
-
Światło na wynajem. Przełomowy model biznesowy...
- Inteligentne światło w biurze z oprawą Kayak
- Oświetlenie do ogrodu idealne latem i zimą
- Nowa generacja opraw MILOO LIGHTING
- Modułowe linie świetlne Surelin - hermetyzacja LED
- Oświetlenie basenu, fontanny
- Czy LED rzeczywiście się opłaca?
- Oświetlenie do sufitów podwieszanych
- Oprawy oświetleniowe I-VALO do wymagających warunków
- Oświetlenie hal i magazynów
- Oświetlenie biura - normy
- Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu

- Fotowoltaika i pompa ciepła
-
Ile prądu zużywa pompa ciepła?
- Instalacja pompy ciepła - jak poprawić przepływ wody w instalacji c.o.
- Wycena pompy ciepła - bezpłatny kalkulator kosztów
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła - idealne do współpracy z grzejnikami
- Grzejniki do pomp ciepła - przegląd rozwiązań
- Porównanie pomp ciepła
- Praca pompy ciepła w okresie zimowym
- Pompy ciepła - przegląd oferty producentów
- Dom ogrzewany pompą ciepła - zasada działania pompy ciepła


Oświetlenie biura - normy i zasady
artykuł promocyjny
W pracy spędzamy sporą cześć dnia, a dobre oświetlenie naszego stanowiska gwarantuje lepszą wydajność. Każdy pracodawca musi zapewnić właściwe oświetlenie biura, tak by spełniony był aspekt wymaganego natężenia oświetlenia oraz podstawowe potrzeby każdego pracownika, czyli wygoda widzenia, wydolność wzrokowa i bezpieczeństwo. Wzrok to jeden z najaktywniejszych naszych zmysłów, dlatego musimy o niego odpowiednio dbać podczas pracy.
fot.: HSK LEDY - Leo L-123-G podłużne panele świetlne do sufitów modułowych
Prawidłowo zaprojektowane oświetlenie biura musi rówież uwzględniać aspekty energetyczne związane z maksymalnym wykorzystaniem światła dziennego oraz doborem optymalnego osprzętu instalacyjnego. Trzeba przy tym pamiętać, żeby zmniejszenie zużycia energii przez instalację oświetleniową nie spowodowało pogorszenia aspektów związanych z postrzeganiem.
![]() |
![]() |
fot.: ES-SYSTEM - Oprawa systemu TRANSPARENT - zwieszana do zastosowań biurowych |
fot.: ES-SYSTEM - Oprawy MODERN dedykowane do nowoczesnych biur, sal konferencyjnych oraz korytarzy, które zapewniają oszczędność energii aż do 50% w porównaniu do wersji świetlówkowych |
W prawidłowym zarządzaniem oświetleniem coraz większą rolę odgrywają rozwiązania inteligentne. Optymalizacja i uproszczenie w użytkowaniu oświetlenia możliwe są w sytuacji, gdy mamy pełny wgląd i możliwość przewidywania i ustawienia na każdym poziomie. Ułatwia to planowanie i przebieg instalacji.
fot.: Regiolux - lampy Kajak z bezprzewodową zewnętrzną technologią Bluetooth, dzięki której możliwe jest proste ściemnianie i sterowanie oświetleniem - kontrola światła dziennego oraz podstawowe funkcje takie jak wartość zadana, czas opóźnienia i inne zaawansowane funkcje dla maksymalnie 32 opraw
Oświetlenie miejsc pracy - oprawy
Oświetlenie miejsca pracy powinno łączyć naturalne światło z tym sztucznym. Dobór oświetlenia to nie tylko dobranie natężenia światła, ale uzyskanie odpowiedniej jakości światła przy zastosowaniu rozwiązań energooszczędnych.
fot.: Miloo-Electronics - jednym z kluczowych parametrów biurowego oświetlenia jest współczynnik oddawania barw Ra, który określa jakość światła białego (realistyczne postrzeganie naturalnej barwy przedmiotów oświetlonych za pomocą określonego źródła światła); wyrażany za pomocą skali od 0 do 100 - im wyższy wskaźnik tym dane źródło światła bardziej precyzyjnie oddaje barwę oświetlanego obiektu
Podział opraw ze względu na rodzaj oświetlenia zgodnie z Polskimi Noramami:
- oświetlenie ogólne - równomierne oświetlenie pewnego obszaru,
- oświetlenie miejscowe - dodatkowe źródła światła skierowane na przedmiot pracy wzrokowej
- oświetlenie złożone - obejmujące oświetlenie ogólne i miejscowe.
Producenci opraw oświetleniowych montowanych w pomieszczeniach biurowych muszą dysponować pełną specyfikacją techniczną, która zawiera zestawienie różnorodnych danych opisujących jakość światła sztucznego dostarczanego przez dany model. Należą do nich:
- fotometria - wielkości charakteryzujące światło postrzeganych przez ludzkie oko
fot.: Miloo-Electronics - białe chłodne światło powoduje, że w ludzkim organizmie wydziela się hormon „stresu” kortyzol, który pobudza nasz organizm, z kolei światło ciepłe sprzyja relaksowi
- parametry świetlne - takie jak współczynnik oddawania barw Ra, temperatura barwowa, kąt rozsyłu światła, strumień świetlny i skuteczność świetlna
- parametry elektryczne - są to moc, napięcie zasilania, współczynnik mocy (PF), nominalny prąd, klasa ochronności
- parametry użytkowe, do których zalicza się stopień ochrony IP, waga, temperatura pracy, wilgotność otoczenia, żywotność, sposób montażu.
- luminacja, czyli ilość światła przechodząca lub emitowana przez określoną powierzchnię
Coraz częściej do pomieszczeń biurowych trafiają oprawy ledowe, które w większości przypadków pozwalają osiągnąć komfort dla naszego wzroku, czyli nawet po wielogodzinnej pracy przy monitorze oczy nie będą zmęczone, a nasza koncentracja pozostanie na wysokim poziomie.
W przypadku pracowników, którzy większą część dnia spędzają przed komputerem muszą być spełnione normy co do natężenia oświetleniam które wyrażone jest w luksach (lx). 1 luks równy jest lumenowi na metr kwadratowy. I tak blat biurka powinien być oświetlony na poziomie 500 lx, z kolei bezpośrednie otoczenie może mieć niższe natężenie - 300 lx. Podobnie jest z ciągami komunikacyjnymi w obrębie biura.
fot.: Miloo -Electronics
Oświetlenie dla biur - przepisy prawne
W polskim prawie oświetlenie biura musi być zgodne z przepisami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz z Polskimi Normami:
- PN-EN 12665:2008 Światło i oświetlenie – Podstawowe terminy oraz kryteria określania wymagań dotyczących oświetlenia.
- PN-EN 12464-1:2011 Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach.
Zgodnie z tymi dokumentami konieczne jest zapewnienie wymaganego natężenia na płaszczyźnie pracy wzrokowej. Niedopuszczalne są także zbyt duże różnice luminancji w bliższym i dalszym otoczeniu powierzchni pracy - wzrok odrywa się od przedmiotu lub powierzchni pracy i przenosi w różnych kierunkach.
fot.: HSK LEDY - zawsze warto wybierać certyfikowane oprawy zgodne z normami technicznymi spełniające warunki bezpieczeństwa fotobiologicznego określone w PN-EN 62471:2010.
Oświetlenie przestrzeni coworkingowej
Przestrzenie coworkingowe to miejsca przeznaczone na różnego rodzaju wydarzenia, seminaria, warsztaty, ale także miejsce do wspólnego spędzania czasu, budowania relacji między pracownikami. Taka strefa powinna nieść korzyści dla pracowników, wspierać kreatywność i wzmacniać dobre samopoczucie. Biura coworkingowe wyróżniają się na tle konkurencji zdrowym, zgodnym z normami oświetleniem, które dzięki technologii LED i odpowiedniemu zarządzaniu dba również o wysoką oszczędność energii i zrównoważony rozwój.
fot.: Trilux
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Trilux, ES-SYSTEM, Miloo, Regiolux, HSK LEDY |

![]() | Wyzwania w oświetleniu domowego biuraZasady dotyczące jakości oraz ilości światła przypadającego na metr kwadratwy... ¬ więcej... |
![]() | Inteligentne światło w biurze z oprawą KayakOświetlenie jest jednym z najistotniejszych elementów przekładających się... ¬ więcej... |
![]() | Oświetlenie ścian zielonych lampami GrowLighxt firmy SmartlightRola roślinności w naszym otoczeniu jest bardzo ważna, szczególnie w miastach,... ¬ więcej... |
