NTS Energy


Energooszczędne sposoby chłodzenia pomieszczeń

artykuł promocyjny


Pompa ciepła jest urządzeniem, które z powodzeniem możemy wykorzystać nie tylko do ogrzewania domu, ale również do chłodzenia w okresie letnim. Niestety nie każda firma wykonawcza zdaje sobie sprawę z tej możliwości. W poniższym artykule prezentujemy tematykę chłodzenia pasywnego i aktywnego pompą ciepła. Kiedy i w jakich obiektach można zastosować taki standard chłodzenia? Jakie są koszty chłodzenia pasywnego i aktywnego - odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo poniżej.

Chłodzenie pasywne realizowane przez gruntową pompę ciepła
Chłodzenie pasywne realizowane przez gruntową pompę ciepła

Chłodzenie pasywne

 

Chłodzenie pasywne moża wykorzystać jedynie w budynkach wyposażonych w gruntową pompę ciepła z instalacją podłogową, ścienną, sufitową lub z klimakonwektorami. Aby zastosować to rozwiązanie musimy wyposażyć pompę ciepła w moduł pasywnego chłodzenia, np. NIBE PCM. Dostępne są też pompy z wbudowanym wymiennikiem chłodzenia pasywnego np. NIBE F1245 PC (gdzie symbole PC to skrót z jęz. ang. „passive cooling”).

Jak to działa?
Proces chłodzenia pasywnego zachodzi bez udziału sprężarki, przy wykorzystaniu procesu wymiany ciepła. Chłód odbierany jest z dolnego źródła i przekazywany przez dodatkowy wymiennik ciepła bezpośrednio do wodnej instalacji płaszczyznowej. Odbywa się to przy wyłącznej pracy pomp obiegowych. Drugie rozwiązanie, dzięki któremu możemy skorzystać z chłodzenia pasywnego, wymaga instalacji klimakonwektorów oraz napełnienia instalacji grzewczej roztworem glikolu. W tym przypadku chłód, obierany z dolnego źródła, przekazywany jest za pomocą niezamarzającego czynnika, jakim jest roztwór glikolu, do instalacji klimakonwektorów.

Chłodzenie pasywne jest najbardziej ekonomicznym sposobem chłodzenia z pompą ciepła. Jest niemal darmowe w eksploatacji. Porównując chłodzenie pasywne z zastosowaniem klimatyzatorów, śmiało można stwierdzić, iż jest ono nawet pięciokrotnie bardziej energooszczędne. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w przypadku małych i średnich domów jednorodzinnych.

Warto jednak pamiętać, iż dzięki chłodzeniu pasywnemu możemy osiągnąć efekt schłodzenia około 10°C (np. 30°C na zewnątrz i 20°C wewnątrz budynku), ponieważ w płaszczyznowej instalacji nie możemy przekroczyć „punktu rosy” (temperatura zasilania systemu nie powinna być niższa niż 18°C). Pojemność chłodnicza gruntu jest również ograniczona.

 

 

Chłodzenie aktywne

 

Drugim sposobem chłodzenia, który jest możliwy do zastosowania, dzięki instalacji gruntowej pompy ciepła, jest chłodzenie aktywne. Rozwiązanie to wymaga jednak wyposażenia pompy ciepła w moduł aktywnego chłodzenia, umożliwiający rewersyjną pracę pompy (np. NIBE HPAC) oraz w system z klimakonwektorami.

Jak to działa?
W sezonie zimowym, kiedy wzrasta zapotrzebowanie na ogrzewanie budynku, ciepło dostarczane jest przez klimakonwektory. Natomiast w latem, chłodzenie pomieszczeń jest możliwe dzięki przepływowi zimnego czynnika kolektora gruntowego (glikolu) przez moduł HPAC i pompę ciepła do klimakonwektorów. Proces ten zachodzi bez udziału sprężarki. Sprężarka pompy ciepła uruchamiana jest w okresach zwiększonego zapotrzebowania na chłód. Aktywnie chłodzi ona budynek do zadanej temperatury (aż do 7°C na zasilaniu systemu grzewczego), odbierając energię cieplną i przekazując ją do kolektora gruntowego, co jednocześnie przyspiesza jego regenerację.

Alternatywą dla tych rozwiązań są pompy ciepła (zarówno gruntowych jak i powietrznych) z rewersyjnym modułem chłodniczym. Urządzenia te posiadają wbudowany zawór czterodrogowy, który umożliwia przełączanie między funkcją ogrzewania i chłodzenia. Większość oferowanych na rynku powietrznych pomp ciepła, ma możliwość odwrócenia obiegu chłodniczego i realizacji funkcji chłodzenia aktywnego, np. NIBE SPLIT.

 

Chłodzenie aktywne realizowane przez powietrzną pompę ciepła
Chłodzenie aktywne realizowane przez powietrzną pompę ciepła

 

Chłodzenie aktywne budynku (rewersyjna praca pompy ciepła), sprawdza się zarówno w budynkach z klimakonwektorami, jak i w systemach ogrzewania płaszczyznowego (podłogowe, ścienne, sufitowe). Ponadto rozwiązanie to pozwala osiągnąć znacznie niższe temperatury pomieszczeń, niż w przypadku zastosowania chłodzenia pasywnego. Rewersyjna pompa ciepła - gruntowa lub powietrzna doskonale sprawdza się w obiektach komercyjnych i usługowych, takich jak: hotele, biurowce, w których wymagany jest standard klimatyzacji. Stanowi też idealne rozwiązanie do zastosowania w obiektach przemysłowych, w których wymagane jest utrzymywanie konkretnych parametrów temperaturowych (np. magazyny farmaceutyczne, zakłady graficzne itp.). W przypadku chłodzenia rewersyjną pompą ciepła, koszt chłodzenia porównywalny jest z kosztem chłodzenia za pomocą klimatyzatora, ale przy zachowaniu najbardziej ekonomicznego i energooszczędnego ogrzewania.

ZOBACZ TAKŻE:

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Nibe-Biawar Sp.z.o.o.


Zobacz także
IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

W dniach 7-8 lutego 2024, na targach ENEX firma IGLOO zaprezentowała rewolucyjną pompę... ¬ więcej...
 
LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG Electronics prezentuje nową pompę ciepła typu powietrze-woda - Therma V™ R290... ¬ więcej...
 
Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Rozwiązania Panasonic Heating & Cooling Solutions, dzięki zaangażowaniu firmy w... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet













Facebook