NTS Energy


Pompa powietrze-powietrze czy powietrze-woda? A może dwa w jednym?

artykuł promocyjny


Powietrzne pompy ciepła są urządzeniami, które wykorzystują darmowe źródło ciepła, jakim jest powietrze zewnętrzne, dzięki czemu nie ma potrzeby wykonywania dolnego źródła w postaci sond pionowych lub kolektora gruntowego. Są one bardzo popularne w krajach zachodniej Europy. Powietrze zewnętrzne jest obecnie dominującym dolnym źródłem dla pomp ciepła (według raportu Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła EHPA) i tak pozostanie w najbliższej przyszłości.

Biawar Multisplit


BIAWAR MULTISPLIT

 

To nowoczesny i kompletny system, na bazie powietrznej pompy ciepła z modulowaną mocą grzewczą do ogrzewania, chłodzenia oraz produkcji ciepłej wody użytkowej budynków o zapotrzebowaniu na ciepło 1-13kW. Możliwość pracy w warunkach klimatu chłodnego, aż do -32°C to niebywały atut tego rozwiązania.

Zasada działania
Jednostka zewnętrzna  o mocy do 6, 9, 11 lub 13kW pobiera powietrze zewnętrzne, z którego następnie odzyskuje zawarte w nim ciepło. Za transport ciepła do jednej lub kilku jednostek wewnętrznych odpowiedzialny jest czynnik chłodniczy. W ofercie firmy NIBE-BIAWAR dostępne są ścienne (BIAWAR AW) i przypodłogowe (BIAWAR AF) jednostki wewnętrzne, pracujące w systemie powietrze/powietrze.
System BIAWAR MULTISPLIT jest wyjątkowo elastyczny. Oznacza to, że może ona służyć do ogrzewania lub chłodzenia powietrzem kilku pomieszczeń równocześnie, zapewniając jednocześnie możliwość przekazywania ciepła przez wodne systemy grzewcze (np. podłogówkę). Jest to możliwe dzięki zastosowaniu modułu „hydrokit” (BIAWAR HK), który pracuje w układzie powietrze/woda. Posiada on także wbudowany moduł elektryczny. Jednostka wewnętrzna BIAWAR HK doskonale sprawdza się w przypadku nowych budynków.

 

Ponadto użytkownik ma także zapewnioną możliwość wykorzystania ogrzewania podłogowego, a zwłaszcza grzejnikowego, tylko i wyłącznie do ogrzewania (zimą). Natomiast powietrzne jednostki wewnętrzne mogą służyć wyłącznie do chłodzenia (latem). Ponadto ciepło, które powstaje podczas chłodzenia można wykorzystać do produkcji ciepłej wody użytkowej. Aby skorzystać z tej opcji wymagane jest osobne podłączenie do jednostki zewnętrznej modułu BIAWAR EMIX, służącego do ogrzewania wody w zewnętrznym zasobniku c.w.u., o wybranej pojemności. Jest to niebywały atut systemu BIAWAR MULTISPLIT, który daje mu ogromną przewagę nad typowymi powietrznymi pompami ciepła. Ogrzewanie wody jest bardzo ekonomiczne, nie obniża współczynnika sprawności pompy ciepła i może zachodzić jednocześnie z procesem chłodzenia budynku. 

Biawar Multisplit

 

Dzięki zastosowaniu sprężarki sterowanej inwerterowo, moc grzewcza jest dopasowywana do aktualnego zapotrzebowania na ciepło lub na chłód w budynku. Rozwiązanie to zapewnia także odpowiednie zbilansowanie mocy grzewczej potrzebnej do przekazania na wodny system grzewczy (np. podłogówka) w stosunku do powietrznych jednostek wewnętrznych, tak aby we wszystkich pomieszczeniach została osiągnięta zadana temperatura wewnętrzna.

 

Biawar MultisplitBiawar Multisplit

W celu zmniejszenia ryzyka zaburzenia komfortu cieplnego w budynku, proces rozmrażania jednostki zewnętrznej systemu BIAWAR MULTISPLIT przebiega inaczej niż w standardowych pompach powietrznych. Zamiast funkcji rewersu (odwrócenia obiegu), W początkowej fazie tego procesu zamiast funkcji rewersu (odwrócenia obiegu), zastosowany jest „bypass” gorącego gazu, który zawraca część czynnika chłodniczego na parownik.

 

 

Zastosowanie

 

BIAWAR MULTISPLIT można z powodzeniem zastosować zarówno w nowych, jak również w termomodernizowanych budynkach. Rozwiązanie to, dzięki wykorzystaniu powietrza, doskonale sprawdza się również w przypadku obiektów, w których nie ma możliwości podłączenia urządzenia z wewnętrznym systemem rozprowadzenia ciepła lub chłodu, takich jak: kamienice i starsze budynki wielorodzinne, apartamentowce, biura, lokale usługowe itp.. Dzięki zastosowaniu powietrznej jednostki wewnętrznej otrzymujemy jeden z najtańszych systemów grzewczo-chłodzących, którego bazę stanowi pompa ciepła. Koszt 6kW jednostki zewnętrznej wraz z jednostką AW S13 wynosi bowiem jedynie 7 300 zł netto.
BIAWAR MULTISPLIT, jest rozwiązaniem polecanym również do zastosowania w obiektach komercyjnych takich jak: hotele, pensjonaty, szkoły oraz obiekty przemysłowe, w których występuje duże zapotrzebowanie na c.w.u.. W budynkach tego typu system ten można wykorzystać wyłącznie do produkcji dużej ilości ciepłej wody użytkowej (aż do 1200 l dla AEI1G 110 EMX + 4xEMIX). 
Domy z poddaszem to kolejne miejsce, w którym BIAWAR MULTISPLIT znajduje zastosowanie. System ten można wykorzystać w celu chłodzenie piętra - poniżej schemat przedstawiający projekt instalacji grzewczej z wykorzystaniem BIAWAR MULTISPLIT:

 

Biawar Multisplit

 

Wraz z jednostką wewnętrzną dostarczany jest pilot, który służy do sterowania ogrzewaniem/chłodzeniem pomieszczeń przy użyciu powietrza. Jeden pilot może obsługiwać kilka jednostek wewnętrznych pompy ciepła, trzeba go tylko wcześniej odpowiednio zaprogramować.
Powietrzne jednostki wewnętrzne typu AW i AF dodatkowo wyposażone są w jonizator, który pozwala usunąć z powietrza bakterie oraz filtr wychwytujący zanieczyszczenia stałe.
Użytkownik ma ponadto do dyspozycji kilka funkcjonalnych trybów pracy urządzenia takich jak: program nocny (obniżanie wydajności przez 10 h), maksymalna moc, tryb usuwania wilgoci. Dzięki przycisk „iFeel”, znajdującemu się na pilocie, możemy aktywować czujnik temperatury w pilocie i dostosowywać wydajność pompy ciepła, po to aby osiągnąć zadaną temperaturę w pomieszczeniu, w którym aktualnie przebywamy. Programator czasowy to rozwiązanie, które pozwala na programowanie pracy pompy ciepła na określony okres, np. jednej godziny, dnia, tygodnia czy okresu urlopowego.

 

Powietrzne jednostki wewnętrzne BIAWAR AW i AF sterowane zdalnie pilotemPowietrzne jednostki wewnętrzne BIAWAR AW i AF sterowane zdalnie pilotem

Powietrzne jednostki wewnętrzne BIAWAR AW i AF sterowane zdalnie pilotem

 

Podsumowując, BIAWAR MULTISPLIT znajduje zastosowanie w:

  • instalacjach ogrzewania/chłodzenia w nowopowstałych budynkach;
  • instalacjach ogrzewania/chłodzenia w budynkach poddawanych termomodernizacji;
  • w budynkach bez instalacji rozprowadzenia ciepła lub w instalacjach z ogrzewaniem podłogowym, ściennym, grzejnikowym, z klimakonwektorami, w systemach mieszanych;
  • jako jedyne źródło ciepła lub do współpracy ze szczytowym źródłem ciepła;
  • w budownictwie jednorodzinnym, wielorodzinnym, biurach, budynkach usługowych

 

 

Analiza kosztów oraz okres zwrotu inwestycji

 

Na podstawie obliczeń, wykonanych w kalkulatorze oszczędności kosztów (www.kalkulator-pomp-ciepla.biawar.com.pl) dla domu o powierzchni 200m2 zamieszkanego przez 4-osobową, inwestycja w powietrzną pompę ciepła BIAWAR MULTISPLIT 13kW do ogrzewania i produkcji c.w.u , zwróci się już po roku w porównaniu z kotłem na gaz płynny, po 2 latach w porównaniu z kotłem elektrycznym oraz po 3-4 latach w porównaniu z kotłem olejowym i na gaz ziemny. Krótki okres zwrotu inwestycji, wynika głównie z niskiej ceny urządzeń oraz unikalnych rozwiązań technologicznych zastosowanych w systemie BIAWAR MULTISPLIT.

 

ZOBACZ TAKŻE:


Wysokotemperaturowe pompy ciepła - idealne do współpracy z grzejnikami

Czy powietrzna pompa ciepła może zapewnić samodzielne ogrzewanie przez cały rok?

Porównanie pomp ciepła powietrze/woda i powietrze/powietrze

Pompy ciepła - przegląd oferty producentów

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Nibe-Biawar Sp.z.o.o.


Zobacz także
IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

W dniach 7-8 lutego 2024, na targach ENEX firma IGLOO zaprezentowała rewolucyjną pompę... ¬ więcej...
 
LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG Electronics prezentuje nową pompę ciepła typu powietrze-woda - Therma V™ R290... ¬ więcej...
 
Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Rozwiązania Panasonic Heating & Cooling Solutions, dzięki zaangażowaniu firmy w... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet













Facebook