gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-ProjektGrupa Armatura

logo Wilo   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Verano Konwektor

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Bezpieczna eksploatacja kotła na paliwo stałe w zamkniętym układzie c.o.

aktualizacja: 06-02-2020, 09:58 – artykuł promocyjny


Do początku lat 90-tych w polskich instalacjach grzewczych królował system otwarty zabezpieczenia przed termiczną rozszerzalnością wody. Polegał on (w dużym skrócie) na montażu w najwyższym punkcie instalacji naczynia wzbiorczego otwartego, połączonego rurą przelewową z kanalizacją. W latach 90-tych zaczął upowszechniać się system zabezpieczenia zamknięty (z naczyniem wzbiorczym zamkniętym i zaworem bezpieczeństwa). System ten (zamknięty) ma tyle zalet w stosunku do otwartego, że całkowicie wyparł go ze stosowania. Problem był jedynie z kotłami na paliwo stałe. Kotły te ze swej natury mają dużą bezwładność termiczną i pojawia się kłopot z nadmiarem ciepła w sytuacji awaryjnej (np. chwilowy brak prądu i niedziałanie pompy obiegowej c.o.).

 

Strażnik

 

Dlatego do 2009 roku kotły na paliwo stałe musiały być zabezpieczone wg starego systemu (otwartego). Od 2009 roku sytuacja prawna zmieniła się - Minister Infrastruktury rozporządzeniem z 7 kwietnia 2009 r. dopuścił kotły na paliwo stałe do stosowania w układach zamkniętych c.o. - jednak pod warunkiem zastosowania skutecznego urządzenia do odprowadzenia nadmiaru ciepła w sytuacji awaryjnej. Część producentów kotłów na paliwo stałe (i kominków z płaszczem wodnym, bo to też kocioł) zaczęła wyposażać swoje wyroby w stosowne zabezpieczenie (wężownica wewnątrz płaszcza wodnego kotła połączona z bezprądowym upustowy zaworem bezpieczeństwa). Dla tych kotłów, które nie mają tego zabezpieczenia (stanowią one większość na polskim rynku) - jest proste i skuteczne rozwiązanie w postaci zastosowania zewnętrznej wężownicy schładzającej. Jednym z urządzeń tego typu jest „Strażnik” produkowany przez firmę Elterm z Chełmna.

 

           Strażnik

 

„Strażnik” jest zbudowany w formie małego zbiornika walcowego z króćcami z wewnętrzną miedzianą wężownicą schładzającą o odpowiedniej powierzchni odprowadzania ciepła. Przed wężownicą jest zamontowany termiczny upustowy zawór bezpieczeństwa STS.S ze stałą nastawą +97°C lub 93°C. Zawór ten jest urządzeniem bezprądowym, natychmiast po odczytaniu przez czujnik temperatury +97°C/93°C lub wyższej - całkowicie otwiera się zawór i przepuszcza wodę z wodociągu (zimą temp. ok. +8 do +10°C) przez wężownicę schładzającą do kanalizacji, przez co stopniowo obniża temperaturę w kotle.

 

Strażnik
Strażnik

 

„Strażnika” należy montować (jak na rysunku poniżej) bezpośrednio na kotle w jego najwyższym punkcie (w praktyce należy nakręcić go na króciec wylotowy kotła), tak aby zgodnie z grawitacją w urządzeniu znajdowała się woda o najwyższej temperaturze. „Strażnik” jest tak skonstruowany, że sam się odpowietrza (nie wymaga odpowietrznika w najwyższym punkcie, jego najwyższym punktem jest nypel wylotowy). Zawór STS.S 97°C należy podłączyć na stałe do instalacji wodociągowej bez zaworu odcinającego (zawór ma złącze GW20). Zawór musi być na stałe pod ciśnieniem z wodociągu. Wylot z wewnętrznej wężownicy schładzającej (GZ15) należy podłączyć do kanalizacji. Co najmniej raz do roku należy sprawdzić poprawne działanie zaworu przez chwilowe przyciśnięcie ręcznego wyzwalania spustu (w miejscu gdzie jest oznaczenie 9°C). „Strażnik” jest produkowany w 2 wielkościach mocy - dla kotłów do 32 kW i do 45 kW. Wersja do 32 kW posiada fabryczną izolację termiczną ze spienionego PUR (jako jedyna na rynku tego typu urządzeń).

 

Montaż Strażnika - kotły co z górnym zasilaniemMontaż Strażnika - kotły co z bocznym zasilaniem

kotły c.o. z górnym zasilaniem                           kotły c.o. z bocznym zasilaniem

 

Należy spodziewać się coraz większej świadomości prawnej oraz na temat bezpieczeństwa urządzeń zarówno wśród inwestorów, jak też zwłaszcza instalatorów. Można przewidzieć sytuację że np. ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania za awarię w sytuacji montażu instalacji c.o. niezgodnej z prawem. Dlatego warto ubezpieczać się również stosownymi środkami technicznymi, aby spać spokojnie, zwłaszcza że w tym wypadku urządzenie jest w przystępnej cenie.
 

Opracowanie: Redakcja
Autor: Maciej Kaszuba
Kontakt w sprawie produktów:

Elterm sp. j.
tel. +48 56 686 93 05
www: www.elterm.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Kolektor 50 kW z wbudowanym sprzęgłem z płynną regulacją przepływu

Kolektor 50 kW z wbudowanym sprzęgłem z płynną regulacją przepływu

Dwukomorowy rozdzielacz z płynnie regulowaną, wbudowaną komorą zwrotnicy hydraulicznej... ¬ więcej...

 
Czy możliwe jest ogrzewanie bez emisji zanieczyszczeń?

Czy możliwe jest ogrzewanie bez emisji zanieczyszczeń?

Należąca do spółki BDR Thermea marka Baxi Heating w Wielkiej Brytanii i Irlandii... ¬ więcej...

 
Kotły na pellet typu Bio-Max

Kotły na pellet typu Bio-Max

Od wielu lat w sezonie grzewczym zauważalne jest drastyczne pogorszenie jakości powietrza,... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet