gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

NTS Energy


Ogrzewacze wody z pompą ciepła - ekonomiczna produkcja ciepłej wody przez cały rok

aktualizacja: 05-10-2021, 04:59 – artykuł promocyjny


Rozwiązaniem przeznaczonym do przygotowania ciepłej wody, którego zastosowanie pozwala znacząco zmniejszyć ponoszone przez nasz koszty, są pompy ciepła do c.w.u.. Inwestycja w ich montaż ogranicza je nawet trzykrotnie. (Rys 1).

 

dzienny koszt produkcji ciepłej wody

Rys. 1 Dzienny koszt produkcji c.w.u (zł) dla rodziny 3-osobowej

 

Pompa ciepła BIAWAR OW-PC 270.1 R jest niezwykle energooszczędnym, ekonomicznym oraz przyjaznym dla środowiska naturalnego urządzeniem do produkcji ciepłej wody użytkowej. Do swojej pracy wykorzystuje powietrze zewnętrzne, powietrze ze swojego otoczenia lub z sąsiednich pomieszczeń. Dzięki temu, iż pompa ta może pobierać powietrze o temperaturze od -5 °C do 35 °C, zapewnia szeroką możliwość wyboru dolnego źródła ciepła. Pozwala ponadto spełnić wymóg programu dotacji PROSUMENT, który określa, że tylko powietrze atmosferyczne, tj. powietrze zewnętrzne, może być źródłem energii dla powietrznych pomp ciepła.
 

pompa ciepła BIAWAR OW-PC 270-1.R.

Istotną zaletą pompy BIAWAR OW-PC 270.1 R jest bardzo wysoki współczynnik sprawności COP, wynoszący 3,54 dla A15/W45 wg EN 255-3 oraz 2,9 dla A15/W10-55 wg PN-EN 16147. Oznacza to, że na 1,5 kW energii uzyskiwanej z pompy ciepła tylko 0,43 kW to energia elektryczna, resztę zaś stanowi darmowa energia pozyskiwana z otaczającego powietrza. W przypadku OW-PC 270.1 R pobór energii elektrycznej do podgrzania ciepłej wody stanowi zaledwie 28% energii, która zostałaby pobrana przez elektryczny ogrzewacz wody. Montaż pompy OW-PC 270.1 R oznacza zatem duże oszczędności energii elektrycznej - np. w przypadku budynku jednorodzinnego koszt energii elektrycznej potrzebnej do przygotowania 150 litrów ciepłej wody dla 3-osobowej rodziny wynosi około 1 zł dziennie.

Korzystanie z z taniej ekologicznej energii, to nie jedyna korzyść, wynikająca z instalacji pompy ciepła BIAWAR OW-PC 270.1 R. Dzięki wbudowanemu w pompę wentylatorowi o regulowanych obrotach, urządzenie to może ponadto zapewniać nam wentylację mechaniczną pomieszczeń, do których zostaną podłączone kanały powietrzne. Na przykład w sytuacji, gdy OW-PC 270.1 R pobiera ciepłe powietrze z pralni czy suszarni, wymusza jednocześnie wentylację mechaniczną tych pomieszczeń, a schłodzone w pompie powietrze może być wywiewane do spiżarni czy schowków, obniżając panującą w nich temperaturę.

Pompa ciepła BIAWAR OW-PC 270.1 R może wyprodukować średnio 365 litrów ciepłej wody o temperaturze 52,5oC w ciągu 11,5 godz. Czynnikami decydującymi o wydajności tego urządzenia są: temperatura powietrza zasilającego pompę ciepła, temperatura wody, którą należy podgrzać oraz od wielkość zapotrzebowania na c.w.u.. W sytuacji, gdy zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest bardzo wysokie, istnieje możliwość skorzystania z dodatkowego źródła ciepła w postaci grzałki elektrycznej o mocy 1,5 kW. Pozwoli ona wyprodukować większą ilość c.w.u. w krótszym czasie. Użytkownicy mają ponadto zagwarantowaną możliwość ustawienia temperatury, do której grzałka elektryczna ma dogrzewać wodę.

Pompa ciepła wyposażona jest w zbiornik c.w.u. o pojemności 285 litrów wyposażony w wężownicę do podłączenia dodatkowego źródła grzewczego. Sterowanie pracą urządzenia odbywa się za pośrednictwem kolorowego, czytelnego wyświetlacza OPTIMA 170.

Kolejnym urządzeniem, które wykorzystuje ciepło odpadowe jest moduł pompy ciepła NIBE F130. Zasilany jest on powietrzem wentylacyjnym, a energię, którą z niego odzyskuje wykorzystuje do produkcji ciepłej wody użytkowej. Urządzenie to, dzięki kompaktowym wymiarom oraz możliwości podłączenia do istniejącego zbiornika, doskonale sprawdza się w przypadku termomodernizacji budynku. Decydując się na zastosowanie NIBE F130P zamiast elektrycznego ogrzewacza wody osiągniemy znaczne oszczędności - 1000zł w skali roku, co w połączeniu z atrakcyjną ceną urządzenia (5 700zł netto) oznacza, że inwestycja dla przeciętnej 3-osobowej rodziny zwróci się po 5 latach. Warto ponadto podkreślić, iż żywotność pomp ciepła szacowana jest na około 20-25 lat.

Zalety pompy NIBE F130:

 • kompaktowe wymiary 0,6 x 0,6 x 0,4 m, dzięki którym urządzenie zmieści się w niemal każdym pomieszczeniu, pozostawiając do rozwiązania jedynie kwestię umiejscowienia, znacznie niższego od pompy kompaktowej, zbiornika np. BIAWAR MEGA+.
   
 • wysoki współczynnik efektywności energetycznej COP 3,13 dla A20/W45 i przepływie powietrza 180 m3/h, wg EN 14511
   
 • wysoki komfort użytkowania urządzenia. Użytkownik, dzięki oddzielnemu sterownikowi z czytelnym menu i kolorowym wyświetlaczem, ma zapewnioną możliwość monitorowania i regulacji pracy pompy.
   
 • kontrola i regulacja obrotów pompy obiegowej, pozwalająca na szybkie przygotowanie ciepłej wody
   
 • dzięki temu, że pompa połączona jest tylko z ogrzewaniem ciepłej wody, krążącej w obiegu między centralą, a zasobnikiem, woda ogrzewana jest na bieżąco. Nie ma zatem potrzeby stosowania grzałki do przegrzewu wody przeciw bakteriom Legionella (Rys 2).

 

dzienny koszt produkcji ciepłej wody

Rys.2: Schemat instalacji „nadstawkowej” pompy ciepła do c.w.u. NIBE F130
z osobnym zbiornikiem c.w.u.

 

 

Sterowanie

 

Sterowanie pracą pompy ciepła do c.w.u. odbywa się za pośrednictwem regulatorów, wbudowanych w urządzenie. Są one bardzo proste, a dzięki ustawieniom fabrycznym, umożliwiają pracę od momentu uruchomienia urządzenia. Jeśli jednak zależy nam na osiągnięciu optymalnych parametrów pracy i użyteczności systemu, powinniśmy dostosować ustawienia fabryczne do swoich indywidualnych preferencji. Sterowniki pomp ciepła, pozwalają na sterownie urządzeniem w trybie ręcznym lub automatycznym. Do ich głównych zadań należy:

 • regulacja wydajności wentylatora,
 • programowanie czasowe wentylatora,
 • nastawa maksymalnej temperatury ciepłej wody użytkowej
 • ustawienia związane z możliwością załączania się wbudowanej grzałki elektrycznej (np. do przegrzewu wody przeciw bakteriom Legionella) lub zewnętrznego źródła ciepła.


Ponadto, dzięki pozostałym ustawieniom serwisowym, użytkownik ma możliwość ustawienia pracy względem taryf energetycznych, czasowego przegrzewu wody przeciw Legionella, nastawy minimalnego przepływu powietrza i minimalnej temperatury, przy której sprężarka pracuje, maksymalnej liczby godzin pracy ciągłej, sterowanie przekaźnikiem, który uruchomi pracę dodatkowego źródła ciepła lub sterowanie zaworem trójdrogowym, który aktywuje trójdrogową przepustnicę po stronie poboru lub wydmuchu powietrza, która np. może wprowadzić zimne powietrze wylotowe do pomieszczenia, które wymaga chłodzenia.

 

Zalety pomp ciepła BIAWAR OW-PC 270.1 R i NIBE F130:

 

 • atrakcyjna cena,
 • łatwość obsługi i duże możliwości nastaw regulatora,
 • szybka oraz prosta instalacja,
 • wyjątkowo tanie źródło ciepłej wody,
 • zapewnienie wentylacji mechanicznej oraz możliwość wykorzystania chłodnego powietrza produkowanego przez te urządzenia


Podsumowując, liczne zalety pomp ciepła do ciepłej wody użytkowej oraz ich atrakcyjna cena sprawiają, że urządzenia te będą coraz częściej pojawiać się w naszych domach.

 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Nibe-Biawar Sp.z.o.o.


Zobacz także
Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Z pewnością instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową to oszczędność... ¬ więcej...

 
Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność wśród indywidualnych... ¬ więcej...

 
Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Aplikacja System Kart Gwarancyjnych to narzędzie dla autoryzowanych instalatorów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet