gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Instal-Projekt - grzejniki


Wybieramy odpowiednią głowicę termostatyczną

aktualizacja: 01-09-2020, 10:45 – artykuł promocyjny


Gdy za oknem temperatura spada poniżej 15°C, grzejnik - cichy strażnik domowego ciepła, staje się bohaterem zapewniającym komfort w domu. W celu uniknięcia awarii w sezonie grzewczym warto zadbać o jego konserwację, aby w momencie kiedy będzie najbardziej potrzebny, działał poprawnie.

 

konserwacja grzejników przed sezonem grzewczym

 

 

Coś więcej, niż pokrętło...

 

Regulatorem dopływu czynnika dostarczanego do grzejnika jest głowica termostatyczna, który pozwala na precyzyjne ustawienie i utrzymanie pożądanej temperatury we wnętrzu. Wbrew pozorom to właśnie zwykłe "pokrętło" jest swoistym strażnikiem domowego ciepła mimo, że cała procedura grzewcza dzieje się gdzieś poza naszym zasięgiem. To właśnie od jego sprawnego działania będzie zależała odpowiednia reakcja na aktualnie panujące warunki np. wzrostu lub spadku temperatury otoczenia spowodowane nasłonecznieniem, otwarciem okna czy włączeniem dodatkowego źródła ciepła. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę jeszcze przed wyborem odpowiedniego urządzenia lub rozmową z instalatorem. Często zdarza się tak, że podczas samodzielnego zakupu głowicy termostatycznej kupujący kierują się jedynie względami estetycznymi, które nie powinny stanowić najważniejszej zalety. "Designerska", ale nie koniecznie dobrej jakości głowica może nie domykać przepływu czynnika grzewczego lub też odcinać go zbyt wcześnie. Producenci głowic termostatycznych coraz częściej są świadomi zróżnicowania potrzeb konsumentów dotyczących obudowy głowic, dlatego też w ich ofercie coraz powszechniej można znaleźć produkty o wysokich walorach dekoracyjnych. Najpopularniejszymi typami głowic termostatycznych są te z czujnikiem cieczowym czy gazowym w wariancie wbudowanym lub zdalnym, a także głowice elektroniczne. Czym się one charakteryzują?

 

głowica termostatycznagrzejnik z głowicą termostatyczną

 

 

Zachowaj czujność - wybierz odpowiedni czujnik

 

Najczęściej spotykanymi i najpopularniejszymi głowicami w naszych domach są głowice z czujnikiem cieczowym.  Zasada na jakiej opiera się sposób jej działania jest bardzo prosta - gdy temperatura powietrza w pomieszczeniu wzrasta np. w wyniku promieniowania słonecznego, wówczas ciecz w czujniku temperatury rozszerza się i oddziałuje na mieszek falisty, który zamyka wtedy dopływ czynnika do grzejnika. Natomiast jeśli temperatura powietrza w pomieszczeniu spada, to cały proces przebiega w sposób odwrotny. Za działanie głowicy gazowej odpowiada podobny proces jednak z tą różnicą, że ciecz jest zastąpiona mieszaniną skraplających się gazów. Coraz bardziej popularne stają się także głowice elektroniczne, dzięki którym można ustawić parametry działania w systemie np. dobowym czy tygodniowym. Do ich głównych zalet należy fakt, że praca związana z regulacją temperatury wykonywana jest za nas - dzięki zamontowanemu zegrowi sterującemu działaniem zaworu termostatycznego, który działa zgodnie z podanymi przez nas wytycznymi i rozkładem naszego dnia.

 

głowica z czujnikiem zdalnym i wewnętrznym

 

Rodzaj czujnika to jedno. Osobną kwestią pozostaje sposób jego umiejscowienia. - Szczególnie istotną kwestią podczas wyboru nowej głowicy jest typ i umiejscowienie domowego grzejnika. Głowica z czujnikiem wbudowanym znajdzie zastosowanie w pomieszczeniach, w których istnieje możliwość jej montażu w pozycji poziomej, a sam element nie będzie zasłonięty i narażony na przeciągi - wyjaśnia Piotr Bachta, ekspert IMI Hydronic Engineering. - Głowicę z czujnikiem zdalnym zamontujemy zaś tam, gdzie głowica może zostać zasłonięta przez kotarę czy firankę, lub gdzie montaż wymaga usytuowania jej w pozycji pionowej - dodaje.

 

Kilka słów o anatomii termostatu

 

Gdy już będziemy wiedzieli jaki typ głowicy będzie odpowiedni dla naszych potrzeb i warunków umiejscowienia grzejnika, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów technicznych, które zagwarantują zarówno szybki jak i bezproblemowy montaż. Najlepiej jest go zostawić specjaliście, jeśli jednak zakupy planujemy sami, to zorientujmy się czy domowy grzejnik zasilany jest bocznie czy od dołu. Jeśli grzejnik wyposażony jest już w zawór, to koniecznie sprawdźmy wymiary gwintu, który powinien być takich samych rozmiarów, jak gwint wewnętrzny głowicy. W wyborze odpowiedniego rozwiązania pomagają często sami producenci. - Wychodząc naprzeciw zróżnicowanym potrzebom inwestorów, w ofercie głowic IMI Heimeier znajdują się urządzenia z bezpośrednim przyłączem do zaworów innych producentów, w wersjach z wbudowanym oraz ze zdalnym czujnikiem, z zabezpieczeniem antykradzieżowym oraz dodatkowymi funkcjami - tłumaczy Piotr Bachta.

 

montaż głowicy termostatycznejrozmowa z instalatorem

 

Sezon grzewczy zbliża się nieuchronnie, dlatego warto się do niego dobrze przygotować. Zaopatrzeni w podstawową wiedzę na temat kontroli temperatury w pomieszczeniu, wybór głowicy termostatycznej nie będzie stanowił już większego problemu. Dodatkowo staniemy się partnerem w dyskusji z instalatorem, dzięki której będziemy mogli rozwiać wszelkie nasze wątpliwości dotyczące właściwego wyboru odpowiedniego urządzenia, a następnie jego zakupu.

Kontakt w sprawie produktów:

IMI Hydronic Engineering
tel. (32) 75 88 200
www: www.imi-hydronic.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Grzejniki ze stojakiem od Diamond - funkcjonalność i design

Grzejniki ze stojakiem od Diamond - funkcjonalność i design

Grzejnik nie musi być tylko praktycznym elementem wyposażenia domu, odpowiedzialnym... ¬ więcej...

 
Zawory termostatyczne bez ołowiu*

Zawory termostatyczne bez ołowiu*

Najnowszą propozycją firmy ESBE są termostatyczne zawory mieszające z serii VTA320.... ¬ więcej...

 
Nowy termostat do grzejników Jaga

Nowy termostat do grzejników Jaga

Kompaktowy rozmiar, obsługa za pomocą ekranu dotykowego, funkcja zdalnego sterowania... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
regulus