

- Fotowoltaika i pompa ciepła
-
Ile prądu zużywa pompa ciepła?
- Instalacja pompy ciepła - jak poprawić przepływ wody w instalacji c.o.
- Wycena pompy ciepła - bezpłatny kalkulator kosztów
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła - idealne do współpracy z grzejnikami
- Grzejniki do pomp ciepła - przegląd rozwiązań
- Porównanie pomp ciepła
- Praca pompy ciepła w okresie zimowym
- Pompy ciepła - przegląd oferty producentów
- Dom ogrzewany pompą ciepła - zasada działania pompy ciepła


Automatyka domowa. Od czego zacząć?
artykuł promocyjny
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem systemu automatyki domowej i nie wiesz, od czego zacząć, to koniecznie przeczytaj poniższy poradnik dla początkujących. Nie ważne, czy urządzasz nowy dom, czy modernizujesz już użytkowany, systemy automatyki domowej sprawdzają się w każdych warunkach i służą optymalizacji wielu dziedzin naszego życia.
Zalety systemów automatyki domowej
Poznając zalety systemów automatyki domowej, łatwiej wybrać to, co dla nas jest najważniejsze. W każdym przypadku możemy liczyć na podniesienie naszego komfortu, ale zyskujemy też realne oszczędności, dbamy o nasze bezpieczeństwo, a także inwestujemy w rozwiązania sprzyjające ekologii. Wartość domu z systemami automatyki domowej znacząco wzrasta i staje się on atrakcyjniejszy na rynku nieruchomości.
fot.: APA - Inteligentna Platforma Optymalizacji Energii promująca ideę efektywnego zużycia energii
Planowanie systemu automatyki domowej
Często pierwszym krokiem jest określenie budżetu i następnie na tej podstawie możemy wybrać funkcjonalności inteligentnego domu, na których najbardziej nam zależy. W zdecydowanej większości przypadków inwestorzy swoją przygodę z inteligentnym zarządzaniem domu zaczynają od systemów dedykowanych ogrzewaniu. Dość popularnym rozwiązaniem jest także sterowanie multimediami. Oczywiście nie trzeba się decydować na tylko jedną z wymienionych korzyści. Nowoczesne systemy bezprzewodowe mają budowę modułową, a ich instalacja jest bardzo prosta. Jest to duże ułatwienie, które sprzyja rozbudowie i testowaniu różnych rozwiązań. Automatyzację można zacząć od jednego pomieszczenia, np. salonu czy kuchni i sprawdzenia, które urządzenia sprawdzają się najlepiej.
fot.: SALUS Smart Home
Tworzenie domowego systemu automatyki
Na początek wystarczy centralka i kilka innych urządzeń, takich jak czujnik ruchu, moduły ściemniające i on/off montowane w puszkach podtynkowych. Można również zacząć od jednego systemu i skupić się np. na sterowaniu oświetleniem. Kolejne elementy można dokupować stopniowo i rozwijać swój system. Oczywiście im więcej modułów jest podłączonych do systemu, tym większe daje on możliwości.
fot.: Ospel - sterowanie roletami
Nie musisz też decydować się na jednego producenta. Projektanci systemów przykładają obecnie dużą wagę do tego, aby ich urządzenia były kompatybilne z rozwiązaniami innych firm. Trzeba jednak trzymać się jednego standardu, jeśli chodzi o protokół komunikacji. Jeśli na przykład zdecydujesz się na centralkę z-wave to wszystkie urządzenia podłączone do systemu muszą obsługiwać ten protokół przesyłu danych.
fot.: Hager
Na rynku dostępne są również zestawy, które mogą ułatwić start. Zazwyczaj składają się z centrali i kilku modułów, ukierunkowanych na konkretną korzyść dla użytkownika, np. w zestawie ukierunkowanym na bezpieczeństwo znajdzie się czujnik dymu lub czujnik zalania, a w zestawie dla oszczędnego domu czujnik ruchu i adapter do gniazdka typu Wall Plug.
fot.: Legrand
Oczywiście zawsze można skorzystać z usług profesjonalisty. Każdy z producentów oferuje fachową pomoc i doradztwo w wyborze odpowiednich komponentów. Również strony internetowe poszczególnych firm w branży oferują użyteczne informacje na temat urządzeń, a czasem specjalne planery, które są w stanie znacznie ułatwić nam podjęcie decyzji.
fot.: Uponor
Początki zawsze bywają trudne. Na szczęście w przypadku inteligentnych budynków instalacja i obsługa jest prosta i intuicyjna. Udogodnienia szybko staną się integralną częścią Twojego życia i będziesz się zastanawiać, jak wcześniej mogłeś sobie radzić bez automatyki domowej.
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: APA Vison, Salus, Legrand, Ospel, Uponor, Hager |

![]() | Płać mniej za ogrzewanie dzięki domowej automatyceWiele osób zastanawia się, w jaki sposób może zaoszczędzić na ogrzewaniu.... ¬ więcej... |
![]() | Czy jesteś gotowy na nadejście zimy???Co roku miesiące zimowe stają się dla wielu ludzi prawdziwym utrapieniem ze względu... ¬ więcej... |
![]() | Sterowanie ogrzewaniem metodą na oszczędzanieCeny paliw energetycznych bezustannie wzrastają. Nie da się przewidzieć jaki poziom... ¬ więcej... |

![]() Inteligentny dom FIBARO |
![]() Odkurzacze centralne ECOMAX |
![]() Smart Home Legrand Netatmo |
![]() Osprzęt elektroinstalacyjny PAWBOL |
![]() Osprzęt elektroinstalacyjny Hager |