zdecydowanej większości przypadków inwestorzy swoją przygodę z inteligentnym zarządzaniem domu zaczynają od systemów dedykowanych ogrzewaniu. Dość popularnym rozwiązaniem jest także sterowanie multimediami. Oczywiście nie trzeba się decydować na tylko jedną z wymienionych korzyści. Nowoczesne systemy bezprzewodowe mają budowę modułową, a ich instalacja jest bardzo prosta. Jest to duże ułatwienie, które sprzyja rozbudowie i testowaniu różnych rozwiązań. Automatyzację można zacząć od jednego pomieszczenia, np. salonu czy kuchni i sprawdzenia, które urządzenia sprawdzają się najlepiej.

fot.: SALUS Smart Home

 

Tworzenie domowego systemu automatyki

 

Na początek wystarczy centralka i kilka innych urządzeń, takich jak czujnik ruchu, moduły ściemniające i on/off montowane w puszkach podtynkowych. Można również zacząć od jednego systemu i skupić się np. na sterowaniu oświetleniem. Kolejne elementy można dokupować stopniowo i rozwijać swój system. Oczywiście im więcej modułów jest podłączonych do systemu, tym większe daje on możliwości.

Ospel

fot.: Ospel - sterowanie roletami

Nie musisz też decydować się na jednego producenta. Projektanci systemów przykładają obecnie dużą wagę do tego, aby ich urządzenia były kompatybilne z rozwiązaniami innych firm. Trzeba jednak trzymać się jednego standardu, jeśli chodzi o protokół komunikacji. Jeśli na przykład zdecydujesz się na centralkę z-wave to wszystkie urządzenia podłączone do systemu muszą obsługiwać ten protokół przesyłu danych.

coviva Smartbox Hager - schemat działania

fot.: Hager

Na rynku dostępne są również zestawy, które mogą ułatwić start. Zazwyczaj składają się z centrali i kilku modułów, ukierunkowanych na konkretną korzyść dla użytkownika, np. w zestawie ukierunkowanym na bezpieczeństwo znajdzie się czujnik dymu lub czujnik zalania, a w zestawie dla oszczędnego domu czujnik ruchu i adapter do gniazdka typu Wall Plug.

Netatmo Legrand

fot.: Legrand

Oczywiście zawsze można skorzystać z usług profesjonalisty. Każdy z producentów oferuje fachową pomoc i doradztwo w wyborze odpowiednich komponentów. Również strony internetowe poszczególnych firm w branży oferują użyteczne informacje na temat urządzeń, a czasem specjalne planery, które są w stanie znacznie ułatwić nam podjęcie decyzji.

Początki zawsze bywają trudne. Na szczęście w przypadku inteligentnych budynków instalacja i obsługa jest prosta i intuicyjna. Udogodnienia szybko staną się integralną częścią Twojego życia i będziesz się zastanawiać, jak wcześniej mogłeś sobie radzić bez automatyki domowej.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: APA Vison, Salus Engo Controls, Legrand, Ospel, Hager


Zobacz także
Buderus ConnectPRO - aplikacja do zdalnego monitorowania systemów grzewczych

Buderus ConnectPRO - aplikacja do zdalnego monitorowania systemów grzewczych

Buderus ConnectPRO zapewnia bezpieczne połączenie między ekspertem a systemami grzewczymi... ¬ więcej...
 
Leanheat® Building - Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej

Leanheat® Building - Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej

Zdrowszy i bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach przy niższych kosztach ogrzewania?... ¬ więcej...
 
Kontroluj koszty ogrzewania za pomocą regulatorów temperatury Thermoval

Kontroluj koszty ogrzewania za pomocą regulatorów temperatury Thermoval

Wzrost kosztów ogrzewania jest obecnie kłopotem wielu gospodarstw domowych i budynków... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook