Czyste powietrze na halach produkcyjnych

Bosch - patron


Schemat instalacji grzewczej w układzie zamkniętym i otwartym

artykuł promocyjny


Dylemat wyboru systemu grzewczego ma wiele odsłon. Jeśli już zdecydujemy się na dany kocioł grzewczym musimy podjąć kolejną decyzję, co do układu instalacji. Generalnie wyróżniamy dwa typy układów c.o. - otwarty i zamknięty. W praktyce dochodzi jeszcze opcja mieszana, czyli łącząca cechy jednego i drugiego. Co zatem wybrać?

 

SPRAWDŹ KONIECZNIE >> Wymagania dla kotłów na paliwo stałe - nowe przepisy

    Schemat instalacji grzewczej w układzie zamkniętym i otwartym    

fot.: SAS - kocioł GRO-ECO z możliwością podłączenia w układzie zamkniętym


Warto przy tym pamiętać, że stosowanie wszelkich typów podłączeń podlega obowiązującym przepisom i normom krajowym oraz unijnym - PN-EN 12828:2013-05E Instalacje ogrzewcze w budynkach - Projektowanie wodnych instalacji centralnego ogrzewania.

 

Przeczytaj również >> Ciśnienie w instalacji

 

 

Kocioł w układzie otwartym - cechy systemu

 

Wodne instalacje centralnego ogrzewania systemu otwartego z grawitacyjnym lub wymuszonym obiegiem wody polegają na pozostawieniu pośrednio w stałym połączeniu całej armatury grzewczej z powietrzem.

  • W systemie znajduje się dodatkowo naczynie wzbiorcze (miejsce połączenia instalacji z powietrzem) mające za zadanie zabezpieczyć instalację przed nadmiernym wzrostem ciśnienia wody podczas przegrzania. Naczynie w połowie wypełnione jest wodą z systemu grzewczego i uzupełnione powietrzem i jest najwyższym punktem instalacji grzewczej.
  • W układzie z pompą obiegową na rurze zasilającej/powrotnej powinien być zamontowany zawór różnicowy, tak, aby w razie braku dostawy energii elektrycznej, czy awarii pompy, zawór mógł się otworzyć a obieg samoczynnie mógł zacząć pracować w systemie grawitacyjnym.
  • Zaleca się, aby kocioł został podłączony do układu instalacji grzewczej wyposażonej w zawór trój- lub czterodrożny
  • W układzie otwartym zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia korozji elementów instalacji - w kotłach z funkcją ochrony kotła przed „niskotemperaturową korozją" minimalna temperatura wody powrotnej do kotła nie powinna być niższa niż 55oC
  • Generalnie układ otwarty zalecany jest dla instalacji grzewczych ze źródłami ciepła, w których nie można, w przypadku zagrożenia przegrzania instalacji, natychmiast odciąć źródła ciepła - kotły na paliwa stałe (węgiel, koks, drewno) oraz kominki z płaszczem wodnym

Schemat instalacji grzewczej w układzie otwartym

1 – kocioł SAS, 2 – otwarte naczynie wzbiorcze, 3 – zawór zwrotny, 4 – zawór różnicowy, 5 – pompa obiegowa c.w.u., 6 – zasobnik c.w.u., 7 – zawór czterodrogowy, 8 – pompa obiegowa c.o., 9 – obieg instalacji c.o., RW – rura wzbiorcza, RB – rura bezpieczeństwa, RO – rura odpowietrzająca, RP – rura przelewowa, RS – rura sygnalizacyjna

fot.: SAS - schemat ogólny podłączenia kotła typu SAS do instalacji c.o i c.w.u. w układzie otwartym z wymuszonym obiegiem wody oraz zaworem czterodrogowym

 

Kocioł w układzie zamkniętym - cechy systemu

 

Kotły na paliwo stałe mogą także pracować w zamkniętych instalacjach grzewczych. Do tego celu wykorzystuje się specjalnie przystosowane kotły, które wyposaża się w urządzenia służące do odbioru nadmiaru ciepła, chroniącego układ przed przegrzaniem.

  • W tym układzie na miejscu przelewowego naczynia wzbiorczego zainstalowany jest zamknięty, membranowy zbiornik ciśnieniowy. W kotłach o małych rozmiarach funkcję tą pełni wężownica, która schładza system dzięki możliwości przepływu zimnej wody wodociągowej, która następnie wypompowywana jest do kanalizacji. Zlokalizowana ona jest w wodnej części kotła

  • W przypadku układów zamkniętych warto zabezpieczyć się w urządzenia, które ochronią system w razie braku prądu, np. zawór zabezpieczenia termicznego. Nie dopuszcza sie jednak wyboru tego modelu instalacyjnego w domach zasilanych w wodę poprzez hydrofor oraz w miejscach narażonych na częste przerwy w dostawie wody. W takich przypadkach należy zrezygnować z montażu kotła w układzie zamkniętym. Modele o mocy grzewczej powyżej 100kW oraz bez fabrycznego systemu nawiewu i sterowania również nie mogą być wykorzystywane w tego typu podłączeniach.

  • zalecana temperatury pracy to 60-80°C, przy czym maksymalna dopuszczalna temperatura wynosi 85°C, a maksymalne dopuszczalne ciśnienie robocze 1,5bar.

  • Generalnie układ zamknięty zalecany jest dla instalacji grzewczych opierających się na kotłach z automatyczną dostawą paliwa - kotły gazowe, olejowe, elektryczne. W przypadku zagrożenia przegrzania instalacji taki kocioł można natychmiast (automatycznie) wyłączyć.

Schemat instalacji grzewczej w układzie zamkniętym

1- kocioł typu SAS, 2 – zawór bezpieczeństwa, 3 – czujnik temperatury z kapilarą, 4 – zawór kulowy odcinający, 5 – filtr siatkowy, 6 – zabezpieczenie termiczne instalacji SYR typu 5067, 7- zwór różnicowy, 8 – pompa obiegowa instalacji c.w.u., 9 – zawór zwrotny, 10 – zasobnik c.w.u., 11 – zawór czterodrogowy, 12 – pompa obiegowa instalacji c.o., 13 – obieg instalacji c.o., 14 – naczynie przeponowe, 15 – zawór spustowy, 16 – studzienka (naczynie) schładzająca przelewowa

fot.: SAS - schemat ogólny podłączenia kotła typu SAS do instalacji c.o i c.w.u. w układzie zamkniętym, zabezpieczony przed przegrzaniem zaworem termostatycznym SYR typ 5067

 

 

Kocioł w układzie mieszanym - cechy systemu

 

  • W instalacji pracującej w układzie mieszanym kocioł (w układzie otwartym) współpracuje z instalacją za pośrednictwem wymiennika płytowego.
  • Ze względu na małą pojemność wodną instalacji po stronie układu otwartego zalecany jest montaż zaworu zabezpieczenia termicznego przed przegrzanie. Za wymiennikiem znajduje się instalacja grzewcza pracująca w systemie zamkniętym.
  • Zawór termostatyczny stanowi zabezpieczenie termiczne kotła instalowanego w układzie otwartym współpracującego z instalacją za pośrednictwem wymiennika płytowego. Z kolei na rurach bezpieczeństwa, wzbiorczej, przelewowej i odpowietrzającej nie wolno instalować żadnych zaworów, a rury te oraz naczynie wzbiorcze należy zabezpieczyć przed zamarznięciem w nich wody.


PRZECZYTAJ KONIECZNIE:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: SAS


Zobacz także
Kompletne i kompaktowe. Grupy pompowe idealne do domów jednorodzinnych

Kompletne i kompaktowe. Grupy pompowe idealne do domów jednorodzinnych

Coraz częściej w domkach jednorodzinnych (do 150m2 bez podpiwniczenia) łączy się... ¬ więcej...
 
Innowacyjne Rozwiązania Grzewcze: Poznaj Potencjał Kotłów Logamax Plus

Innowacyjne Rozwiązania Grzewcze: Poznaj Potencjał Kotłów Logamax Plus

Nowoczesne kotły Logamax Plus - efektywne rozwiązania dla Twojego budynku. Wysoka wydajność,... ¬ więcej...
 
Nowoczesne rozwiązania grzewcze i klimatyzacyjne od marki Beretta

Nowoczesne rozwiązania grzewcze i klimatyzacyjne od marki Beretta

Marka Beretta od lat stoi na czele innowacji w dziedzinie systemów grzewczych,... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook