gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Junkers - patron


W jaki sposób poprawnie odczytać etykietę energetyczną

aktualizacja: 16-02-2015, 10:33 – artykuł promocyjny


Oznakowanie energetyczne stanie się wymogiem dla urządzeń grzewczych oraz wytwarzających ciepłą wodę użytkową. Jak będą wyglądały etykiety energetyczne i w jaki sposób należy je odczytywać?

Etykiety znajdują się już m.in. na sprzętach AGD. Już za kilka miesięcy będą umieszczane również na urządzeniach grzewczych. Ich wprowadzenie związane jest ze wzrostem sprzedaży systemów, które cechują się niską efektywnością cieplną.

 

 

Unijne wymogi

 

Ekoprojekt oraz Oznakowanie energetyczne mają doprowadzić do osiągnięcia Planu 20/20/20. Wiąże się to z faktem, że do 2020 roku ma się zwiększyć udział energii odnawialnej do 20%. O tyle samo procent mają się zmniejszyć: emisja CO2 oraz zużycie energii pierwotnej.

Dyrektywa Unijna ustala także minimalne poziomy sprawności energetycznej oraz maksymalne poziomy emisji zanieczyszczeń i hałasu. Obejmuje generatory o mocy poniżej 400 kW oraz podgrzewacze wody i zasobniki buforowe o pojemności do 2000 litrów. W następstwie stosowania ErP produkty o sprawności sezonowej poniżej 86% będą stopniowo wycofywane ze sprzedaży.

 

Przykładowa etykieta energetyczna

 

 

Klasyfikacja urządzeń

 

Głównym wyznacznikiem przypisania urządzenia do klasy energetycznej stanie się wartość jego sezonowego współczynnika efektywności. Jest nim stosunek uzyskanej energii do wykorzystanej energii pierwotnej.

Ujednolicony system oceny urządzeń będzie dostępny w postaci małej, kolorowej etykiety, umieszczanej na produkcie, w instrukcji obsługi oraz w folderach i materiałach reklamowych. Konsekwentne oznakowanie pozwoli już na etapie kupna porównać jakość wybranego urządzenia. Dzięki temu klienci będą mogli sprawdzić wybrane przez siebie systemy grzewcze pod kątem ich efektywności.

 

 

Dla jakich urządzeń Oznakowanie energetyczne?

 

Głównym celem wprowadzenia Oznakowania energetycznego jest zapewnienie nabywcom dokładnych, rozpoznawalnych i porównywalnych informacji o efektywności energetycznej i zużyciu energii przez wybierane przez nich urządzenia. Będą one stosowane dla produktów, których mocnieprzekroczy 70 kW. Dotyczy to zarówno urządzeń grzewczych oraz tych, które wytwarzają ciepłą wodę użytkową.

 

 

Jakie dane znajdziemy na etykiecie?

 

Etykiety będą znajdować się nie tylko na urządzeniu, lecz również w materiałach technicznych i marketingowych. Będą informować o sprawności energetycznej, rocznym zużyciu energii, poziomie hałasu oraz nazwie producenta.

Oznakowanie energetyczne podzieli urządzenia grzewcze według skali - od A do G. Wysokie klasy energetyczne będą zarezerwowane dla produktów korzystających z odnawialnych źródeł energii oraz tzw. układów hybrydowych. Im wyższa klasa energetyczna, tym lepiej dla odbiorcy, który zyska pewność, że inwestuje w urządzenie ekonomiczne i zarazem ekologiczne.

Warto również zwrócić uwagę na roczne zużycie energii. Decydując się na te o niższym zużyciu energii, wybierzemy rozwiązania bardziej ekonomiczne. Jeśli zaś chodzi o poziom hałasu, wówczas lepiej postawić na te o niższym wskaźniku.

 

 

Oznakowanie energetyczne i co dalej?

 

Po wejściu w życie ErP największymi wskaźnikami efektywności energetycznej będą się cechować generatory hybrydowe, łączące w sobie kilka sposobów wytwarzania energii.

- Najprostszym przykładem hybrydy jest kondensacyjna centrala grzewcza połączona systemowo z baterią kolektorów słonecznych. Jej automatyka jest zdolna do optymalizacji procesu wytwarzania ciepła z priorytetem wykorzystania energii słonecznej. W ofercie De Dietrich przykładem takiej hybrydy jest typoszereg MODULENS G AGC…/V220 SHL połączony z baterią solarną - wyjaśnia Waldemar Matuszyński, Product Manager, De Dietrich Technika Grzewcza.

Już za kilka miesięcy zaczną obowiązywać poważne zmiany na rynku urządzeń grzewczych. Osoby, planujące zakup systemu grzewczego, powinny postawić na produkty o wysokiej efektywności energetycznej. To solidna inwestycja na przyszłość.
 

Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Finish-A prezentuje gotowy zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox, który... ¬ więcej...

 
Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Promocyjne ceny grup pompowych, obniżone od 8 do nawet 22%, czekają w sklepie internetowym... ¬ więcej...

 
Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

AFRISO poszerza gamę zestawów mieszających PrimoBox ACB o modele 930 i 950.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet