gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Miloo Electronics    iValo
NORLYS

Design Light

Aurora Technika Świetlna

    Karlik     SmartLight

polecamy
Niczuk - systemy zamocowań

Oświetlenie łazienki - poradnik

aktualizacja: 13-04-2021, 05:43 – artykuł promocyjny


Łazienka przestała być już pomieszczeniem, które przeznaczone jest wyłącznie do umycia się. W związku z tym, iż spędzamy w niej coraz więcej czasu, chcemy stworzyć miejsce, w którym będziemy dobrze się czuli. Dlatego też, aranżując przestrzeń łazienki, poza wyborem armatury, ceramiki, mebli, sposobu wykończenia ścian i podłogi, powinniśmy także baczniej przyjrzeć się kwestii właściwego oświetlenia tego wnętrza. Światło ma bowiem ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Poza tym prawidłowo dobrane oświetlenie przyczynia się także do zwiększenia komfortu korzystania z łazienki.

 

Planowanie oświetlenia


Oświetlenie ogólne łazienki Aurora Technika ŚwietlnaGdy już zaplanujemy rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia łazienki, nim przejdziemy do układania płytek, powinniśmy najpierw poprowadzić okablowanie i ukryć go w ścianach. Pozwoli to nam ustalić liczbę tzw. „scen” oświetlenia w naszej łazience. W przypadku małych toalet jest to zazwyczaj  jedna „scena”, a natomiast salony kąpielowe do zapewniania dostatecznej ilości światła potrzebują przynajmniej dwóch scen: „jasnej” dla szybkich przystanków oraz „miękkiej i niskiej” dla długich, relaksujących kąpieli. Aby móc utworzyć  różne „sceny”  musimy zaplanować przynajmniej dwa przełączniki, które powinny znajdować się w odpowiednio bezpiecznej odległości od wilgotnych miejsc. Najprostszym i najbardziej popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie przełączników na zewnątrz łazienki, tuż przy drzwiach.

Niezależnie od tego, jaką powierzchnię ma nasza łazienki, rozwiązaniem godnym polecenia, jest montaż ściemaniacza, zastosowanie którego sprawi, iż będziemy mogli dostosować natężenie oświetlenia do swoich potrzeb. Do tego celu wykorzystuje się zazwyczaj wszelkiego rodzaju standardowe żarówki lub niskonapięciowe halogeny. Diody LED, świetlówki oraz świetlówki kompaktowe nie mogą być użyte w tym celu (dotyczy to także większości podświetlanych luster).

 

Rozmieszczenie źródeł światła

 

Oświetlenie w łazience odgrywa bardzo ważną rolę - powinno wspomagać nas w wykonywaniu codziennych zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych, a także stwarzać odpowiednie warunki do odpoczynku i odprężenia po ciężkim dniu. Dlatego też niezależnie od wielkości łazienki, istotną kwestią jest ilość źródeł światła, ich rozmieszczenie, barwa oraz sposób oprawienia.

 

Oświetlenie ogólne

 

W każdej łazience nie może zabraknąć światła ogólnego, które zastępuje światło naturalne, oświetlając wszystkie zakamarki łazienki. Ponadto pozwala ono także optycznie powiększyć przestrzeń łazienki oraz nadać jej wrażenia czystości. Najprostszym rozwiązaniem jest umieszczenie źródła światła w centralnym punkcie sufitu.
Ciekawą propozycją jest także umieszczenie w roli oświetlenia ogólnego oprawy typowej dla salonu. Wiszące lampy, które łączą w sobie cechy żyrandola i plafoniery, ozdobione kryształkami niezwykle efektownie wyglądać będą w łazienkach, zwłaszcza tych, o niewielkim metrażu.

Oświetlenie sufitowe łazienki Aurora Technika Świetlna - MASHIKO ROUND

oświetlenie sufitowe
np. MASHIKO ROUND

Rozwiązaniem, które coraz częściej stosowane jest w łazienkach, jest umieszczenie oświetlenia wbudowanego w podwieszany sufit. Jest to zabieg, dzięki któremu łazienka wydaje się wyższym pomieszczeniem. W łazience typowej wielkości 2 x 2m wystarczą trzy lub cztery oprawy - oczka halogenowe. Jeśli umieścimy je blisko krawędzi sufitu, otrzymamy ciekawy efekt świetlny na ścianach. To rozwiązanie zapewnia bardzo dobre oświetlenie ogólne z łagodniejszym, bardziej wyrafinowanym efektem.

 

Oczko halogenoweAurora Technika Świetlna - VANCOUVEROczko halogenoweAurora Technika Świetlna - VANCOUVER

     oczko halogenowe                   oświetlenie punktowe
 np. VANCOUVER                             np. TOKAI  


Jeśli nasz budżet jest ograniczony, a nie chcemy rezygnować z oświetlenia centralnego, powinniśmy zdecydować się na użycie natynkowych reflektorów. Każdy z potrójnych reflektorów może być indywidualnie skierowany na trzy różne punkty w pomieszczeniu, co daje strumienie światła dokładnie tam, gdzie są potrzebne i przy okazji stwarza ciekawą „scenę” oświetlenia.

 

 

Oświetlenie zadaniowe

 

Poza oświetleniem ogólnym, nie możemy pominąć kwestii właściwego oświetlenia lustra nad umywalką. Miejsce to jest odpowiednikiem biurka w biurze - to tu najwięcej się dzieje.

Istnieje wiele opcji, ale musimy pamiętać, aby źródła światła były zamontowane w taki sposób, by postać człowieka była równomiernie oświetlona a barwa światła była jak najbardziej zbliżona do barwy światła naturalnego. Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest oświetlenie równomierne po obu stronach twarzy, bez żadnych cieni. Można to osiągnąć stosując podświetlane lustro lub kinkiety umieszczone po obu stronach lustra.

 

oświetlenie zintegrowane łazienki Aurora Technika Świetlna - GALAXY SQUAREoświetlenie zintegrowane łazienki Aurora Technika Świetlna - GALAXY SQUARE

 

Podświetlane lustra to rozwiązanie, które pozwala na równomierne oświetlenie twarzy, co jest niezwykle ważne podczas wykonywania makijażu czy golenia twarzy. Niektóre z nich zawierają także gniazda do golarki. Mamy do wyboru lustra z oświetleniem poziomym lub pionowym. Są w ofercie Astro Lighting takie lustra, które dają także subtelny efekt oświetlenia ściany za lustrem. Sprawia to wrażenie jakby lustro się unosiło.

 

podświetalne lustro Aurora Technika Świetlnapodświetalne lustro Aurora Technika Świetlna

lustro podświetlane

 

Ciekawą i zarazem niezwykle funkcjonalna propozycją do oświetlenia lustra nad umywalką w łazience są  kinkiety IP44 umieszczone po obu stronach lustra lub zamontowane na lustrze przy użyciu zestawu montażowego Mirror Mountig Kit firmy Astro Lighting. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala na zamontowanie lustra dokładnie takiej wielkości, jaka najbardziej pasuje do tego miejsca. Jest to ciekawa alternatywa dla dużo droższych rozwiązań typu podświetlane lustro.
 

kinkeity w łazience Aurora Technika Świetlnakinkiety montowane na lustrze Aurora Technika Świetlna

 

Lusterko powiększające jest niezwykle pomocne przy makijażu, goleniu i innych tego typu czynnościach. Mamy do wyboru wiele tego typu lusterek, które mogą być zamontowane w dowolnym miejscu.

 

Aurora Technika Świetlna - Podświetlane lusterko powiększające pięciokrotnie Catena 0628Aurora Technika Świetlna - Podświetlane lusterko powiększające pięciokrotnie Catena 0628

Aurora Technika Świetlna - Podświetlane lusterko powiększające trzykrotnie z wygodnym podwójnym przegubem TorinoAurora Technika Świetlna - Podświetlane lusterko powiększające pięciokrotnie Niimi Square 0815Aurora Technika Świetlna - Podświetlane lusterko powiększające trzykrotnie z wygodnym pojedynczym przegubem Arita

 

 

Oświetlenie nastrojowe

 

W tym wypadku można być kreatywnym i bawić się światłem. Najprościej można uzyskać subtelny klimat używając ściemniacza, ale można też wykreować specjalną atmosferę i wyjątkowe oświetlenie nocnej „sceny” odpowiednio rozmieszczając kilka dodatkowych świateł.

Oświetlenie LED doskonale sprawdza się w różnego rodzaju niszach i zakamarkach. Montowane na ścianach niewielkich rozmiarów oprawy LED zapewniają światło w dwóch kierunkach. To doskonała alternatywa oświetlenia ogólnego w porze nocnej, kiedy mocne oświetlenie jest zbyt jasne.

 

Oświetlenie do sufitów podwieszanych, zakamarków Aurorakinkiet łazienkowy Aurora oświetlenie dekoracyjne Aurora

 

Oprawy LED na wysokości listwy są idealne do oświetlenia ściany tuż przy podłodze. Odpowiednie ustawienie świateł powoduje delikatny blask oraz wrażenie unoszenia się ściany w powietrzu.

 

 

UWAGA !

 

Zgodnie z przepisami w łazience można użyć oświetlenia o klasie szczelności IP44 (czasami pisane jako IP X4) w dowolnym miejscu, za wyjątkiem miejsc typu kabina prysznicowa, gdzie zalecamy produkty o wyższym poziomie ochrony - IP65. Oznacza po prostu, że oświetlenie jest „bryzgoszczelne”, a więc będzie wytrzymywać typowy dla łazienek poziom wilgoci. Astro Lighting posiada największy wybór produktów IP44, więc nie powinno być z tym problemu.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Aurora Technika Świetlna
tel. (22) 872 55 10
www: www.aurorats.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Oprawy Astro do każdego wystroju wnętrza

Oprawy Astro do każdego wystroju wnętrza

Ponadczasowy styl i jakość opraw oświetleniowych to gwarancja, że wnętrze, w którym... ¬ więcej...

 
Jak dobrze oświetlić wnętrze?

Jak dobrze oświetlić wnętrze?

Światło towarzyszy nam w każdej chwili naszego życia. Jeśli jest dobrze zaprojektowane... ¬ więcej...

 
Jak dobrze oświetlić garderobę?

Jak dobrze oświetlić garderobę?

Garderoba, stanowiąca osobne pomieszczenie lub tylko wydzieloną część pokoju,... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet