gorące tematy


tagi


partnerzy w dziale

   Werit

Ferdom

logotyp Faneco
PipelifeEko-Bio

logo sfa

logo armacell


Ferro
Grupa Armatura
   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft

polecamy

Werit


Przyciski spłukujące do WC - rodzaje

artykuł promocyjny


Wzrost popularności stelaży podtynkowych w instalacjach łazienkowych przyczynił się do rozwoju kolejnych form towarzyszących im. Są to głównie przyciski spłukujące, bez których nie można sobie wyobrazić funkcjonowania toalety, ale które również odgrywają rolę dekoracyjną. Przyciski niekiedy dostępne są w standardzie ze stelażem, jednak najczęściej możemy je dobrać indywidualnie. O ostatecznym wyglądzie decyduje jednak sama ramka, którą mocuje się na docelowym przycisku. I to właśnie ramka jest jedynym widocznym elementem stelaża podtynkowego, ale z kolei mechanizm decyduje o trwałości instalacji.

Przyciski spłukujące do WC - rodzaje

fot.: SBS - zestaw podtynkowy Delfin z 3 wariantami kolorystycznymi przycisków spłukujących do wyboru: biały, chrom, satyna

 

Przyciski spłukujące a ilość zużytej wody

 

W sprzedaży dostępnych jest kilka modeli przycisków, które różnią się między sobą technologią wykonania oraz tworzywem, kolorem, czy kształtem. Z punktu widzenia skutecznego funkcjonowania bardzo ważnym wyznacznikiem jest dozowanie wody. I tu również wprowadzono zróżnicowanie, bowiem każdy przycisk składa się z dwóch podzespołów odpowiadających za ilość zużytej wody przy jednorazowym spłukaniu. Najczęściej spotykane modele to 3 i 6 litrów. 

Przyciski spłukujące do WC - rodzaje

fot.: WERIT - przycisk wyposażony w dwa mechanizmy o różnych wielkościach wskazującej na ilość zużytej wodyPrzycisk pojedynczy może dodatkowo posiadać funkcję "stop" - jeśli jeden raz naciśniemy na spłuczkę opróżni się cały zbiornik wody, dwukrotne naciśnięcie powoduje zatrzymanie części wody w zbiorniku. Są one mniej oszczędne, ale za to ich prostota pozwala na wykorzystanie głównie w miejscach narażonych na wandalizm, czyli toalety publiczne.

 

Płytki uruchamiające do WC i pisuarów

 

Jeśli w łazience jest zamontowany również pisuar warto dobrać przyciski spłukujące w tej samej stylistyce. Przy wyborze przycisku ważne jest, aby spełniał on również nasze oczekiwania funkcjonalne - w tym łatwość czyszczenia. Gładkie zlicowane powierzchnie bez zakamarków zawsze będzie przyjemniej się czyścić niż modele wypukłe. Z kolei na satynowej powierzchni widoczność śladów będzie nieco większa niż w modelach ze szkła czy wykończonych błyszczącym chromem.

Konsola pośrednia Eco Plus
fot.: Viega - przycisk musi pasować do stylu łazienki, ponieważ jest dobrze widocznym elementem

fot.: Viega - przyciski do WC (dwudzielne) są nieco większe niż modele dedykowane do pisuarów

WERIT - JOMOTech Zestaw Hygienic, ceramika VitrA oraz przycisk WC JOMO płyta przyciskowa Ambiente - WERITWERIT - JOMO płyta przyciskowa TrendWERIT - płyta przyciskowa AvangardeWERIT - płyta przyciskowa EleganceEXCLUSIVE URM-G sterowanie manualneWERIT - EXCLUSIVE URI-K z przeznaczeniem do systemów pisuarowych ze sterowaniem na podczerwień
fot.: WERIT - JOMO Płyty przyciskowe do WC i pisuarów


 

Przyciski spłukujące - dodatkowe funkcje

 

Do dodatkowych funkcji przycisków spłukujących należą:
 

  • pojemniki na kostki WC.
  • możliwość zainstalowania przycisku z funcją odciągu zanieczyszczonego powietrza (np. Geberit Sigma40) daje jeszcze większy komfort korzystania z łazienki.
  • ciekawy efekt zyskamy jeśli wybierzemy przycisk z możliwością wypełnienia go własnym materiałem (np. płytka Viega Visign for Style 12)
  • podświetlenie dodatkowo uatrakcyjni tą część naszej łazienki - kolorowe diody mogą świecić stale lub okresowo

fot.: Geberit - system odciągania zapachów DuoFresh oraz aktywny filtr węglowy i pojemnik na kostki higieniczne są łatwo dostępne, dzięki czemu można je swobodnie wymienić; odprowadzanie powietrza z powrotem do pomieszczenia odbywa się przez boczne otwory w przycisku

 

 

Podział przycisków ze względu na

 

sposób uruchamiania:

  • manualne - najpopularniejsze, tradycyjne, czyli ich uruchomienie odbywa się za pomocą przycisku wciskanego dłonią.
  • elektroniczne (bezdotykowe)  - wybierane głównie do miejsc publicznych, gdzie jest użytkowany przez wiele osób. Znacznie bardziej higieniczny niż model manualny. Posiada wbudowany czujnik użytkownika na podczerwień dzięki czemu spłukiwanie następuje automatycznie - zgodnie z ustawieniami

fot.: Schell - w spłuczkach bezdotykowych wystarczy tylko ruch ręką przed płytką do WC, aby uruchomić spłukiwanie

 

Zobacz także >> Nowy standard baterii bezdotykowych do przestrzeni publicznych

  • pneumatyczne - rodzaj spłukiwania ręcznego, w którym ruch płytki spustowej przekazywany jest na zawór spustowy (dzwon) za pomocą sprężonego powietrza. Rozwiązanie sprawdza się w przypadku konieczności zdystansowania przycisku względem misy WC, przy czym taki przycisk może być zainstalowany zarówno na ścianie, jak i na podłodze (tzw. przycisk nożny) - polecany w łazienkach dla osób starszych i niepełnosprawnych.

fot.: Skala - zestaw podtynkowy z przyciskiem na fotokomórkę oraz spłukiwanie nożne pneumatyczne

 

tworzywo, z którego zostały wykonane:

  • plastik - może mieć wykończenie chromowane lub występować w szerokiej skali barwnej. To najtańszy i tym samym najbardziej popularny materiał na przesłony przycisków. Wykazuje dużą odporność na warunki panujące w łazience oraz jest łatwy do czyszczenia.
  • szlachetne materiały - są to np. metal, szkło, stal kwasowa. Są droższe, ale znacznie bardziej eleganckie. Ich czyszczenie zazwyczajwymaga większej ostrożności - używania miękkiego czyściwa oraz delikatnych detergentów.

Płytki przyciskowe JOMO w matowych kolorach

fot.: WERIT - przycisk w serii EXCLUSIVE 2.0. został wykonany na bazie płyty przyciskowej z ABS

 

Przyciski uruchamiające do WC - przegląd wybranych modeli


 

Przyciski spłukujące do WC - rodzajePrzyciski spłukujące do WC - rodzajePrzyciski spłukujące do WC - rodzaje

fot.: Koło - przycisk pneumatyczny, kolorowa płytka z kolekcji Junior oraz przycisk w kolorze chrom

fot.: Geberit - przycisk Sigma 50 to wyoblony przycisk szkalny z fazowanymi krawędziami,  bezdotykowy przycisk Sigma 80 - uruchamianie odbywa się za pomocą dwóch linii światła o różnych długościach, aby uruchomić spłukiwanie wystarczy ruch ręką przed linią światła oraz płaski przycisk lekko uniesiony od płaszczyzny ściany Sigma 70

 

fot.: Viega - przycisk do wc Visign for Style 12 chrom, przycisk do wc Visign for More oraz płytka Visign for Style 12 z możliwością dowolnego wypełnienia

 

 

Zobacz także

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: SBS, Schell, Koło, Geberit, Viega, Skala, WERIT


Zobacz także
Idealnie dopasowane, bezrantowe misy ceramiczne MILAN i BRAGUE

Idealnie dopasowane, bezrantowe misy ceramiczne MILAN i BRAGUE

Ceniony producent mis ceramicznych WC wprowadza do swoje oferty nowe modele - oto misy... ¬ więcej...
 
Toalety dla niepełnosprawnych - typy i rozwiązania

Toalety dla niepełnosprawnych - typy i rozwiązania

Każda łazienka jest inna. Również każdy użytkownik ma inne potrzeby oraz problemy.... ¬ więcej...
 
Instalacje sanitarne w łazience a montaż mebli łazienkowych

Instalacje sanitarne w łazience a montaż mebli łazienkowych

Decydując się na remont łazienki, musimy podjąć szereg ważnych decyzji, które... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet


Facebook