gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

NTS Energy


Dom z pompą ciepła

aktualizacja: 04-10-2021, 11:04 – artykuł promocyjny


Wiele osób wybierających system grzewczy dla swojego domu, zadaje sobie pytanie: czy warto zainwestować w pompę ciepła? Na forach internetowych znaleźć można dużą ilość takich zapytań. W poniższym artykule na przykładzie prawdziwej instalacji, postaramy się udowodnić, iż decyzja o wyborze pompy ciepła jest słuszna.

 

Sprawdź koniecznie >> Jak przygotować dom na instalację pompy ciepła

Do analizy opłacalności pompy ciepła wykorzystamy instalację pompy ciepła w budynku parterowym z garażem i użytkowym poddaszem, o powierzchni użytkowej 143 m2. W całym domu zainstalowany jest podłogowy system grzewczy, pokryty panelami podłogowymi oraz płytkami. Jest on zasilany z gruntowej pompy ciepła NIBE F1245 PC 8kW. Oprócz pompy ciepła zamontowany jest również kominek, który wykorzytywany jest jedynie kilka razy w roku podczas spotkań ze znajomymi w ciemne zimowe wieczory. Pompa ciepła w celu zapewnienia wentylacji mechanicznej domu, została dodatkowo wyposażona w moduł NIBE FLM. Pompa ciepła w 20% zasilana jest w energię elektryczną a ok. 80% energii pochodzi z gruntu, którą czerpie poprzez gruntowy kolektor pionowy zainstalowany w dwóch odwiertach po 90 mb każdy.

 

Co tak naprawdę pompa ciepła "robi"?

 

W analizowanym przykładzie instalacji, pompa ciepła w 100% pokrywa zapotrzebowanie na ciepło, utrzymując zimą dość wysoką temperaturę 22°C. Jest to budynek kupiony od dewelopera, który budował go pod hasłem „jak najtaniej”, więc nie można powiedzieć, że jest on energooszczędny. Ze świadectwa energetycznego wynika, że spełnia on wymagania WT2008 dla budynków nowych, a zapotrzebowanie na energię pierwotną wynosi 116,4 kWh/m2/rok.

Zobacz >> Schemat instalacji pompy ciepła

gruntowa pompa ciepła NIBE F1245 PC 8kWgruntowa pompa ciepła NIBE F1245 PC 8kW

 

Oprócz funkcji grzewczej, pompa ciepła produkuje również ciepłą wodę użytkową o temp. 48°C. Jej cyrkulacja w zaprogramowana została tylko w godzinach porannych i wieczornych. Pompa ciepła posiada wbudowany zbiornik o pojemności 180l, który w zupełności wystarcza na pokrycie potrzeb 4 osób, zamieszkujących ten budynek oraz odwiedzających gości, korzystających jednocześnie z drugiej łazienki.

Tak jak zostało już wspomniane, nad pompą ciepła zamontowany jest moduł wentylacyjny NIBE FLM, który umożliwia wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Odzyskane ciepło przekazane do dolnego źródła, podwyższa temperaturę glikolu na wejściu do pompy ciepła, podnosząc tym samym jej sprawność. Wentylacja za pomocą pompy ciepła, nie jest uzależniona od temperatury powietrza wew. i zew.. Można dowolnie zaprogramować czasowo jej wydajność, dostosowując do własnych potrzeb w zależności od pory dnia i roku. W analizowanym przykładzie wydajność wentylacji ustawiona jest na 30% w ciągu całej doby zimą, a 80% w nocy i 15% w ciągu dnia (nocne schładzanie).

W okresie letnim, w powyższym budynku, dzięki pompie ciepła można również korzystać z wbudowanej funkcji chłodzenia pasywnego przez podłogówkę. Ustawienie min temp. zasilania ustawiona na poziomie 20°C sprawia że podłoga nie jest zbyt zimna, nawet dla biegających boso dzieci. Nie zachodzi również zjawisko roszenia podłogi. Dodatkową korzyścią jest efekt schłodzenia temperatury powietrza w pomieszczeniach o 5-7 °C. Ponadto chłodzenie pasywne sprawia, że dolne źródło zyskuje dodatkową energię do szybszej regeneracji.

Podsumowując, zainstalowana pompa ciepła NIBE F1245 PC z modułem NIBE FLM, nie tylko grzeje lub chłodzi, ale również dostarcza ciepłą wodę użytkową i wentyluje dom, usuwając jednocześnie wilgoć. Niebywałą zaletą tego urządzenia jest fakt, iż robi to wszystko wtedy kiedy, chcą tego domownicy oraz z preferowaną przez nich intensywnością. W dodatku użytkownicy mają zapewnioną możliwość sterowania pompą ciepła przez telefon komórkowy, za pomocą darmowej aplikacji NIBE App a także przez Internet za pomocą e-mail i witryny www.nibeuplink.com …z dowolnego miejsca na Ziemi.

 

 

Ile to kosztuje?

 

Zanim zapoznasz się z kosztami związanymi z zakupem i użytkowaniem pompy ciepła, poznaj możliwości skorzystania z programów pomocowych >> Pompy ciepła z dopłatami

Dzięki instalacji podlicznika energii elektrycznej, którą pompa pobiera do napędu sprężarki i pomp obiegowych, możemy sprawdzić, ile dokładnie miesięcznie kosztuje nas ogrzewanie, wentylacja i ciepła woda (chłodzenie jest praktycznie darmowe). W analizowanym przykładzie w pierwszym roku użytkowania roku pompa ciepła zużyła przez 12 miesięcy 4603kWh, w drugim roku użytkowania o ok. 9% mniej, bo tylko 4201kWh, a w trzecim roku użytkowania tylko 3745kWh (19% w stosunku do pierwszego roku użytkowania budynku), co może wynikać z wysuszenia budynku oraz wykonania izolacji bramy garażowej.

W przykładzie, który poddaliśmy analizie, korzystano z taryfy G11-grupa jednostrefowa, całodobowa. Z faktur za energię elektryczną oraz z cennika PGE Dystrybucja S.A. wynika, że całkowity koszt jednej kWh wynosi w tym przypadku 0,6zł, co oznacza że roczny koszt użytkowania pompy ciepła wynosi średnio 2247 zł.

Dodatkowo koszty zużycia energii można obniżyć poprzez zmianę taryfy oraz odpowiednie przeprogramowanie pompy ciepła. Możemy wyciągnąć taki wniosek, gdyż pozwalają na to obserwacje właścicieli analizowanego domu z pompą ciepła. Dokonali oni zmiany taryfy z całodobowej (G11) na weekendową, czyli taryfę dwustrefową z rozszerzoną strefą nocną o 2h w ciągu dnia oraz soboty i niedziele (G12w), w której całkowity koszt jednej kWh w taryfie nocnej wynosi 0,30zł, a w dziennej 0,69zł. Ponadto serwisant NIBE przeprogramował ich pompę ciepła w taki, aby sterowała temperaturą zasilania systemu grzewczego, w 3 przedziałach czasowych na dobę, odpowiednio podwyższając i obniżając temperaturę zasilania systemu grzewczego w okresach z obowiązywania tańszej i droższej taryfy.  można dodatkowo obniżyć koszty zużycia energii. Z faktur za zużycie energii wynikało, iż koszty te są znacznie niższe.

Pozostaje jeszcze jedno pytanie, a mianowicie ile kosztuje montaż pompy ciepła? Koszt ten jest niewiele większy niż w przypadku instalacji kotła gazowego wraz z projektem przyłącza gazu i kominem. Za gruntową pompę ciepła trzeba zapłacić około 30 tys. zł, a za odwierty ok 14 tys. zł. Dzięki ten inwestycji zyskujemy jednak wygodny, bezobsługowy system, zapewniający komfort cieplny w domu bez konieczności stałej kontroli i doglądania. Nie musimy nikogo prosić o rozpalenie w piecu, gdy nie ma nas w domu. Do pompy ciepła "zagląda" się jedynie w sytuacji, gdy chcemy spisać dane z licznika energii. A co pozwoli nam dokonać stwierdzenia, że warto było zainwestować w pompę ciepła.


Przeczytaj również:

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Nibe-Biawar Sp.z.o.o.


Zobacz także
Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Z pewnością instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową to oszczędność... ¬ więcej...

 
Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność wśród indywidualnych... ¬ więcej...

 
Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Aplikacja System Kart Gwarancyjnych to narzędzie dla autoryzowanych instalatorów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet