gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Junkers - patron


Dobór ciepłomierzy w oparciu o parametry techniczne

aktualizacja: 13-09-2016, 09:09 – artykuł promocyjny


Najważniejsze elementy ciepłomierza to przetwornik przepływu, czujniki temperatury i elektroniczny przelicznik. Ponieważ wybór urządzeń na rynku jest szeroki, warto wiedzieć, jakie możliwości dają użytkownikom parametry techniczne tych elementów.

Energia cieplna dostarczana jest do odbiorców z przedsiębiorstw energetyczno-ciepłowniczych, na mocy umowy, którą po stronie odbiorcy podpisuje właściciel lub zarządca budynku. Tym samym zobowiązuje się on do rozliczenia kosztów dostarczonego ciepła. Jeszcze kilka lat temu podstawą do rozliczeń lokali użytkowych i mieszkalnych były wskazania podzielników kosztów ogrzewania lub metraż/kubatura lokalu. Dziś tam, gdzie jest to techniczne możliwe stosuje się ciepłomierze. Powszechnie korzysta się z nich w nowych budynkach z poziomym doprowadzaniem ciepła do poszczególnych mieszkań z klatek schodowych.

- Dzisiejsze ciepłomierze to precyzyjne i inteligentne urządzenia, które poza oczywistą możliwością odczytu wskazań, mają szereg innych funkcji. Archiwizują dane, umożliwiają zdalny odczyt w dowolnym momencie wybranym przez inkasenta, alarmują użytkowników o błędach w pracy, uszkodzeniach urządzenia czy problemach z dystrybucją ciepła. Istotne jest również to, że funkcjonują w ramach zintegrowanych systemów odczytów i rozliczeń, przez co wprowadzają je na zupełnie nowy poziom - wyjaśnia Marcin Piecyk, Dyrektor Handlowy BMETERS Polska.

Nie dziwi fakt, że w nowych budynkach, instalacje rurociągowe od podstaw projektowane są tak, by możliwe było kontrolowanie zużycia ciepła za pomocą ciepłomierzy. Stosuje się wówczas dwa rodzaje ciepłomierzy - główny, montowany przez przedsiębiorstwo energetyczne, służy do rozliczenia całkowitego zużycia ciepła w budynku. Ciepłomierze indywidualne montowane są przez właściciela lub zarządcę budynku i umożliwiają zliczenie ciepła zużytego przez dany lokal. Używa się do tego ciepłomierzy kompaktowych (przetwornik przepływu jest zespolony z przelicznikiem i czujnikami temperatury) przeznaczonych do dokonywania pomiarów małych przepływów w mieszkaniach. Ciepłomierze rozłączne, gdzie przelicznik nie jest bezpośrednio połączony z przetwornikiem przepływu, stosowane są wszędzie tam, gdzie średnica rur jest duża - w obiektach przemysłowych lub właśnie jako ciepłomierze główne.

 

 

Rodzaje pomiarów

 

Zarządca może wybierać między trzema rodzajami ciepłomierzy w zależności od zastosowanego w nich przetwornika przepływu:

  • przetwornik mechaniczny - przetwornik przepływu zawierający wirnik napędzany strumieniem przepływającej wody. Aby zapobiec zakłóceniom transmisji magnetycznej w najnowszych ciepłomierzach mechanicznych stosuje się np. bezmagnesowe sprzęgła transmisji obrotów wirnika oparte na indukcji magnetycznej. To rozwiązanie nie pobiera tyle energii co odpowiedniki ultradźwiękowe lub elektromagnetyczne. Jest też stosunkowo najtańsze, zapewniając najlepszy stosunek jakości do ceny. Jednak zastosowanie mechanicznego, ruchomego elementu skutkuje najniższą dokładnością spośród wszystkich rodzajów ciepłomierzy.
     
  • przetwornik ultradźwiękowy - przetwornik przepływu, który mierzy objętość przepłyniętej wody za pomocą dwukierunkowej techniki ultradźwiękowej opartej na metodzie pomiaru czasu tranzytu. Nie zawiera żadnych elementów mechanicznych, dzięki czemu ciepłomierze z ultradźwiękową metodą pomiaru cechują się długotrwałą stabilnością i wyższą dokładnością niż ciepłomierze mechaniczne. Za tym idzie jednak cena - wyższa niż w przypadku ciepłomierzy mechanicznych.
     
  • przetwornik elektromagnetyczny - wykorzystuje różnicę napięcia elektrycznego pomiędzy elektrodami „otulającymi” przetwornik. Taki przetwornik przepływu nie zawiera wewnętrznych elementów mechanicznych. W połączeniu ze sposobem pomiaru przepływu czyni go zupełnie niewrażliwym na rodzaj i jakość czynnika grzejnego lub chłodzącego i można go zabudować w przewodach o różnym przebiegu - poziomym, pionowym lub ukośnym. Przepływomierze te mają dużą dokładność i stabilność w szerokim zakresie pomiarów, zużywają jednak dużo energii elektrycznej, a to z kolei  przekłada się na żywotność baterii lub konieczność stosowania zewnętrznego zasilania. Przetwornik elektromagnetyczny daje najwyższą dokładność pomiarów, co jednak czyni go najdroższym ze wszystkich trzech rodzajów ciepłomierzy. Znajduje zastosowanie wyłącznie w przemyśle.

 

 

Czujniki temperatury wody

 

Czujniki montuje się na przewodach zasilającym i powrotnym, dzięki czemu mierzą temperaturę wody przed i po wyjściu z opomiarowanej części instalacji. Wykorzystują zjawisko zmiany oporności czujnika platynowego w reakcji na zmianę temperatury. W zależności od jego czułości różnią się szybkością i dokładnością.

 

 

Przelicznik elektroniczny

 

Przelicznik to element ciepłomierza, odbierający informacje od przetwornika przepływu i czujników temperatury oraz przetwarzający je. Wartości, jakie pokazuje przelicznik to m.in.: pomiar energii cieplnej lub chłodu, zapamiętywanie historii wskazań, moc chwilowa, wartości przepływu oraz temperatury czujników. Dla zarządcy ważna jest jego kompatybilność z coraz bardziej popularnymi na rynku systemami zdalnego odczytu. Możliwość wyposażenia ciepłomierzy w zdalny odczyt radiowy lub przewodowy pozwala na ich integrację z systemami odczytu i rozliczeń innych urządzeń jak np. wodomierze.
Dzięki najnowszym konstrukcjom przeliczników ciepłomierze mogą też służyć jako liczniki chłodu - można je stosować zarówno w instalacjach grzewczych, jak również w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodzenia.

 

 

Dobór do instalacji

 

Decyzja o tym, jaki ciepłomierz powinien być zamontowany na instalacji zapada na etapie projektu samej instalacji C.O. Podstawowymi parametrami ciepłomierzy, które bierze się pod uwagę są przepływ nominalny, średnica oraz straty ciśnień. To one określają, czy dany ciepłomierz może zostać zastosowany w danym projekcie. Przepływ obliczeniowy ciepłomierza ustalany jest na podstawie zamówionej mocy cieplnej, niezbędnej do zapewnienia pokrycia strat ciepła, utrzymania normatywnej temperatury wody oraz prawidłowej pracy innych urządzeń na instalacji. Na podstawie przepływu obliczeniowego dobierany jest przepływ nominalny ciepłomierzy.

Oprócz przepływu ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniego ciśnienia na instalacji, które umożliwi dostarczenie ciepła do wszystkich fragmentów instalacji w trakcie jej eksploatacji. W tym celu konieczne jest określenie średnicy rur oraz dopuszczalnych strat ciśnień dla ciepłomierzy, które miałyby pracować na projektowanej instalacji. To punkt wyjściowy. W kolejnym etapie doboru ciepłomierza bierze się pod uwagę jego dynamikę przepływu, sposób pomiaru przepływu, klasę dokładności i pozostałe funkcje, które mogą mieć znaczenie dla właściciela lub zarządcy budynku.

Ciepłomierze, o ile istnieją warunki techniczne do ich instalacji, zapewniają najbardziej precyzyjny pomiar spośród innych możliwości. Trzeba jedynie monitorować, czy nie uległy uszkodzeniu w trakcie okresu rozliczeniowego i pamiętać o legalizacji co 5 lat. ton - to dane w skali Polski, natomiast w skali UE zmniejszenie zużycia energii spadnie o ok. 50-100 TWh,  a emisja CO2 o ok. 20 mln ton.
 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: BMETERS POLSKA SP. Z O.O.


Zobacz także
Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Finish-A prezentuje gotowy zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox, który... ¬ więcej...

 
Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Promocyjne ceny grup pompowych, obniżone od 8 do nawet 22%, czekają w sklepie internetowym... ¬ więcej...

 
Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

AFRISO poszerza gamę zestawów mieszających PrimoBox ACB o modele 930 i 950.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet