gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Junkers - patron


Nowoczesne ogrzewanie domu

aktualizacja: 21-08-2015, 08:47 – artykuł promocyjny


Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania nie jest prostym zadaniem. Ważne jest, aby postawić na takie rozwiązanie, które spełni nasze oczekiwania, a przy tym nie zrujnuje domowego budżetu.

Producenci systemów grzewczych prześcigają się w pomysłach na to, w jaki sposób spełnić oczekiwania klientów. Pojawiają się nowe oferty i promocje. Jak nie zaginąć w gąszczu tych informacji? O czym warto wiedzieć? I co najważniejsze - na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

 

Nowoczesne ogrzewanie domu

 

 

Zanim podejmiemy decyzję

 

Budując lub gruntownie remontując dom stoimy przed nie lada wyzwaniem. Decyzja o wyborze odpowiedniego ogrzewania nie należy do najprostszych. Tym bardziej, że musimy wziąć pod uwagę takie czynniki jak: konstrukcja i kubatura domu, położenie budynku oraz rejon kraju. Nie bez znaczenia pozostaje także obecność instalacji gazowej w pobliżu budynku.

Ważnym aspektem jest również to, by poradzić się ekspertów, którzy fachowo doradzą, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Pomocna może być rozmowa z architektem. Dzięki niej zorientujemy się na przykład, jaki system grzewczy będzie odpowiedni do naszego domu.

Kto pyta, nie błądzi. Dlatego warto sprawdzić oferty kilku firm, zadzwonić, dopytać. Można również poszukać informacji w prasie branżowej oraz w internecie. Kupno odpowiedniego systemu grzewczego jest wyborem na długie lata. Z tego powodu zakup zależy poprzedzić dokładną analizą.

 

 

Kotły kondensacyjne? Dlaczego nie!

 

Ogromną popularnością w ostatnim czasie cieszą się kotły kondensacyjne. Zasada ich działania jest niezwykle prosta. Kondensacja polega na przejściu pary wodnej ze stanu gazowego w stan ciekły. Wówczas odzyskujemy tzw. ciepło utajone.

Produktami spalania w kotłach kondensacyjnych są, między innymi, dwutlenek węgla i para wodna. Temperatura przy powierzchni palnika dochodzi nawet do kilkuset stopni. I to ona przekazuje ciepło do ogrzania domu. W jaki sposób to się dzieje? Ciepło przekazywane jestdo wody grzewczej, która przepływa przez wymiennik. Został on skonstruowany w taki sposób, aby sprowadzać temperaturę spalin poniżej punktu rosy. Dzięki temu para wodna skrapla się. W efekcie zostaje wytworzona energia.

Kotły kondensacyjne są niezwykle wydajne. Dobierając optymalną moc, zyskamy pewność, że nasz dom zostanie odpowiednio ogrzany. Nie będziemy musieli się również martwić o rachunki, ponieważ wysokosprawny kocioł, a takie ma swojej ofercie marka De Dietrich, jest rozwiązaniem doskonałym pod względem ekonomicznym.

Decydując się na takie ogrzewanie musimy mieć na uwadze fakt, że kotły kondensacyjne są sprawniejsze, jeśli są mniej obciążone. Wiąże się to z przede wszystkim z regularnymi przeglądami tych urządzeń.

Kotły kondensacyjne idealnie współpracują nie tylko z tradycyjnymi grzejnikami, lecz również z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Jest to rozwiązanie, które powoduje także oszczędności w zakresie wytwarzania ciepłej wody użytkowej.

 

 

Ogrzewanie i elektryczność

 

Czy można jednocześnie ogrzać dom i wytworzyć energię elektryczną? Oczywiście, że tak! Wszystko za sprawą mikrokogeneracji, czyli skojarzonego wytwarzania ciepła i prądu.

Systemy mikrokogeneracji składają się z kotłów gazowych, olejowych lub opalanych biomasą, które nie tylko ogrzewają budynki, lecz również wytwarzają energię elektryczną. Dzieje się tak dzięki pracy silnika, który energię cieplną zamienia na mechaniczną, a następnie na elektryczną. Można je swobodnie wykorzystywać w zróżnicowanej skali zarówno do ogrzewania budynków, jak i wytwarzania energii elektrycznej.

Takie nowatorskie rozwiązanie jest wskazane, jeśli zapotrzebowanie na energię cieplną jest wyższe niż 25000 kWh/rok, a na energię elektryczną niższe niż 3000 kWh/rok. Przy takim zużyciu urządzenia mikrokogeneracji zaczną przynosić wymiernie korzyści. Poza ochroną środowiska naturalnego, można zaoszczędzić na opłatach za prąd, produkując energię elektryczną.

Na jakie urządzenie warto postawić? Jednym z wielu urządzeń wkrótce dostępnych na rynku jest HybrisPower. W przeciwieństwie do systemów fotowoltaicznych, jego montaż nie jestwarunkowany orientacją geograficzną budynku, a prąd produkowany jest w okresach szczytowego zapotrzebowania. Dzięki temu zmniejsza się zużycie energii elektrycznej z sieci. Dodatkowym atutem w przypadku tego modelu jest to, że jego zainstalowanie nie wymaga pozwolenia na budowę. Urządzenie automatycznie synchronizuje się z siecią poprzez gniazdko elektryczne. Zmniejsza również zużycie paliw kopalnych i przyczynia się do ochrony środowiska, ograniczając emisję dwutlenku węgla. Dla przykładu, 1 kW mocy elektrycznej wytworzonej przez układ pozwala jednocześnie zapalić 10 żarówek o mocy 20 W (0,2 kW), zasilić telewizor (0,1 kW), komputer (0,1 kW) i pralkę (0,6 kW).

 

 

Regulacje Unii Europejskiej

 

Wybierając odpowiedni typ ogrzewania do domu musimy pamiętać, aby zapoznać się z najnowszymi przepisami dotyczącymi systemów grzewczych. Jednym z nich jest Dyrektywa Ecodesign i Etykietowania Energetycznego, znana jako ErP lub Ekoprojekt, która wejdzie w życie 26 września 2015 roku. Dlaczego jest ważna dla osób, które planują modernizację lub instalację ogrzewania?

Ecodesign wiąże się ze specyficznym podejściem do projektowania produktów, z uwzględnieniem wpływu, jaki wywiera on na środowisko podczas całego cyklu funkcjonowania. Wprowadzony zostanie wymóg minimalnej sprawności oraz maksymalnego poziomu NOx i poziomu hałasu produktów wprowadzonych do sprzedaży. Produkty o mniejszej sprawności będą sukcesywnie wykluczane. Stosowanie urządzeń, które spełniają wymogi Ecodesignu ma skutkować zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych, przy jak najmniejszych kosztach wdrożenia i redukcji zużycia energii elektrycznej. Systemy grzewcze mają odpowiadać nowym europejskim normom i zużywać głównie odnawialne źródła energii. Ponadto, urządzenia powinny być wykonane z materiałów, które mogą być powtórnie użyte.

Dodatkowo, wejście w życie ErP wiąże się z podziałem na klasy energetyczne urządzeń grzewczych. Ich wprowadzenie spowodowane jest wzrostem sprzedaży systemów o niskiej efektywności cieplnej. Głównym wyznacznikiem zakwalifikowania urządzenia do konkretnej klasy energetycznej będzie wartość jego sezonowego współczynnika efektywności, czyli stosunku uzyskanej energii do wykorzystanej energii pierwotnej.

Ujednolicony system oceny urządzeń będzie dostępny dla nas w postaci obowiązkowej, małej kolorowej etykiety umieszczonej na produkcie, w instrukcji obsługi bądź w folderach reklamowych. Konsekwentne oznakowanie pozwoli jeszcze przed zakupem porównać jakość wybranego urządzenia. Nie oszukujmy się, każdy z nas chciałby mieć najbardziej efektywne, energooszczędne i opłacalne ogrzewanie.

- W kontekście ErP największymi wskaźnikami efektywności energetycznej legitymować się będą tzw. generatory hybrydowe, które łączą w sobie kilka sposobów i rodzajów wytwarzania energii. W bieżącej ofercie De Dietrich tego rodzaju hybryda występuje jako typoszereg MODULENS G AGC…/V220 SHL połączona z baterią solarną. Innym przykładem hybrydy, którą prezentują niektórzy producenci, jest połączenie w jednym urządzeniu kotła kondensacyjnego o wysokiej sprawności z powietrzną pompą ciepła małej mocy, do ok 8 kW - mówi Waldemar Matuszyński, Product Manager, De Dietrich Technika Grzewcza.

Już wkrótce firma De Dietrich uruchomi specjalny serwis poświęcony wdrożeniu dyrektywy ErP w Polsce pod kątem produktów własnych. Informacje będą dostępne pod adresem www.erp-dedietrich.pl.

Instalacja grzewcza jest niezwykle ważna w każdym domu. Jeśli więc chcemy się cieszyć bezawaryjnym, sprawdzonym systemem, który nie zrujnuje domowego budżetu, a przy okazji będzie ekologiczny, poświęćmy chwilę na poszukanie niezbędnych informacji i rozmowę z fachowcem. Dzięki temu unikniemy nierozsądnych decyzji i niepotrzebnych niespodzianek.
 

Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Finish-A prezentuje gotowy zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox, który... ¬ więcej...

 
Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Promocyjne ceny grup pompowych, obniżone od 8 do nawet 22%, czekają w sklepie internetowym... ¬ więcej...

 
Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

AFRISO poszerza gamę zestawów mieszających PrimoBox ACB o modele 930 i 950.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet