www.centrumklima.pl


Ciepło, chłód i oszczędność z ziemi - płytowy wymiennik gruntowy

aktualizacja: 19-12-2016, 07:40 – artykuł promocyjny


Za wyborem gruntowego wymiennika ciepła (GWC) przemawia szereg korzyści w postaci komfortu cieplnego, bezobsługowej pracy instalacji, a co najważniejsze, oszczędności energii. Warto podkreślić, że systemy grzewczo-chłodzące bazujące na GWC znajdują zastosowanie nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, ale również w obiektach użyteczności publicznej i firmach.

 

gruntowy wymiennik ciepła Provent-Geo firmy Pro-Vent

 

 

Po pierwsze - komfort cieplny

 

Mówiąc o komforcie cieplnym, wynikającym ze stosowania gruntowych wymienników ciepła Provent-Geo firmy Pro-Vent, należy mieć na uwadze przede wszystkim zmniejszenie strat ciepła zimą, dzięki uzyskaniu maksymalnego odzysku ciepła wynoszącego nawet 96%. Z kolei podczas upałów GWC pozwala na ochłodzenie czerpanego powietrza z temperatury mieszczącej się pomiędzy 25 a 35ºC do poziomu wynoszącego 13-16ºC. To właśnie tym sposobem stwarza się optymalny mikroklimat w pomieszczeniach w zakresie nie tylko temperatury, ale i poziomu wilgotności powietrza.

Gruntowe wymienniki ciepła Provent-Geo we współpracy z centralą wentylacyjną Mistral zapobiegają duszności poprzez dostarczanie chłodu o określonej ilości, co inwestor szczególnie doceni podczas upałów. Warto przy tym podkreślić działanie antybakteryjne w efekcie znacznego zmniejszenia ilości drobnoustrojów w nawiewanym powietrzu. Co ciekawe, gruntowe wymienniki ciepła wraz centralami wentylacyjnymi wyposażonymi w pompę ciepła, mogą stanowić główne źródło ciepła w budynku.

Zakładając, że zimą temperatura powietrza może wynieść - 20ºC wymiennik jest w stanie podgrzać powietrze do temperatury 2ºC. Wymienniki ciepła Provent-Geo dodatkowo są w stanie dowilżać powietrze. Wbrew pozorom odpowiednia wilgotność powietrza podczas chłodów odgrywa istotne znaczenie i ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.

 

 

Po drugie - łatwy montaż

 

Niektórzy inwestorzy, oprócz korzyści w postaci komfortu cieplnego w pomieszczeniach, cenią sobie również łatwy montaż na terenie posesji poszczególnych elementów wymiennika gruntowego.

Jak wiadomo naturalnie stała temperatura o wartości 10ºC, zapewniająca stabilną pracę wymiennika znajduje się na głębokości wynoszącej około 7 m. Zatem montaż elementów wymiennika na takiej głębokości nie jest sprawą łatwą, z jednej strony, ze względu na konieczność przeprowadzenia znacznych prac ziemnych, zaś z drugiej, z powodu możliwości wystąpienia wód gruntowych.

 

gruntowy wymiennik ciepła Provent-Geo firmy Pro-Ventgruntowy wymiennik ciepła Provent-Geo firmy Pro-Vent

 

Wobec powyższych uciążliwości w gruntowych wymiennikach ciepła Provent-Geo uwzględniono specjalną izolację, dzięki czemu właściwości termiczne panujące na głębokości 7 m uzyskuje się na głębokości wynoszącej zaledwie 0,9 m. Montaż gruntowego wymiennika ciepła już na tym poziomie zapewnia obsługę układów grzewczo-chłodzących o wydajności od 200 do 30 tys. m3/h. Stąd też wymiennik bardzo często montowany jest chociażby pod płytą fundamentową budynku. Jednak zastosowanie izolacji nie wyklucza możliwości montażu wymiennika na większej głębokości zwłaszcza pod bardziej rozbudowanymi obiektami takimi jak chociażby hale przemysłowe.

 

 

Po trzecie - nowoczesna konstrukcja

 

Nowoczesna konstrukcja GWC Provent-Geo zapewnia między innymi prostą obsługę, a także efektywną i bezawaryjną pracę całej instalacji. Na szczególną uwagę w gruntowych wymiennikach ciepła zasługuje bezprzeponowa technologia działania a więc powietrze transportowane przez wymiennik ma bezpośredni kontakt z gruntem. W efekcie zyskuje się nie tylko wysoki poziom sprawności systemu grzewczo-chłodzącego, ale również powietrze, w którym zdecydowanie zmniejszona jest ilość grzybów i bakterii. Oprócz tego bezprzeponowy przepływ powietrza w wymienniku o konstrukcji płytowej pozwala na odprowadzanie kondensatu do gruntu.

W efekcie zastosowania nowoczesnej konstrukcji wymienników gruntowych Provent-Geo minimalizowane są straty transportowanego powietrza a ukształtowana struga pozwala na zwiększenie skuteczności oddawania ciepła i chłodu przez powietrze.

 

 

Z myślą o obiektach wielogabarytowych

 

Dzięki urządzeniom i instalacjom z bogatej oferty firmy Pro-Vent zyskuje się oszczędności w ogrzewaniu i chłodzeniu nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, ale również w budynkach wielogabarytowych, takich jak chociażby obiekty użyteczności publicznej, hale produkcyjne, pawilony usługowe i handlowe, hale widowiskowo-sportowe oraz inne konstrukcje budowlane o niskim zapotrzebowaniu na ciepło.

Właśnie z myślą o aplikacjach tego typu zaprojektowano instalacje Geo-Klimat, które w odróżnieniu od Geo-System mogą znaleźć zastosowanie, jako główne źródło ciepła, spełniając funkcje wentylacji, ogrzewania nadmuchowego lub chłodzenia.

W kontekście korzyści zaletą Geo-Klimat jest praca ciągła na jednym poziomie z niewielkim obniżeniem temperatury nocnej (o 1-2ºC) dla grzania. Tym sposobem maksymalnie wykorzystywana jest akumulacja cieplna budynku. Przy zastosowaniu odpowiedniej ochrony przed nasłonecznieniem Geo-Klimat firmy Pro-Vent jest stanie pokryć całkowite zapotrzebowanie na chłód. Podczas zimy wstępnie podgrzane powietrze w GWC do wartości około 3ºC wraz z wysokim poziomem sprawności rekuperatora przeciwprądowego osiągającej do 92% oraz optymalizacji wydajności wentylacji na podstawie zawartości CO2 powoduje, że straty wentylacyjne wynoszą zaledwie od 4 do 6% zapotrzebowania na ciepło całego budynku.

 

gruntowy wymiennik ciepła Provent-Geo firmy Pro-Vent

 

Instalacja grzewczo-chłodząca bazująca na płytowym gruntowym wymienniku ciepła firmy Pro-Vent pozwala na pozyskanie gromadzonego w ziemi, a co najważniejsze, naturalnego ciepła podczas zimy oraz chłodu w porze letniej. Dzięki współpracy z nowoczesnymi centralami wentylacyjnymi, bazującymi na zjawisku rekuperacji zyskuje się niskie koszty ogrzewania zimą a chłodzenia latem.

Z bogatej oferty rynkowej na szczególną uwagę zasługują urządzenia firmy Pro-Vent, dzięki którym można dobrać oszczędny system grzewczo-chłodzący ściśle dobrany do potrzeb użytkowników. Zastosowanie urządzeń i instalacji firmy Pro-Vent obejmuje zarówno domy jedno- i wielorodzinne jak i obiekty użyteczności publicznej oraz przedsiębiorstwa.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
tel. (77) 44 044 98; kom. 666 610 405
www: www.pro-vent.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Narzędzie doboru napędów do okien z nowymi funkcjami

Narzędzie doboru napędów do okien z nowymi funkcjami

W internetowym kalkulatorze Napedyokienne.pl znajdziemy teraz nowe funkcje. Jest to... ¬ więcej...

 
System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System, już dostępny prosto z magazynu również w średnicy 90 mm!

System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System, już dostępny prosto z magazynu również w średnicy 90 mm!

System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System to kompletne rozwiązanie dystrybucji powietrza,... ¬ więcej...

 
Analizatory Mastercool Spartan

Analizatory Mastercool Spartan

Nowoczesne, inteligentne analizatory Mastercool serii SPARTAN, wyposażone zostały... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Free Polska Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet