Czym lepiej chronić drewno - impregnatem czy farbą?

artykuł promocyjny


Nie tylko koszmarem stolarza jest zawilgocone, pokryte pleśnią lub odbarwione drewno! Takie problemy mogą dotknąć również Ciebie, jeżeli nie zaimpregnujesz właściwie drewnianych mebli, podłóg czy elementów wykończenia.

Impregnacja wzmacnia drewno i chroni je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi – czym lepiej chronić drewniane powierzchnie? Lakierem czy farbą do drewna? O odpowiednim wyborze impregnatu decyduje kilka czynników:
 

  • typ drewna (twardy lub miękki),
  • umiejscowienie drewnianych elementów wewnątrz domu lub na zewnątrz i związane z tym narażenie na czynniki atmosferyczne (deszcz, promienie słoneczne, opady gradu, śniegu, itp.),
  • występowanie szkodników.
     

Ocena ryzyka uszkodzenia drewna jest niezbędna, aby dobrać właściwy produkt impregnacyjny.

 

Dulux.pl - Czym lepiej chronić drewno lakierem czy farbą?

 

Rodzaje impregnatów do drewna

 

Przy wyborze właściwego impregnatu do drewna należy się sugerować zaleceniami producenta na opakowaniu, aby dobrać produkt właściwy rodzajowi drewna i naszym zamiarom. Na rynku mamy dostępne takie impregnaty jak:
 

  • dekoracyjne – nie nadają drewnu właściwości ochronnych! Podkreślają słoje drewna, poprawiają nasycenie naturalnej barwy lub zmieniają kolor drewnianej powierzchni, kryjąc ją całkowicie;
  • ochronne – nie zmieniają wyglądu drewna; ograniczają jego palność i zmniejszają chłonność; chronią przed korozją, oddziaływaniem czynników atmosferycznych i mechanicznych;
  • dekoracyjno-ochronne – łączą ze sobą cechy powyższych dwóch produktów.


Niezależnie od głównych funkcji, wymienionych powyżej, poszczególne impregnaty mogą różnić się od siebie szczególnymi właściwościami:
 

  • ognioochronnymi – ich głównym celem jest zmniejszenie palności drewna,
  • biobójczymi – zmniejszają ryzyko wystąpienia czynników biokoryzyjnych, wchłaniają się w strukturę drewna, zabezpieczając ją przed działaniem szkodników.
     

Właściwości ognioochronne posiadają najczęściej preparaty solne – w postaci gotowego roztworu lub proszku do odpowiedniego przygotowania. Na drewnie osadzają się kryształki soli, które zmniejszają palność powierzchni – ale zdecydowanie nie podnoszą jej wartości dekoracyjnych, tym bardziej, że na solny impregnat nie należy nakładać farby do drewna. Produkt jest również zmywalny przez wodę, dlatego można go stosować tylko wewnątrz domu.

Można wyróżnić także impregnaty rozpuszczalnikowe oraz wodorozcieńczalne – pierwsze wnikają głębiej w strukturę drewna, aczkolwiek wydzielają nieprzyjemne zapachy, dlatego najlepiej używać ich do zabezpieczenia drewnianych elementów na zewnątrz. Drugie – wnikają nawet w wilgotne drewno, nie wydzielają zapachu, ale są ochroną podstawową.

 

Farba do drewna czy impregnat?

 

Wśród farb do drewna znajdziemy różne preparaty, których zadaniem jest nie tylko koloryzacja powierzchni drewnianych, ale również ich długotrwała ochrona. Do wewnętrznych elementów drewnianych można stosować kryjące emulsje do drewna – natomiast do m.in. mebli ogrodowych poleca się używanie:
 

  • bejcy,
  • lakierobejcy,
  • lakieru.
     

Powyższe produkty cechują się podwyższoną odpornością na czynniki zewnętrzne (atmosferyczne) – farby do drewna tworzą powierzchnie kryjące, aczkolwiek nie wnikają tak samo głęboko w strukturę drewna jak impregnaty, bejce czy lakiery.

Z tego powodu – jeżeli chcemy uzyskać jak najlepszą ochronę dla powierzchni drewnianych – najlepiej stosować impregnat (właściwie dobrany do rodzaju drewna) jako pierwszą warstwę, a jako drugą – farbę o drewna o wybranym kolorze.
 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Dulux




Zobacz także
Jak bezpiecznie korzystać z drabiny? Sprawdź, na co uważać

Jak bezpiecznie korzystać z drabiny? Sprawdź, na co uważać

Przydaje się podczas pracy w ogrodzie, remontu mieszkania i w trakcie prozaicznych czynności,... ¬ więcej...
 
Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Szlifierki kątowe Makita to wydajne elektronarzędzia o niezwykle przemyślanej konstrukcji.... ¬ więcej...
 
Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

W 2024 roku będą obowiązywać kolejne regulacje mające na celu wspieranie polskich... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook