
- Platforma merXu - ogrzewanie i hydraulika
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła do grzejników
- Wielopalnikowe kotły kondensacyjne o konstrukcji modułowej
-
Kominy SLIM EKO do kotłów 5 klasy na paliwo stałe
-
Kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką
- Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem?
- Elementy komina - z czego składa się przyłącze?
- ELIMINATOR PC407 Ferpro do czyszczenia instalacji
- Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny
- Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
- Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?
- Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
-
Zapobieganie skutkom twardej wody w domowej instalacji
- Dlaczego warto stosować w kotłowni grupy pompowe?
- Ciepła woda w kranie tanio i niemal od razu




Wybór systemu grzewczego
aktualizacja: 21-02-2020, 12:56 – artykuł promocyjny
Wybór ogrzewania to jedna z ważniejszych decyzji podczas budowy wymarzonego domu jak i w czasie jego remontu. Istnieje wiele dróg dostarczania do domu ciepła. To, którą metodę wybierzemy, determinuje wielu czynników takich, jak rodzaj pomieszczeń, możliwości techniczne, dostępność źródeł energii czy też uwarunkowania finansowe.
Wśród najpopularniejszych typów systemów grzewczych znajdziemy tradycyjne kotły na paliwa stałe czy też bardziej nowoczesne źródła energii odnawialnej.
Kiedyś bardzo popularne, dziś ze względów finansowych coraz rzadziej wykorzystywane kotły olejowe to bardzo wygodny i czysty sposób ogrzewania powierzchni. Pojemniki na olej opałowy, który tankujemy raz w roku, umieszcza się w osobnym pomieszczeniu, np. w kotłowni. Po wyregulowaniu palnika kocioł jest gotowy do pracy i w zasadzie bezobsługowy. Podobna sytuacja odnosi się do kotłów gazowych, tu jednak należy zwrócić uwagę na możliwość podłączenia się do sieci gazowej. Niestety zmienny rynek paliwowy i gazowy kształtuje coraz wyższe ceny tych paliw, które są zależne od sytuacji na świecie.
Kocioł olejowo-gazowy Eurolumo
Ogrzewanie węglem jest stosunkowo tanim systemem grzewczym. Nowoczesne kotły do opalania węglem czy drewnem są wygodniejsze w obsłudze i dużo wydajniejsze niż kiedyś. Seryjnie wyposażone w miarkownik ciągu automatycznie regulują dopływ powietrza do paleniska. Niewątpliwymi plusami ogrzewania węglem lub drewnem jest łatwy dostęp do tego opału. System ten wymaga tylko odpowiedniego składowania materiału opałowego i oczywiście systematycznego „dorzucania do pieca”. Drewno to również ekologiczne źródło ciepła.
Kocioł wszystkopalny na węgiel i drewno RiCo
Bardziej wygodnym wariantem ogrzewania są zasypowe kotły na ekogroszek. Ekogroszek jest czystszy, a jego składowanie oraz załadunek są prostsze niż w przypadku miału czy węgla, które pylą. Dzięki zastosowaniu w kotłach tych ślimakowego podajnika paliwa, wentylatora nawiewowego i palnika retortowego spalającego węgiel o odpowiedniej granulacji praca całego urządzenia jest całkowicie bezpieczna i nie wymaga częstego rozpalania. Zasobnik paliwa wystarcza na ciągłą pracę urządzenia w okresie 3 - 5 dni. Mikroprocesorowy regulator ecomax 800 R2 steruje działaniem kotła firmy LUMO Technika Grzewcza, dozując paliwo i powietrze, utrzymuje temperaturę kotła i reguluję pracę całego system co. Cechą charakterystyczną Vulcanusa jest niska emisja pyłów i szkodliwych składników spalin, która jest znacznie mniejsza od wartości dopuszczalnych dla grupy kotłów na paliwa stałe, czyniąc go urządzeniem ekologicznym, spełniając przy tym wymagania użytkowników oczekujących od nowoczesnego kotła minimalnych czynności obsługowych, wysokiego komfortu pracy oraz niskich kosztów eksploatacji.
Kocioł na ekogroszek z podajnikiem Vulcanus
Alternatywą do węgla czy drewna mogę być niezwykle wydajne i ekologiczne pelety drzewne. Dodatkowym plusem jest mała ilość popiołu otrzymywana z peletów oraz możliwość wykorzystania go jako nawóz. Możliwość automatycznego dozowania paliwa i monitorująca pracę kotła i palnika automatyka pozwalają beztrosko cieszyć się ciepłem w domu.
Z roku na rok coraz popularniejszym źródłem pozyskiwania ciepła są odnawialne źródła energii, w tym prym wiodą kolektory słoneczne i pompy ciepła. Kolektory słoneczne nie stanowią pełnego systemu grzewczego, lecz są wykorzystywane do wspierania podstawowego ogrzewania, np. na paliwo stałe. Wydajność tego systemu zależy od ilości słonecznych dni w roku i ekspozycji paneli na promienie słoneczne. Nowoczesne pompy ciepła wykorzystują energię geotermalną zgromadzoną w ziemi. Do najpopularniejszych urządzeń należą pompy typu solanka/woda. Zasada działania pompy ciepła jest niezwykle prosta o porównywalna do działania lodówki. Pompa ciepła działa w sposób odwrotny, pozyskuje naturalne ciepło z gruntu i po podniesieniu temperatury czynnika roboczego oddaje ciepło do ogrzewanego pomieszczenia. Konstrukcja pompy ciepła firmy LUMO Technika Grzewcza opiera się na budowie modułowej, która umożliwia w dowolny sposób jej konfigurację zgodnie z życzeniem i potrzebami klienta.
Opłaty za ogrzewanie często stanowią nawet połowę wydatków na utrzymanie domu, dlatego należy szczególnie dokładnie rozważyć tą kwestię. Przy wyborze rodzaju energii zwróćmy uwagę nie tylko na stosunkowo niskie koszty, lecz pomyślmy również o naszym środowisku i wybierzmy takie rozwiązania, które zapewnią niższe emisje substancji toksycznych.
Pamiętajmy, że decydując się na dany rodzaj ogrzewania domu, musimy upewnić się czy mamy odpowiednie warunki do zamontowania wybranego typu systemu grzewczego (np. czy mamy dość miejsca do zamontowania zbiornika czy kotła do magazynowania paliwa stałego).
|

![]() | Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINboxFinish-A prezentuje gotowy zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox, który... ¬ więcej... |
![]() | Wybierz grupę pompową od NTS EnergyPromocyjne ceny grup pompowych, obniżone od 8 do nawet 22%, czekają w sklepie internetowym... ¬ więcej... |
![]() | Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950AFRISO poszerza gamę zestawów mieszających PrimoBox ACB o modele 930 i 950.... ¬ więcej... |

![]() Grzejniki kanałowe VERANO |
![]() Systemy z tworzyw sztucznych SBS |
![]() AG Grzejniki Design |
![]() Pompy ciepła Solsum |
![]() Urządzenia grzewcze Galmet |