Energooszczędne oświetlenie wielorodzinnych budynków mieszkaniowych

aktualizacja: 24-02-2016, 10:25 – artykuł promocyjny


Osoby mające największy wpływ na wybór rozwiązań oświetleniowych do naszych wnętrz, w tym projektanci, architekci, a także elektroinstalatorzy, coraz częściej decydują się na przejście ze źródeł żarowych i wyładowczych na oprawy wykorzystujące technologię LED. Szerokość asortymentu, jaki oferują nam dostawcy rozwiązań oświetleniowych pozwala już na zaprojektowanie i wykonanie oświetlenia w tej technologii w większości nowych obiektów.

 

Ewolucja chipów LED


Przez ostatnich kilka lat producenci chipów LED poprawili zarówno skuteczność świetlną (lm/W) jak i stopień odwzorowania barw (Ra). Pojawiają się nawet produkty, w których Ra przekracza 90, co daje możliwość stosowania opraw ze źródłami LED nawet w bardzo wymagających warunkach pracy wzrokowej. Jednak podobnie jak przy świetlówkach, przekraczanie granicy Ra > 90 powoduje spadek strumienia świetlnego, a tym samym efektywności świetlnej. Dlatego najbardziej rozpowszechnionymi chipami LED są te, które mają Ra nieco przekraczające 80, i tym samym spełniają dyrektywy Ekoprojektu 2005/32/WE oraz 2009/125/WE dla wnętrz, a jednocześnie ich strumień świetlny przekracza 100lm/W. Wielu dostawców opraw ze źródłami LED podaje nawet wyższe wskaźniki efektywności świetlnej, jednak zawsze warto sprawdzić, czy obliczenia te uwzględniają straty wymuszane przez zasilacz, a czasem również i klosz oprawy. W wielu przypadkach po dokonaniu takiej weryfikacji okazuje się, że podawane wartości mają charakter czysto teoretyczny.

 

 

Oszczędności w skali makro

 

Oprawy LED, ze względu na niekwestionowaną energooszczędność, pojawiają się obowiązkowo w nowych inwestycjach, a także w budżetach przeznaczanych na modernizacje istniejących instalacji oświetleniowych. Przeglądając ofertę Kanlux SA, jednej z wiodących firm oświetleniowych, możemy z szerokiego asortymentu wybrać również ciekawe oprawy LED do zastosowania np. w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym.

Zacznijmy od otoczenia budynku, dojazdu oraz alejek spacerowych. Możemy je oświetlić oprawami montowanymi w podłożu np. GORDO LED lub słupkami i oprawami elewacyjnymi GORIA LED, jeśli natomiast zechcemy wmontować oprawy w ścianę to mamy do dyspozycji takie modele jak ALAN, DORA czy LINDA. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem dla dużych powierzchni oraz miejsc parkingowych są naświetlacze RINDO lub MONDO zamontowane na słupach lub wysięgnikach. We wnętrzu budynku, np. w garażu, istniejące oprawy można łatwo zmodernizować wymieniając tradycyjne źródła fluorescencyjne na tuby LED, a żarówki na ich zamienniki LED z gwintem E-27. W nowych instalacjach można zastosować oprawy tańsze, fabrycznie przygotowane do źródeł światła LED.

 

GORIA LEDGORDO LEDRINDO MONDO

GORIA LED                  GORDO LED                      RINDO                             MONDO             

 

Rozwiązaniem szczególnie polecanym we wszelkiego typu ciągach komunikacyjnych, są odpowiednio dobrane czujniki ruchu, warto tu wskazać chociażby na praktyczne czujniki na podczerwień, jak ALER czy ZONA. Alternatywą mogą być oprawy wyposażone w źródła LED i czujnik ruchu we wspólnej obudowie. Obecnie oferowane oprawy tego typu np. DABA LED, zapewniają szczelność IP44, a mikrofalowy czujnik ruchu jest schowany w środku. To rozwiązanie jest idealne do oświetlania klatek schodowych, gdzie zamiast włączać przyciskiem schodowym cały pion (np. 10 pięter), światło jest załączane tylko w strefie aktualnego przebywania lokatorów.

 

DABA LEDCARSA LEDKANTI LED

 DABA LED                             CARSA LED                                KANTI LED        

 

Jeżeli system sterowania działa poprawnie i nie chcemy go zmieniać, można po prostu zamienić dotychczas używane oprawy nastropowe na panele CARSA LED lub KANTI LED. Do pomieszczeń technicznych, komórek lokatorskich czy piwnic możemy zastosować z kolei stosunkowo tanią i wytrzymałą oprawę JUGA LED. Pobiera one niecałe 4W, a emitowane światło zastępuje używaną tradycyjnie, żarówkę 40W.

 

 

Kompaktowe rozwiązania oświetleniowe

 

Wielu inwestorów podwyższa standardy budowanych domów poprzez dodanie recepcji, użycie lepszych materiałów czy rozprowadzenie klimatyzacji centralnej w budynku. Instalacje maskowane są w wielu wypadkach stropem podwieszanym w obszarach wspólnych. Dużym problemem stają się tradycyjne oprawy oświetleniowe wpuszczane w strop. Ich wysokość, a także dodatkowe miejsce na odprowadzenie ciepła powodują, że niezbędna przestrzeń instalacyjna musi wynosić co najmniej 150 mm. Technologia LED i w tym przypadku pomaga rozwiązać problem. Stosując płaskie oprawy ROUNDA lub KATRO, potrzebujemy zaledwie 60mm na zainstalowanie i odprowadzenie ciepła. Sama oprawa ma 19mm a zasilacz 25mm wysokości. Do oświetlenia holi wejściowych lub recepcji, można użyć paneli LED o mocach od 40W i wymiarach 600x600x19mm. Przykładowo oprawy CODIA LED czy BRAVO LED mogą być montowane w stropie podwieszanym lub zwieszane na linkach mocowanych do sufitu. Modernizacja z zastosowaniem różnorodnych rozwiązań opartych na źródłach światła LED to jedna z najbardziej efektywnych inwestycji. Największe oszczędności osiągniemy wymieniając źródła żarowe czy rtęciowe na LED. Modernizując instalacje opraw świetlówkowych także warto poprosić specjalistę o wyliczenie czasu zwrotu z inwestycji. Nawet wymieniając tylko same źródła na LED otrzymamy znaczące zyski na rachunkach za energie elektryczną.

 

ROUNDA LEDKATROCODIA

  ROUNDA                             KATRO                                        CODIA        


 

Rentowne modernizacje

 

Zyski z modernizacji najczęściej pokazywane są w postaci obniżenia wydatków na energię elektryczną. Uzyskiwane kwoty pokazują, że inwestor już po kilkunastu miesiącach otrzymuje zwrot nakładów poniesionych na wymianę oświetlenia. A to dopiero początek. W pierwszym okresie kalkulujemy kiedy inwestycja w nowe oświetlenie się zwróci. W kolejnych liczymy już zyski wynikające z różnicy pomiędzy kwotami płaconymi za prąd przed i po modernizacji. Dodatkowo duże kwoty można zyskać na wyeliminowaniu kosztów konserwacji. Dobrej jakości oprawa ze źródłem światła LED może świecić nawet kilkanaście lat bez ingerencji konserwatora. Niewymiernym zyskiem jest wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, gdy wszystkie oprawy działają przez wiele lat bez konieczności wymiany przepalonych źródeł światła. Osiedla po modernizacji zyskują status proekologicznych, gdyż oświetlenie LED przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, a podzespoły opraw nie zwierają pierwiastków szkodliwych dla człowieka i środowiska.

Dążąc do maksymalnej efektywności, każda istniejąca i nowoprojektowana instalacja oświetleniowa powinna wykorzystywać oprawy ze źródłami LED, a tam gdzie jest to możliwe i uzasadnione kontrolę nad pracą oświetlenia powinien sprawować czujnik ruchu. Tak wykonana instalacja oświetleniowa, może przynieść zysk sięgający nawet 90% wydatków, ponoszonych aktualnie na utrzymanie przestarzałego systemu oświetlenia.


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Kanlux
Autor: Jarosław Rudaś


Zobacz także
Współczesne systemy sterowania oświetleniem - zarys historyczny pionierskich zastosowań

Współczesne systemy sterowania oświetleniem - zarys historyczny pionierskich zastosowań

Już od zarania naszej cywilizacji człowiek nieustannie dążył do wyeliminowania... ¬ więcej...

 
Zanieczyszczenie światłem

Zanieczyszczenie światłem

Życie roślin i zwierząt na naszej planecie zawsze było podporządkowane naturalnemu... ¬ więcej...

 
Profesjonalne systemy iluminacji budynków typu SMARTLIGHT w bogatym wydaniu architektonicznym

Profesjonalne systemy iluminacji budynków typu SMARTLIGHT w bogatym wydaniu architektonicznym

Smartlight to marka, która wprost zachwyca swoimi profesjonalnymi projektami... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet