

-
Czy pompa ciepła ogrzeje dom?
- Pompy ciepła powietrze-woda - dlaczego cieszą się największym zainteresowaniem?
- Czy pompa ciepła wytwarza hałas?
- Jaka jest żywotność pompy ciepła?
- Pompa ciepła a brak prądu
- Pompy ciepła - przegląd oferty producentów
- Praca pompy ciepła w okresie zimowym
-
Porównanie pomp ciepła powietrze/woda i powietrze/powietrze
- Czym kierować się przy wyborze pompy ciepła?


Systemy Automatyki i Zarządzania Budynkiem - BMS
artykuł promocyjny
System, który zadba za nas o sterowanie wszystkimi instalacjami w naszym domu, to coraz częściej standard. A właśnie to jest głównym zadaniem BMS, czyli Building Management System. Stosuje się go w wysoko zaawansowanych technicznie budynkach dla poprawy komfortu i bezpieczeństwa życia.
fot.: Legrand Netatmo
Ten inteligentny układ składa się z czujników i detektorów rozmieszczonych w różnych punktach oraz zintegrowanego systemu zbierającego dane i zarządzającego wszystkimi instalacjami w budynku. BMS znajduje zastosowanie tak w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym, czy usługowym.
Optymalizacja, oszczędność i innowacyjność instalacji w domu - zalety sterowania budynkiem
fot.: D+H - zarządzanie systemem wentylacji pożarowej w budynku wielkokubaturowym z wykorzystaniem centrali TSZ 200
Głównymi założeniami skłaniającymi do stosowania BMS są:
- maksymalizacja funkcjonalności,
- podwyższenie komfortu mieszkańców,
- zapewnienie bezpieczeństwa,
- minimalizacja kosztów eksploatacji i modernizacji,
- ograniczenia emisji szkodliwych zanieczyszczeń,
- docelowo zapobieganie włamaniom i kradzieżom
Największą zaletą systemu inteligentnego domu jest oszczędność oraz bezpieczeństwo.
Inteligentny budynek sam reaguje na zmiany środowiska wewnątrz i na zewnątrz dobierając najbardziej optymalny układ w danej chwili. BMS odpowiada za funkcjonowanie instalacji elektrycznej, wentylacyjnej, czy grzewczej - w zależności od tego co wybierzemy. BMS ciągle gromadzi, archiwizuje i przetwarza dane związane ze stanem konkretnych instalacji, po to by później nimi sterować (automatycznie lub półautomatycznie).
Sterowanie instalacjami
Przykładem takiego układu jest sterowanie ogrzewaniem, polegające na włączeniu ogrzewania, gdy temperatura powietrza spadnie i wyłączeniu go, gdy zrobi się za ciepło. Wszystko dzieje się bez naszej ingerencji.
fot.: SALUS Smart Home
Symulacja obecności
Na podstawie ustawień tego systemu możliwe jest załączanie i wyłączanie oświetlenia w konkretnych pomieszczeniach oraz na przykład odtwarzanie muzyki w konkretnym czasie. Do tego możemy sterować roletami, czy temperaturą ogrzewania.
fot.: Hager - system automatyki budynku KNX easy umożliwia wygodna i bardzo łatwą obsługę wielu instalacji jednocześnie za pomocą aplikacji mobilnej
Alarm i monitoring
To najpowszechniejsza forma BMS. Stosowanie systemu zabezpieczenia przed niechcianym wejściem intruza na posesję polega na wyznaczeniu stref ochronnych oraz zainstalowaniu systemu czujek oraz systemów dozorowanych.
fot.: GDE Polska - videodomofon
Kontrola dostępu
Bardziej zaawansowana forma ochrony budynku jest system kontroli dostępu związanym z różnymi metodami identyfikacji. Stosowany jest w głównie w obszarach o podwyższonym rygorze bezpieczeństwa. W prywatnych domach może stanowić zabezpieczenie miejsc typu domowe biuro, czy pomieszczenie z sejfem. Na kontrolę dostępu składają się systemy biometryczne (czytnik linii papilarnych, skaner rozpoznawania tożsamości) i rejestratory zbliżeń (kody, karty dostępu). Złożony system dostępowy najczęściej pojawia się w bankach, szpitalach, biurach i urzędach.
fot.: Dahua - centrala kontroli dostępu ze skanerem palca i klawiaturą dotykową na kod dostępu
Systemy chroniące przed zniszczeniem
Do tej kategorii będzie zaliczać się ochrona przeciwpożarowa oraz wszelkiego rodzaju czujniki wykrywające niebezpieczeństwo w postaci ulatniających się gazów (np. czadu), zalewania podłogi itp.
fot.: Legrand
System pogodowy
Wyposażenie BMS w czujniki pogodowe pozwala na automatyczne zamknięcie okien podczas deszczu, dostosowaniu temperatury do stanu pogody czy nawet dostosowanie oświetlenia.
Dom Inteligentny - system przesyłu brudnych ubrań
Coraz więcej instalacji przybiera formę inteligentnego zarządzania, bez ingerencji człowieka. Tak też jest w przypadku systemu Laundry Jet, który działa automatycznie. Centralny odkurzacz Laundry Jet pozwala przetransportować brudne ubrania z dowolnego miejsca w domu do specjalnego zbiornika umieszczonego w pralni lub łazience.
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Hager, Salus Engo Controls, Legrand, GDE Polska, D+H , Dahua |

![]() | Buderus ConnectPRO - aplikacja do zdalnego monitorowania systemów grzewczychBuderus ConnectPRO zapewnia bezpieczne połączenie między ekspertem a systemami grzewczymi... ¬ więcej... |
![]() | Leanheat® Building - Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczejZdrowszy i bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach przy niższych kosztach ogrzewania?... ¬ więcej... |
![]() | Kontroluj koszty ogrzewania za pomocą regulatorów temperatury ThermovalWzrost kosztów ogrzewania jest obecnie kłopotem wielu gospodarstw domowych i budynków... ¬ więcej... |

![]() Osprzęt elektroinstalacyjny Kontakt-Simon |
![]() Odkurzacze centralne ECOMAX |
![]() Smart Home Legrand Netatmo |
![]() Osprzęt elektroinstalacyjny PAWBOL |
![]() Osprzęt elektroinstalacyjny Hager |