Dzbanek filtrujący do wody - czy warto?

artykuł promocyjny


Dzbanki filtrujące z wymiennymi wkładami to najprostszy i najtańszy sposób, na to by mieć pewność, że pijemy czystą wodę. Dzbanki filtrujące pozwalają bowiem pozbyć się szkodliwych związków, które woda przechwytuje z rur wodociągowych, ale również zmiękczają ją. Po zastosowaniu tego niewielkiego i ergonomicznego urządzenia zniknie problem kamiennego osadu na szklankach, żelazku, ekspresie do kawy i w czajniku. Co więcej poczujemy również różnicę w smaku wody użytej do przygotowania kawy, herbaty i innych posiłków.

Dzbanki filtrujące mają praktyczną klapkę wlewu wody i ergonomiczny uchwyt, który ułatwia korzystanie z nich. Ich niewielki rozmiar sprawia, że są praktycznie niezauważalne. Niektóre modele są spłaszczone, by łatwo zmieścić się na drzwiach od lodówki. A wymienne wkłady filtrujące przedłużają ich żywotność. Dzbanki wyposażone są w szczelne pokrywki chroniące przed zanieczyszczeniami wody pochodzącymi z powietrza, np. kurzem i pyłkami. Większość modeli można myć w zmywarce, tak, jak inne naczynia. Dostępne na rynku produkty posiadają konieczne certyfikaty i atesty, które dają nam pewność czystej i zdrowej wody.

fot.: Mapa twardości wody w Polsce

 

Dzbanki filtrujące - na co zwrócić uwagę przy zakupie

 

Przy zakupie dzbanka musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów, które pozwolą nam dobrać model odpowiedni dla potrzeb naszej rodziny oraz taki, który posłuży nam przez wiele lat. Należą do nich:
 

  • Pojemność - określa ilość wody, którą możemy przefiltrować za jednym razem. Ogólna zasad mówi - im większa rodzina tym większy dzbanek się przyda. W sprzedaży dostępne są modele od 1,4 l do 4 l. Za standard można przyjąć 1,4 litra - 2 osoby.
  • Dostępność i cena filtrów - generalnie zakup samego dzbanka jest mało problematyczny - możemy go kupić tradycyjnie w sklepie stacjonarnym, supermarketach lub przez Internet. W przypadku filtrów musimy pamiętać, że stanowią one połowę ceny urządzenia. Warto sprawdzić ich wydajność i dostępność choć produkty znanych marek są raczej do kupienia od ręki.
  • Cena - generalnie ceny za dzbanki nie są wygórowane - przeciętnie już za ok. 60 zł możemy kupić dzbanek i 1 filtr. Są też droższe modele, które są w stanie przefiltrować większą ilość wody. Za filtr musimy zapłacić ok. 20 złotych wzwyż.
  • Materiał - dzbanki dostępne są zazwyczaj w wersji plastikowej (najczęściej spotykane) oraz szklane
  • Wygląd - możemy dopasować do ogólnego wystroju naszej kuchni, głównie w zakresie koloru pokrywki.

 

Filtry do dzbanków

 

Wymienny filtr odpowiada za jakość wody. Generalnie wkłady filtrujące bazują na 3 złożach, które dbają o oczyszczenie wody z wszelkich metali ciężkich, bakterii i wirusów oraz jej zmiękczenie. Należą do nich: 

  • aktywny węgiel - odpowiada on za podstawowe oczyszczanie wody, znacząco zmniejszając zawartość substancji typu chlor, pestycydy i zanieczyszczenia organiczne.
  • żywica jonowymienna - stosowana do zmiękczanie wody (usuwa twardość węglanową lub zawartość aluminium) oraz usuwa z niej metale ciężkie (takie jak ołów czy miedź)
  • drobinki srebra - działają bakteriostatycznie.

Niewielki gabarytowo filtr dostarcza miesięcznie ok. 150-200 l wody, co odpowiada 100-130 półtoralitrowym plastikowym butelkom. Zasadniczo jeden filtr wystarcza na 2-4 tygodnie (żywotność wynika z twardości wody poddanej filtracji oraz częstotliwości używania). Filtry są w stanie pozbyć się nawet do 99,9% zanieczyszczeń skumulowanych w wodzie. Odpowiadają również za lepszy smaki wody, ale także jej zapach i kolor. W większości modeli mamy do czynienia z sygnalizatorem zużycia filtra, dzięki czemu wiemy kiedy należy go wymienić.

 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja


Zobacz także
Inwestycja, która pozwala zaoszczędzić pieniądze

Inwestycja, która pozwala zaoszczędzić pieniądze

Koszty życia niestety stale rosną i nie mamy na to żadnego wpływu. Możemy jednak... ¬ więcej...
 
Komfort filtrowanej wody prosto z kranu

Komfort filtrowanej wody prosto z kranu

Coraz większą wagę przywiązujemy do tego, by urządzić kuchnię z wykorzystaniem... ¬ więcej...
 
Wodostacja. Nowy wymiar nawodnienia od Dafi

Wodostacja. Nowy wymiar nawodnienia od Dafi

Polski lider butelek i dzbanków filtrujących do wody kranowej Dafi zaprezentował... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook