gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

NTS Energy


Powietrze jest darmowe - dlaczego tego nie wykorzystać?

aktualizacja: 04-10-2021, 10:42 – artykuł promocyjny


Na rynku znajdziemy szeroki wybór powietrznych pomp ciepła, które umożliwiają pokrycie zróżnicowanych potrzeb grzewczych - zarówno małych domków, jak również dużych budynków z basenem oraz bloków mieszkalnych. Źródłem ciepła tych urządzeń jest powietrze zewnętrzne, dzięki czemu nie wymagają wykonywania dolnego źródła w postaci sond pionowych lub poziomego kolektora gruntowego. Atutem powietrznych pomp ciepła jest wysoka sprawność i możliwość wytwarzania ciepła nawet, gdy temperatura na zewnątrz spada do -25°C.

 

Schemat podłączenia pompy ciepła NIBE F2040, zbiornika multiwalentnego BIAWAR BUZ i sterownika NIBE SMO w instalacji z kotłem olejowym


 

SPRAWDŹ KONIECZNIE:

 


Powietrzne pompy ciepła NIBE cieszą się niesłabnącą popularnością. NIBE F2030 oraz F2040 to pompy ciepła typu monoblok. Pierwsza z nich, o mocy 7 i 9kW, charakteryzuje się niewiarygodnie wysokim współczynnikiem sprawności, porównywalnym z pompami gruntowymi. COP pompy ciepła NIBE F2030-7kW wynosi aż 4,81 dla A7/W35 wg EN14511.

pompa powietrze/woda NIBE F2030

pompa powietrze/woda NIBE F2030

Pompa ciepła NIBE MONOBLOK F 2030/2300 Sterownik NIBE SMO 40 przeznaczony do pomp ciepła NIBE MONOBLOK

 

 

Drugi model - NIBE F2040 to pompa z modulowaną mocą grzewczą do 8, 12 i 16 kW i wbudowaną funkcją chłodzenia. Zaletą tej pompy jest niska cena (NIBE F2040-8kW kosztuje tylko 18 000zł netto!). Pompa ciepła NIBE F2040 jest pompą jednofunkcyjną, ale dzięki połączeniu jej ze zbiornikiem multiwalentnym np. BUZ oraz z zewnętrznym sterownikiem SMO 20, można ją wykorzystać również w celu produkcji ciepłej wody użytkowej. W tym przypadku umożliwia ona obniżenie kosztów ogrzewania do 60% przy jednocześnie niskim koszcie instalacji, co sprawia, że jest doskonałym rozwiązaniem również do budynków modernizowanych. Pompa ciepła NIBE F2040 może współpracować z innymi źródłami ciepła: kotłem stałopalnym, kominkiem z płaszczem wodnym, kolektorami słonecznymi, kotłem olejowym (Rys.1) czy gazowym. NIBE oferuje gotowe rozwiązania do ich podłączenia.


W ofercie pomp ciepła typu monoblok NIBE pojawiły się także monobloki o większej mocy grzewczej NIBE F2300-14,20 kW oraz NIBE AP-AW30 o mocy 35kW, które osiągają w kaskadzie do 180kW (przy A7/W35 wg EN14511). Są to modele, które doskonale sprawdzają się w budynkach o zwiększonym zapotrzebowaniu na ciepło. Na zastosowanie tego rozwiązania często decydują się zarządcy spółdzielni mieszkaniowych.

Powietrzne pompy ciepła NIBE to rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w przypadku termomodernizacji budynków bez wymiany istniejącego systemu grzejnikowego. Zapewniają one bowiem aż 65°C na zasilaniu systemu grzewczego. Pompy ciepła NIBE montowane są na zewnątrz budynku. Wyposażone są  w wysokowydajną sprężarkę spiralną, która pracuje w oparciu o technologię EVI, dzięki czemu zapewniają temperaturę 63°C nawet przy temperaturze -25°C. Powietrzne pompy ciepła NIBE typu monoblok wyróżniają się wysoką efektywnością oraz niskim poziomem hałasu (37/45 dB w odległości 2 m odpowiednio przy wysokiej/niskiej prędkości wentylatora). Cechy te sprawiają, że z pewnością można je zaliczyć do najlepszych  pomp ciepła dostępnych na świecie.
Zaletą systemów NIBE jest także prosta instalacja i komfortowa obsługa urządzenia. Jednostki zewnętrzne, wyposażone są bowiem w elastyczne złącza antywibracyjne oraz bogatą gamę akcesoriów. Do licznych atutów pomp ciepła NIBE zaliczyć należy także automatyczną regulację wydajności pracy wentylatora oraz wbudowaną tacę ociekową. Typoszereg powietrznych pomp ciepła typu monoblok otrzymał znak jakości EHPA (Europejskiej Organizacji Pomp Ciepła), który jest potwierdzeniem wysokiej sprawności i jakości tych urządzeń.

 

 

NIBE SPLIT

Pompy ciepła powietrze/woda typu split, składające się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, idealnie sprawdzają się w przypadku nowych budynków o różnej wielkości. Stanowią kompletny system do ogrzewania, chłodzenia oraz produkcji ciepłej wody użytkowej, zapewniając komfort cieplny przez cały rok, nawet przy temperaturze -20°C. Urządzenia te mogą stanowić samodzielne źródło energii cieplnej potrzebnej, zarówno w przypadku ogrzewania budynku, jak i produkcji ciepłej wody użytkowej.

Pompa NIBE SPLIT oparta jest na technologii inwerterowej, dzięki czemu posiada modulowaną moc grzewczą w zakresie 3-8kW, 3-12kW i 4-16 kW (zgodnie z EN14511 dla A7/W45) w zależności od typu jednostki zewnętrznej AMS 10. Technologia inwerterowa zapewnia ponadto wyższą, w porównaniu do tradycyjnych pomp, efektywność pracy. Urządzenia te dostosowują moc sprężarki, do aktualnego zapotrzebowania budynku na ciepło. Ponadto dzięki zastosowaniu technologii inwerterowej, pompy NIBE SPLIT cechuje większa trwałość i wyższy komfort oraz mniejsze zużycie prądu. Wszystko to sprawia, że urządzenia te osiągają wysoki współczynnik sprawności, przekładający się bezpośrednio na mniejsze koszty ogrzewania, co w efekcie oznacza wysokie oszczędności.

pompa powietrze/woda NIBE Split AMS

Pompa ciepła NIBE SPLIT

Podsumowując, system NIBE SPLIT zapewnia tanie ogrzewanie i przygotowywanie c.w.u. (oszczędności do 75% kosztów) - dzięki możliwości rewersu (odwrócenia obiegu) także chłodzenie w okresie letnim.

Koszt ogrzewania budynku pompą ciepła NIBE SPLIT

oszczędności i okres zwrotu inwestycji

Koszt ogrzewania budynku pompą ciepła NIBE SPLIT oraz oszczędności i okres zwrotu inwestycji


Pisząc o pompach ciepła NIBE SPLIT nie można nie wspomnieć o licznych zaletach urządzeń z tego typoszeregu. Cechy takie jak: cicha praca, szeroki zakres temperatury pracy (od -20oC do +43oC), szeroki wybór jednostek wewnętrznych ze zintegrowanym sterownikiem oraz modułem elektrycznym, dobieranych w zależności od zapotrzebowania na c.w.u.  i łatwość obsługi sprawiają, że określenia „all inclusive” i „plug and play” idealnie do nich pasują. Dodatkowymi atutami pomp jest także prosta instalacja (pompa napełniona jest fabrycznie czynnikiem chłodniczym) oraz elastyczna lokalizacja.

 

 

 

Gruntowe pompy ciepła NIBE - nowości

 

W typoszeregu gruntowych pomp ciepła NIBE pojawiły się nowe urządzenia - NIBE F1155 (bez zbiornika c.w.u.) oraz NIBE F1255 (z wbudowanym zbiornikiem c.w.u.). Elementami odróżniającymi je od poprzedniej wersji są: sprężarka, pompy obiegowe, inwerter, automatyka i wyświetlacz oraz akcesoria. Pompy te są  inteligentnymi urządzeniami, wyposażonymi w inwerterowo sterowaną sprężarkę i elektroniczne pompy obiegowe z płynną regulacją prędkości. Dostosowują się automatycznie do zmiennego zapotrzebowania energetycznego budynku, bez skoków poboru energii, dzięki czemu rachunki za ogrzewanie i wodę mogą być jeszcze niższe. Średnioroczny współczynnik sprawności SCOP dla pomp ciepła NIBE F1155 i F1255 wynosi aż 5,5 (zgodnie z nową normą EN 14825, przy 0/35 dla klimatu zimnego i mocy obliczeniowej 12 kW). Tak wysoki wskaźnik urządzenia zawdzięczają swojej budowie oraz zastosowanej technologii.  Dzięki pompom NIBE F1155 i F1255, rachunki za ogrzewanie przeciętnego domu mogą wynosić nawet poniżej 150 zł miesięcznie.

 

typoszereg gruntowych pomp ciepła NIBE_F1255 z modulowaną mocą grzewczą

Typoszereg gruntowych pomp ciepła NIBE F1255 z modulowaną mocą grzewczą

 

 

Zdalne sterowanie systemem z pompą ciepła NIBE

 

Pompa ciepła jest jedynym na świecie rozwiązaniem, które w jednym kompaktowym urządzeniu łączy takie funkcje jak: ogrzewanie, chłodzenie, produkcja ciepłej wody oraz wentylacja z odzyskiem ciepła, a dodatkowo którego pracą można sterować za pomocą systemu zarządzania budynkiem BMS, Internetu czy sieci GSM. Aby móc sterować systemem z pompą ciepła NIBE przez telefon komórkowy należy zastosować moduł komunikacyjny NIBE SMS40. Umożliwia on bieżącą zmianę parametrów pracy urządzenia za pomocą komend. Dla smartfonów z systemem Android przeznaczona jest darmowa aplikacja NIBE MOBILE APP.
Dodatkowo, dzięki modułowi NIBE MODBUS 40, systemem z pompą ciepła NIBE można sterować również za pomocą inteligentnego sterowania budynkiem. Nowym udogodnieniem w zakresie systemów zdalnego sterowania, jest portal internetowy NIBE Uplink, który daje nam możliwość monitorowania i zarządzania pompą ciepła NIBE przez Internet, niezależnie od tego, gdzie aktualnie się znajdujemy.

NIBE Mobile APPNIBE Uplink

REDAKCJA POLECA:


Opracowanie: Redakcja
Źródło: Nibe-Biawar Sp.z.o.o.


Zobacz także
Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Z pewnością instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową to oszczędność... ¬ więcej...

 
Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność wśród indywidualnych... ¬ więcej...

 
Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Aplikacja System Kart Gwarancyjnych to narzędzie dla autoryzowanych instalatorów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet