Hewalex - patron sekcji


Fotowoltaika w okresie zimowym

artykuł promocyjny


Instalacja fotowoltaiczna jest systemem całorocznym. Trzeba jednak pamiętać, że w dużej mierze jej wydajność uzależniona jest od stopnia nasłonecznienia, a zatem inną wydajność będzie miała latem a inną zimą. Czy zatem jest to układ, w który warto inwestować?

Fotowoltaika w okresie zimowymFotowoltaika w okresie zimowym

fot.: Solsum - instalacja fotowoltaiczna działa przez cały rok i dostarcza nam energię

 

Generator fotowoltaiczny nie produkuje energii:

  • w nocy,
  • przy bardzo silnym zachmurzeniu i mgle,
  • przy całkowicie pokrytych śniegiem lub szronem panelach fotowoltaicznych,
  • przy braku napięcia w sieci zasilającej budynek z zakładu energetycznego.


UWAGA! Zmiany klimatu powodują, że w Polsce mamy coraz mniej dni ze śniegiem, a okres jego zalegania również uległ znacznemu skróceniu.

Fotowoltaika w okresie zimowym

fot.: Hewalex - 2 cm warstwa śniegu zmniejsza przepuszczalność promieniowania słonecznego do wnętrza panelu fotowoltaicznego o około 80% , a przy warstwie 10 cm przepuszczalność obniża się już do minimum


W okresie zimowym produkcja jest utrzymana lecz zmniejsza się wydajność systemu. W związku z cyklicznymi zmianami nasłonecznienia uzysk energii elektrycznej zmienia się w czasie. Dla Polski można wyróżnić półrocze letnie (ok. 70-80% rocznej energii promieniowania słonecznego), które jest dłuższe oraz okres zimowy z najmniejszym nasłonecznieniem w grudniu i styczniu. Wtedy to też bardzo często konieczne jest korzystanie z prądu sieciowego. Dzieje się to niezauważalnie dla właściciela instalacji. System automatycznie przełącza się na sieć zewnętrzną uzupełniając niedostatek wyprodukowanej energii.

Fotowoltaika w okresie zimowym

fot.: Hewalex - dopuszcza się usuwanie śniegu czy szronu wodą, ale nie ciepłą i jedynie przy wyraźnie dodatniej temperaturze zewnętrznej

Moduły fotowoltaiczne na dachach domów jednorodzinnych powinno się montować tak, by wyeliminować miejsca zacienienia wynikające z konfiguracji otoczenia w różnych porach dniach i roku. Zaleganie śniegu na powierzchni paneli fotowoltaicznych zależy nie tylko od warunków pogodowych, ale też właściwości szyby i kąta nachylenia paneli. W Polsce zaleca się nachylenie od 30 do 45° ułatwiające samoczynne zsuwanie się śniegu z powierzchni paneli.

 

RADA! Większe nachylenie paneli zalecane jest w obszarach charakteryzujących się zwiększonymi opadami śniegu, czyli w górach i na północno-wschodnich krańcach naszego kraju. W praktyce można się spodziewać dodatkowych korzyści z takiego montażu, gdyż dzięki zwiększonemu promieniowaniu słonecznemu odbijanemu od pokrywy śnieżnej możliwy jest nieznaczny zysk na wydajności instalacji.


fot.: Lindab SolarRoof™ - ekologiczny dach wytwarzający energię elektryczną za pomocą zintegrowanych paneli fotowoltaicznych o wysokiej wydajności nawet w mniej optymalnych warunkach oświetleniowych


Nadwyżki energii

W czasie letnich upałów mamy do czynienia z nadwyżką wyprodukowanej energii, której nie jesteśmy w stanie magazynować, dlatego konieczne jest przesłanie jej do sieci. Za taki transfer otrzymamy zapłatę, zgodnie z taryfą, na jaką mamy podpisaną umowę z zakładem energetycznym.

fot.: De Dietrich


Bilans roczny

W bilansie rocznym może się okazać, że zimowy pobór energii stanowi mniejszą część niż ta odsprzedana. Wszystko oczywiście zależy od naszych potrzeb energetycznych oraz wielkości instalacji, ale roczne zestawienie zysków i strat zazwyczaj jest po stronie inwestora. Oszczędności są odczuwalne po kilku latach użytkowania, kiedy to zwraca się nakład poniesiony na inwestycję.

Panele fotowoltaiczne - czy trzeba odśnieżać

fot.: Solsum


Sprawdź również:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Lindab, De Dietrich, Solsum, Hewalex


Zobacz także
Rekuperatory ZYPHO i pompy ciepła - ekologiczny sposób na odzyskanie energii cieplnej dla twojej wody

Rekuperatory ZYPHO i pompy ciepła - ekologiczny sposób na odzyskanie energii cieplnej dla twojej wody

Wspomóż swoją pompę ciepła i ogrzewaj wodę jeszcze taniej przy użyciu... ¬ więcej...

 
Właściwy przepływ informacji kluczem do efektywnego zarządzania pracownikami w terenie

Właściwy przepływ informacji kluczem do efektywnego zarządzania pracownikami w terenie

Szybkie i wydajne działanie pracowników w terenie jest niemożliwe bez sprawnej... ¬ więcej...

 
Co zrobić ze zużytą żarówką i dlaczego? III edycja kampanii edukacyjnej

Co zrobić ze zużytą żarówką i dlaczego? III edycja kampanii edukacyjnej

Jak postępować z żarówką LED, która się zużyje? A jak z klasyczną... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet