gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit


logotyp partner serwisu E.ON Foton     W2


Intersoft

FibaroNoark

 Elektra   

polecamy

Automatyka domowa. Od czego zacząć?

aktualizacja: 12-01-2021, 11:54 – artykuł promocyjny


Jeśli zastanawiasz się nad zakupem systemu automatyki domowej i nie wiesz, od czego zacząć, to koniecznie przeczytaj poniższy poradnik dla początkujących. Nie ważne, czy urządzasz nowy dom, czy modernizujesz już użytkowany, systemy automatyki domowej sprawdzają się w każdych warunkach i służą optymalizacji wielu dziedzin naszego życia.

 

Zalety systemów automatyki domowej

 

Poznając zalety systemów automatyki domowej, łatwiej wybrać to, co dla nas jest najważniejsze. W każdym przypadku możemy liczyć na podniesienie naszego komfortu, ale zyskujemy też realne oszczędności, dbamy o nasze bezpieczeństwo, a także inwestujemy w rozwiązania sprzyjające ekologii. Wartość domu z systemami automatyki domowej znacząco wzrasta i staje się on atrakcyjniejszy na rynku nieruchomości.

Efektywność energetyczna - klucz do lepszej przyszłości

fot.: APA - Inteligentna Platforma Optymalizacji Energii promująca ideę efektywnego zużycia energii


Planowanie systemu automatyki domowej

 

Często pierwszym krokiem jest określenie budżetu i następnie na tej podstawie możemy wybrać funkcjonalności inteligentnego domu, na których najbardziej nam zależy. W zdecydowanej większości przypadków inwestorzy swoją przygodę z inteligentnym zarządzaniem domu zaczynają od systemów dedykowanych ogrzewaniu. Dość popularnym rozwiązaniem jest także sterowanie multimediami. Oczywiście nie trzeba się decydować na tylko jedną z wymienionych korzyści. Nowoczesne systemy bezprzewodowe mają budowę modułową, a ich instalacja jest bardzo prosta. Jest to duże ułatwienie, które sprzyja rozbudowie i testowaniu różnych rozwiązań. Automatyzację można zacząć od jednego pomieszczenia, np. salonu czy kuchni i sprawdzenia, które urządzenia sprawdzają się najlepiej.

fot.: SALUS Smart Home

 

Tworzenie domowego systemu automatyki

 

Na początek wystarczy centralka i kilka innych urządzeń, takich jak czujnik ruchu, moduły ściemniające i on/off montowane w puszkach podtynkowych. Można również zacząć od jednego systemu i skupić się np. na sterowaniu oświetleniem. Kolejne elementy można dokupować stopniowo i rozwijać swój system. Oczywiście im więcej modułów jest podłączonych do systemu, tym większe daje on możliwości.

Ospel

fot.: Ospel - sterowanie roletami

Nie musisz też decydować się na jednego producenta. Projektanci systemów przykładają obecnie dużą wagę do tego, aby ich urządzenia były kompatybilne z rozwiązaniami innych firm. Trzeba jednak trzymać się jednego standardu, jeśli chodzi o protokół komunikacji. Jeśli na przykład zdecydujesz się na centralkę z-wave to wszystkie urządzenia podłączone do systemu muszą obsługiwać ten protokół przesyłu danych.

coviva Smartbox Hager - schemat działania

fot.: Hager

Na rynku dostępne są również zestawy, które mogą ułatwić start. Zazwyczaj składają się z centrali i kilku modułów, ukierunkowanych na konkretną korzyść dla użytkownika, np. w zestawie ukierunkowanym na bezpieczeństwo znajdzie się czujnik dymu lub czujnik zalania, a w zestawie dla oszczędnego domu czujnik ruchu i adapter do gniazdka typu Wall Plug.

Netatmo Legrand

fot.: Legrand

Oczywiście zawsze można skorzystać z usług profesjonalisty. Każdy z producentów oferuje fachową pomoc i doradztwo w wyborze odpowiednich komponentów. Również strony internetowe poszczególnych firm w branży oferują użyteczne informacje na temat urządzeń, a czasem specjalne planery, które są w stanie znacznie ułatwić nam podjęcie decyzji.

Ciepło czy zimno? Odpowiedź brzmi: komfortowo

fot.: Uponor

Początki zawsze bywają trudne. Na szczęście w przypadku inteligentnych budynków instalacja i obsługa jest prosta i intuicyjna. Udogodnienia szybko staną się integralną częścią Twojego życia i będziesz się zastanawiać, jak wcześniej mogłeś sobie radzić bez automatyki domowej.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: APA Vison, Salus, Legrand, Ospel, Uponor, Hager


Zobacz także
Smart Home FIBARO - urządzenia marki Nice - w odsłonie najnowszych realizacji projektowych dewelopera TDJ Estate w Katowicach

Smart Home FIBARO - urządzenia marki Nice - w odsłonie najnowszych realizacji projektowych dewelopera TDJ Estate w Katowicach

W dzisiejszych czasach inwestorzy stawiają na wykorzystywanie dostępnych możliwości... ¬ więcej...

 
Jak najprościej stworzyć domowy system automatyki?

Jak najprościej stworzyć domowy system automatyki?

System automatyki łączy domowe urządzenia w harmonijnie współgrającą całość.... ¬ więcej...

 
Sieć ZigBee - co to właściwie jest i gdzie się ją wykorzystuje?

Sieć ZigBee - co to właściwie jest i gdzie się ją wykorzystuje?

Smart Home jest już rzeczywistością dla wielu z nas. Budowanie sieci domowych (PAN... ¬ więcej...

 


All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet