Czyste powietrze na halach produkcyjnych

Poprawa jakości powietrza w domu - przegląd urządzeń

artykuł promocyjny


Styl życia jaki prowadzimy zmusza nas do częstego i długotrwałego przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych, w których jakość powietrza nie jest najlepsza. Dzieje się tak za przyczyną zgromadzonych w domach i biurach urządzeń i elementów, którymi się otaczamy. Jak wykazują badania niekorzystny wpływ na nasz organizm mają urządzenia elektryczne, ale również meble, syntetyczne materiały, a nawet same środki używane do codziennej pielęgnacji. Uwalniają one bowiem szereg cząstek i zanieczyszczeń, które w zamkniętych przestrzeniach łatwo kumulują się, a następnie są przez nas wdychane, zatruwając nasz układ oddechowy. Stąd też tak częste w ostatnich dziesięcioleciach alergie, astmy oraz wszelkie choroby związane z pogorszeniem naszej jakości życia, co zyskało już również swoją nazwę naukową, tzw. syndromu chorego budynku.

Napęd BDT - świeże powietrze w domu bez wietrzenia

fot.: D+H - jednym z najczęstszych powodów złej jakości powietrza w domu jest zbyt szczelne jego zamknięcie, przez co zaburzony zostaje dopływ powietrza zewnętrznego. Problem ten szczególnie dokuczliwy staje się w okresie jesienno-zimowym, gdy unikamy wietrzenia - w tym celu warto zastosować rygiel okienny BDT firmy D+H Polska, który doprowadzi świeże powietrze bez narażania mieszkańców na przeciągi, a mieszkania na niekontrolowaną utratę ciepła

 

Poprawa jakości powietrza w domu - wybór materiałów budowlanych

 

Na jakość powietrza w budynku duży wpływ mają komponenty, które wybierzemy w czasie budowy i urządzania domu. Po pierwsze są one źródłami zanieczyszczeń, gdyż emitują lotne związki organiczne o niekorzystnym działaniu na komfort i zdrowie ludzi. Pochodzą one z materiałów budowlanych, mebli, wyposażenia wnętrz, czy używanych w pomieszczeniu środków czystości. Do tego dochodzi ryzyko powstawania naturalnych, ale równie niebezpiecznych zagrożeń w postaci rozwoju i namnażania tzw. biofilmu, czyli koloni mikroorganizmów. Takie zjawisko najczęściej występuje w wilgotnych i trudnodostępnych miejscach jak na przykład w kanałach wentylacyjnych. Ochroną przed tego typu zagrożeniami jest wybór materiałów posiadających powłoki zabezpieczające jak, chociaż z powłoką z jonami srebra.

 

Zobacz również:

 

 


Poprawa jakości powietrza w domu - wybór materiałów budowlanych

fot.: Śnieżka - farba z formułą ANTYFORMALDEHYD przyczynia się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach

 

Aby poprawić jakość powietrza w domu należy zadbać o prawidłową wentylację, która pomoże wymienić powietrze zanieczyszczone na świeże. Często jednak to nie wystarczy i wówczas warto wyposażyć się w jedno z urządzeń, które pomoże nam uzdatnić powietrze w domu.

Brevis - nawiewnik z filtrem antysmogowym

fot.: Brevis - nawiewnik z filtrem antysmogowym


 

Urządzenia służące poprawie jakości powietrza w domu
 

  • Jonizator powietrza - urządzenie elektryczne wytwarzające aniony tlenu oraz ozon (nieszkodliwy produkt uboczny), które przeciwdziałają produkowanym przez urządzenia elektryczne jonom dodatnim (tzw. elektrosmog), dzięki czemu powietrze w domu jest czystsze i zdrowsze. Jony dodatnie przyciągają bakterie i wirusy, utrzymują w powietrzu zarodniki grzybów, pleśń i inne alergeny. Jonizatory występują w wersji przenośnej oraz stacjonarnej. Jego efekt porównywalny jest z oczyszczonym powietrzem po burzy, która jest naturalnym procesem jonizacji. Ceny kształtują się na poziomie kilkuset złotych za dobrej klasy urządzenie.

Jonizator powietrza TP-24 polskiej produkcji:

- koszt: ok. 500-600 zł
- charakterystyka: 24 miliony jonów ujemnych na cm3, nie wymaga wymiany filtrów
- zastosowanie: pomieszczenia mieszkalne nawet do 130 m2

Poprawa jakości powietrza w domu - jonizator powietrza

fot.: Eltom

Oczyszczacz Powietrza DUUX do domu z filtrem HEPA i jonizacją:

- koszt: ok. 300 zł
- charakterystyka: z wymiennym filtrem HEPA i wbudowanym pojemnikiem na aromat oraz nocym podświetleniem
- zastosowanie: pomieszczenia mieszkalne do 68 m3

Poprawa jakości powietrza w domu - jonizator powietrza

fot.: Duux

   
  • Nawilżacz powietrza - urządzenie poprawiające wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Dostępne są w kilku wersjach - od tradycyjnych na kaloryfer, poprzez parowe i ewaporewe po ultradźwiękowe. Nawilżacz produkuje mgiełkę, która wymaga stosowania filtrów, aby niedoszło do rozwoju bakterii i pleśni.

 

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy AIRKOMFORT UH-01

- koszt: ok. 120-160 zł
- charakterystyka: połączenie wysokiej jakości z przystępną ceną oraz prostota użytkowania AIRKOMFORT UH-01 jest niewątpliwym atutem tego urządzenia. Prostota użytkowania polega na specjalnym sposobie napełniania zbiornika, który można napełnić bez jego ściągania z urządzenia.
- zastosowanie: w różnych pomieszczeniach mieszkalnych - sypialnych, pokojach dziecięcych, pokojach dziennych oraz biurowych  do 25m2

Poprawa jakości powietrza w domu - nawilżacz powietrza

fot.: Marax

   

Nawilżacz parowy z elektrodami humiSteam firmy Carel

- charakterystyka: działa na wodzie pitnej. Posiada nowoczesne mikroprocesorowe sterowanie. Zakres dostępnych modeli o wydajności produkcji pary od 1 do 130 kg/h czyni rodzinę nawilżaczy humiSteam najbardziej nowoczesnym i elastycznym rozwiązaniem dla wszystkich potrzeb nawilżania.
- zastosowanie: w klimatyzacji komfortu w domu i biurze, w czystych pomieszczeniach, przemyśle, muzeach, szpitalach oraz łaźniach parowych.

Nawilżacz parowy z elektrodami humiSteam

fot.: Ekoklimax

 

 


Osuszacz powietrza - za odpowiedni poziom wilgotności w domu odpowiada wiele czynników. Norma to 40-60%. W przypadku mieszkań, gdzie pernamentnie przekraczany jest zapecany poziom należy wykorzystać pochłaniacz wilgoci lub profesjonalny osuszacz powietrza. Tego typu sprzęt przyda się także po zalaniu domu.

Pochłaniacz wilgoci

fot.: Emako

Pochłaniacz wilgoci, osuszacz powietrza + wkład 5 kg, WENKO

- charakterystyka: skutecznie osusza powietrze i eliminuje nieprzyjemne zapachy w pomieszczeniach. Pozwala to ochronić ściany, meble, tkaniny i tapicerkę samochodu przed szkodliwym wpływem zbyt mokrego powietrza; posiada aktywne granulki, które mają działanie zbliżone do naturalnych środków suszących, takich jak sól morska; wkład 5 kg wystarcza na okres do 12 miesięcy. Działa bez pobierania energii elektrycznej. 

- zastosowanie: w domu - idealny do kuchni, łazienki, pokoi

   
  • Oczyszczacz powietrza - urządzenie wielofunkcyjne, którego zadaniem jest poprawa kilku parametrów powietrza. Oczyszczacze posiadają różne technologie pracy, zazwyczaj są przenośne i zawierają filtry (wymienne lub nie), które zapewniają wysoką jakość pracy systemu.

 

Oczyszczacza powietrza MC30Y firmy Daikin

- koszt: 1410 zł na stronie producenta
- charakterystyka: kompaktowy rozmiar, urządzenie przenośne, łatwy do czyszczenia, zastosowanie technologii Streamer
- zastosowanie: w różnych pomieszczeniach mieszkalnych - sypialnych, pokojach dziecięcych, pokojach dziennych oraz biurowych

 

Poprawa jakości powietrza w domu - oczyszczacz powietrza

fot.: Daikin

   

Oczyszczacz powietrza Electrolux EAP450

- koszt: ok. 1600 zł
- charakterystyka: wyposażony w czujnik zapachów i filtr węglowy, który usuwa z domu wszystkie nieprzyjemne zapachy, w tym także dym z papierosów, System filtracji Pure Source™ zapewnia najlepszą wydajność. W trzech krokach usuwa kurz, brud, pyłki i zapachy pozostawiając do 99,97% czystsze powietrze
- zastosowanie: w pomieszczeniach mieszkalnych - sypialnych, pokojach dziecięcych, pokojach dziennych oraz biurowych
 

Poprawa jakości powietrza w domu - oczyszczacz powietrza

fot.: Electrolux

Oczyszczacz Aqua Gree

- charakterystyka: pomagają w usunięciu z powietrza m.in. spalin, wirusów, grzybów, pleśni, a nawet dymu nikotynowego, wysoki wskaźnik emisji czystego powietrza, niski pobór mocy oraz niski poziom hałasu.

- filtr wstępny, filtr elektrostatyczny, filtr HEPA, aktywny filtr węglowy, jonizator

 

fot.: Wienkra


Sprawdź więcej >> Domowe oczyszczacze powietrze - zestawienie oferty



  • Klimatyzator - system klimatyzacji w domu pomaga na intensywniejszą wymianę powietrza wewnętrznego, przez co zgromadzone w nim cząstki są eliminowane lub rozrzedzane. Klimatyzatory posiadają filtry, które przy regularnym serwise znacznie poprawiają jakość pracy urządzenia. Zasadniczo wyróżniamy urządzenia wentylacyjno-chłodzące, chłodząco-ogrzewające oraz systemy pełnej klimatyzacji.

 

Klimatyzator ścienny Fujitsu Seria LM
- charakterystyka:
nowoczesny, interesujący wygląd zgodny z najnowszymi trendami wzornictwa. Wysoka klasa efektywności energetycznej A++, intuicyjne sterowanie za pomocą mobilnej aplikacji.
- zastosowanie: w pomieszczeniach mieszkalnych oraz biurowych

Klimatyzator ścienny Fujitsu Seria LM

fot.: Klima-therm



Zobacz również: Klimatyzatory - przegląd oferty producentów
 

 

  • Gruntowy wymiennik ciepła (GWC)
Kompletnym uzupełnieniem systemu wentylacyjnego utrzymującego kontrolowane nadciśnienie w budynku jest gruntowny wymiennik ciepła PROVENT-GEO. Urządzenie to zwiększa sprawność odzysku ciepła, dzięki optymalizacji pracy rekuperatora. Współpraca wymiennika ciepła, rekuperatora oraz filtra antysmogowego PRO-VENT CLEAN R pozwala na wydajną i optymalną pracę tarczy antyalergicznej oraz antysmogowej. Zestaw ten to nie tylko gwarancja czystego powietrza, ale również zdecydowanie niższych kosztów eksploatacyjnych budynku w porównaniu do systemów bez GWC.

Tarcza na smogKompletna tarcza antysmogowa

fot.: Pro-Vent

 

Dbając o jakość powietrza w domu możemy również postawić na naturalne metody pochłaniania drobnych zanieczyszczeń. Bardzo pomocne w tej kwestii są rośliny zielone, które oprócz produkcji tlenu pochłaniają również dwutlenek węgla. W okresie grzewczym za nawilżenie powietrza może odpowiadać zbiornik z wodą umieszczony w pobliżu grzejnika. Ważne jest jednak, by woda była czysta, dlatego rozwieszanie prania (detergenty) nie zawsze jest dobrym pomysłem.



 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Electrolux, Daikin, Klima-therm, Marax, Pro-Vent, Śnieżka, Wienkra, D+H, Brevis, Emako, Ekoklimax, Duxx.pl, Eltom




Zobacz także
SlimAIR 1000 - centrala rekuperacyjna dla domów jednorodzinnych i mniejszych lokali usługowych

SlimAIR 1000 - centrala rekuperacyjna dla domów jednorodzinnych i mniejszych lokali usługowych

SlimAIR 1000 to centrala rekuperacyjna, dedykowaną do rezydencji i domów jednorodzinnych... ¬ więcej...
 
Czy można samodzielnie zamontować nawiewniki w oknach?

Czy można samodzielnie zamontować nawiewniki w oknach?

Nawiewniki to ważny element wentylacji grawitacyjnej, przez który realizowany... ¬ więcej...
 
Nowa jakość powietrza z urządzeniami filtracyjno-wentylacyjnymi od Klimawent!

Nowa jakość powietrza z urządzeniami filtracyjno-wentylacyjnymi od Klimawent!

Firma Klimawent oferuje urządzenia gwarantujące wysoką jakość oczyszczania powietrza... ¬ więcej...
 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.  Systherm Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji     ebm Papst       VBW   bartosz logo         Uniwersal   Ventec    Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima      armacell logo ProventGlobal-Tech Stiebel Eltron  Iglotech  Iglotech Klimor   Klima-Therm   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Daikin
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet




















Facebook