Ergonomiczne i oszczędne oświetlenie biura

aktualizacja: 21-02-2020, 13:04 – artykuł promocyjny


Bez wątpienia dobór właściwego oświetlenia jest kluczowy w procesie wyposażania powierzchni biurowych. Pierwszą i najbardziej podstawową kwestią jest zużycie energii. Zarówno małe jak i duże powierzchnie, gdzie pracuje się w przy komputerach wymagają dobrego doświetlenia, niejednokrotnie w ciągu całego dnia (ograniczony dostęp do światła naturalnego). W perspektywie ciągłej zwraca to uwagę na konieczność stosowania rozwiązań ograniczających wydatki na energie elektryczną oraz wybór produktów oświetleniowych charakteryzujących się długą żywotnością. Truizmem jest porównywanie zużycia energii opraw LED w stosunku do opraw tradycyjnych, ponieważ zdecydowana większość architektów z powodzeniem stosuje już oprawy LED w budynkach o przeznaczeniu biurowym. Należy jednak zaznaczyć ze kluczową sprawą jest wskazanie potencjalnemu inwestorowi długofalowych korzyści jakie może mu przynieść wybór oświetlenia LED, bilansu kosztów jakie musi ponieść w stosunku do kosztów zakupu opraw z tradycyjnymi źródłami światła oraz jakie zyski decyzja ta może mu przynieść w przyszłości.

 

Oświetlenie dla biur z wykorzystaniem opraw Miloo ElectronicsOświetlenie dla biur z wykorzystaniem opraw Miloo Electronics

Oświetlenie dla biur z wykorzystaniem opraw Miloo Electronics


Dodatkowe znaczące obniżenie zużycia energii na poziomie około 10-15% może przynieść stosowany coraz częściej system sterowania oświetleniem DALI. Wśród wielu korzyści płynących z zastosowania tego systemu do najważniejszych możemy zaliczyć:

  • możliwość włączania i wyłączania o zadanej porze

  • możliwość ustawienia indywidualnych parametrów oświetlenia dla każdego z elementów sieci oświetleniowej (zapewnia maksymalną wydajność oraz tworzenie odpowiedniego nastroju pomieszczenia)

  • regulacji oświetlenia w zależności od natężenia światła dziennego lub obecności osób w pomieszczeniu (maksymalne wykorzystanie światła naturalnego)

  • kontrola pracy poszczególnych opraw wchodzących w skład systemu oświetlenia


Miloo-Electronics proponuje różnorodne i zaawansowane technologicznie rozwiązania oświetlenia LED przeznaczone dla biur. Są to między innymi nowoczesne oprawy kasetonowe o różnej głębokości, oprawy nadtynkowe (z możliwością montażu na zawiesiach), podtynkowe, punktowe źródła światła oraz uzupełniające oświetlenie dekoracyjne do powierzchni reprezentacyjnych. Produkowane przez Miloo-Electronics oprawy charakteryzują się dużą funkcjonalnością i tworzą optymalne warunki świetlne w pomieszczeniach biurowych. Wszystkie oprawy z przeznaczeniem do biur są zróżnicowane pod względem ich zastosowań co pozwala klientowi na możliwość indywidualnej kompozycji oświetlenia. Dodatkowo oprawy z serii QUATTRO, SMART LINE oraz ART LIGHT mogą współpracować z optymalizującym korzyści systemem DALI.

 

Oprawa kasetonowa QUATTRO K

QUATTRO K

 

Kolejną ważną kwestią jest zapewnienie pracownikom odpowiedniego komfortu pracy oraz najbardziej korzystnego dla ich efektywności rodzaju oświetlenia. Właściwy wybór to taki który, ułatwi zatrudnionym prace wzrokową. Wymaga to zachowania odpowiedniego i równomiernego natężenia światła regulowanego przez odpowiednie przepisy i normy. Przy projektowaniu systemu oświetlenia trzeba także zwrócić uwagę na wiele innych aspektów związanych z codzienną eksploatacją pomieszczeń: położenie, wielkość, tryb pracy (należy zapewnić odpowiednie oświetlenie w trakcie dnia i jeśli jest taka konieczność także w nocy). Warto zastanowić się także nad funkcją danej przestrzeni. Innego oświetlenia może wymagać sala konferencyjna, holl czy recepcja, innego open space czy pomieszczenie przeznaczone dla kilku osób. Dzięki zastosowaniu technologii LED możliwe jest realizowanie zaawansowanych projektów z wykorzystaniem sztucznego światła korzystnego dla człowieka w zakresie znacznie przekraczającym obowiązujące wymogi normatywne.

Do najważniejszych zalet oświetlenia LED w kontekście tworzenia komfortowego stanowiska pracy nalezą:

  • regulacja intensywności światła w różnych strefach (możliwość równomiernego doświetlenia wymaganych powierzchni np. biurek poprzez regulację gęstości strumienia świetlnego padającego na daną powierzchnię, zbudowania mniejszego natężenia oświetlenia tła co zapewnia odpowiednie warunki, przy jednoczesnej korzyści z braku konieczności stosowania równomiernego oświetlenia całej powierzchni)

  • dobrze zaprojektowane oświetlenie LED, rozmieszczone w przemyślany sposób zabezpiecza przed powstawaniem zjawiska olśnienia, które jest jednym z głównych powodów zmęczenia wzroku

  • oświetlenie LED charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem oddawania barw dzięki czemu przedmioty i obiekt mają naturalny kolor i nie powodują nieprzyjemnej bladej barwy otoczenia, która jest charakterystyczna dla świetlówek tradycyjnych oraz prowadzi do zmęczenia i gorszego samopoczucia.

  • odpowiednio dobrana temperatura barwowa gwarantuje imitację światła dziennego i nie powoduje tworzenia dużej różnicy dla wzroku pomiędzy światłem naturalnym a sztucznym

  • oświetlenie LED w biurze to także bezpieczeństwo - diody nie emitują promieniowania podczerwonego ani UV dzięki czemu oświetlenie LED jest w pełni bezpieczne dla człowieka.

  •  Przestrzenie biurowe oprócz swojej podstawowej funkcji zapewnienia warunków do pracy mają często za zadanie pełnić funkcję reprezentacyjną i budować prestiż danego miejsca. W związku z tym oprócz klasycznych opraw oświetleniowych przeznaczonych do biura konieczne jest uzupełnienie ich oświetleniem dekoracyjnym, które będzie spełniać funkcję estetyczną.

 

Oświetlenie LED dla biur z wykorzystaniem opraw Miloo ElectronicsOświetlenie LED dla biur z wykorzystaniem opraw Miloo Electronics

Oświetlenie LED dla biur z wykorzystaniem opraw Miloo Electronics


Podsumowując aby wybrać najbardziej ekonomiczne i ergonomiczne oświetlenie LED do powierzchni biurowej należy zwrócić uwagę na możliwości optymalizacji zużycia energii na przykład możliwość współpracy oprawy LED z systemem DALI, który generuje dodatkowe oszczędności. Należy także wybrać oprawy oświetleniowe spełniające wszystkie normy tak aby oświetlenie wpływało pozytywnie na samopoczucie osób pracujących w danej przestrzeni. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą opraw biurowych firmy Miloo-Electronics.
 

Kontakt w sprawie produktów:

MILOO-ELECTRONICS sp. z o.o.
tel. +48 14/ 662 19 55
www: www.emiloo.pl
mail: wyślij wiadomość
Zobacz także
Wyzwania w oświetleniu domowego biura

Wyzwania w oświetleniu domowego biura

Zasady dotyczące jakości oraz ilości światła przypadającego na metr kwadratwy... ¬ więcej...

 
Inteligentne światło w biurze z oprawą Kayak

Inteligentne światło w biurze z oprawą Kayak

Oświetlenie jest jednym z najistotniejszych elementów przekładających się... ¬ więcej...

 
Oświetlenie ścian zielonych lampami GrowLighxt firmy Smartlight

Oświetlenie ścian zielonych lampami GrowLighxt firmy Smartlight

Rola roślinności w naszym otoczeniu jest bardzo ważna, szczególnie w miastach,... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet