zwiń


gorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-ProjektGrupa Armatura

logo Wilo   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Verano Konwektor

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

KAN - nie tylko ciepła podłoga

aktualizacja: 08-04-2019, 11:58 – artykuł promocyjny


Ogrzewanie płaszczyznowe w naszych domach zazwyczaj kojarzy się z podgrzewaną podłogą. System KAN-therm oferuje szereg nowoczesnych rozwiązań technicznych umożliwiających budowę energooszczędnych i trwałych instalacji wodnego ogrzewania/chłodzenia nie tylko podłogowego ale również instalacji ściennych i podgrzewania powierzchni na zewnątrz budynków.

 

SPRAWDŹ >> Ogrzewanie od początku do końca

 

Komfort na zewnątrz


Nadchodząca nieuchronnie zima mobilizuje do poszukiwania metod eliminowania lub przynajmniej łagodzenia niedogodności związanych z tą porą roku. Należą do nich problemy związane z zaleganiem śniegu i lodu na chodniku czy podjeździe do garażu.

Bogata oferta elementów wodnego ogrzewania płaszczyznowego KAN-therm umożliwia wykonanie instalacji podgrzewania powierzchni zewnętrznych, narażonych na działanie czynników atmosferycznych. Mają one na celu przyspieszenie topnienia śniegu i lodu, osuszanie powierzchni a także utrzymanie stałej temperatury powierzchni i gruntu, niezależnie od czynników zewnętrznych.

Podstawą instalacji są rury grzejne KAN-therm polietylenowe PE-RT lub PE-Xc z barierą antydyfuzyjną o średnicach 18, 20 lub 25 mm. Wężownice napełnia się płynami niezamarzającymi KAN-therm, dostosowanymi do pracy w zakresie temperatur -20 -35°C.

Dla zapewnienia równomiernego ułożenia rur stosuje się listwy montażowe mocowane do podłoża szpilkami metalowymi. Rury można też mocować do mat (siatek) z drutu przewiązkami tworzywowymi lub przy pomocy specjalnych uchwytów do rur. Rury montuje się meandrowo lub ślimakowo z rozstawem 15 – 25 mm w warstwie betonu lub w warstwie piasku (rozwiązanie mniej korzystne ze względu na małą przewodność cieplną piasku), na których układa się warstwę zewnętrzną np. kostkę brukową, płyty kamienne itd. Grubość i rodzaj tych warstw zależy od planowanego obciążenia powierzchni ogrzewanej. Warstwa betonu nad rurami nie powinna być mniejsza niż 6 cm, natomiast grubość warstwy piasku nie powinna przekraczać 10 cm.

 

Instalacja wodnego podgrzewania podjazdu

Instalacja wodnego podgrzewania podjazdu

 

Aby działanie instalacji ogrzewania powierzchni zewnętrznych (schodów, chodników, podjazdów) było skuteczne i ekonomiczne, należy zapewnić odpowiednie sterowanie i regulację układu zasilania pętli grzewczych. Służy do tego nowoczesny kontroler oblodzenia ogrzewanych powierzchni otwartych KAN-therm. Kontroler za pośrednictwem czujników ma za zadanie odpowiednio wcześnie wykrywać lód lub śnieg i aktywować pompę wprowadzającą do obiegu pętli czynnik grzewczy. Po wykonaniu zadania (np. stopienie śniegu na podjeździe) urządzenie automatycznie wyłączy obieg grzewczy. Kontroler współpracuje z czujnikiem śniegu i lodu KAN-therm, który jest wyposażony w trwałą obudowę i kabel przyłączny o długości 15 m.

 

Ciepłe ściany

 

DOWIEDZ SIĘ >> JAK TO DZIAŁA

 

Wodne ogrzewanie płaszczyznowe to nie tylko systemy podłogowe. Coraz większe zainteresowanie użytkowników wzbudzają instalacje umieszczone w ścianach budynków. Ogrzewanie ścienne KAN-therm posiadając wszystkie zalety ogrzewań płaszczyznowych, charakteryzuje się też innymi, korzystnymi cechami:

  • może funkcjonować jako jedyne, samodzielne ogrzewanie pomieszczeń lub służyć jako ogrzewanie uzupełniające w przypadku niewystarczającej powierzchni ogrzewania podłogowego w pomieszczeniu.

  • pionowe przegrody ze względu na jednakowe dla ogrzewania i chłodzenia współczynniki przejmowania ciepła, są idealne dla dualnych układów (ogrzewanie/chłodzenie)

  • temperatura powierzchni grzejnej może być wyższa niż w ogrzewaniu podłogowym (do 35 0C ), co skutkuje większą wydajnością cieplną,

  • ze względu na mniejszą grubość płyty grzejnej/chłodzącej oraz mały opór cieplny warstw zewnętrznych ścian, mniejsza jest bezwładność cieplna i łatwiejsza regulacja temperatury w pomieszczeniu (w porównaniu do ogrzewania podłogowego).


Analogicznie jak w płaszczyznowym ogrzewaniu podłogowym, w ogrzewaniu ściennym KAN-therm występują dwa sposoby wykonywania tego typu instalacji: metodą „mokrą” i „suchą”. Wybór metody zależy od konstrukcji budynku i ścian oraz przeznaczenia pomieszczeń.

 

Ogrzewanie ścienne KAN-therm Rail

Ogrzewanie ścienne KAN-therm Rail

 

W systemie „mokrym” KAN-therm Rail rury grzewcze (PE-RT lub PE-Xc o średnicy 12 lub 14 mm lub wielowarstwowe 14 mm) umieszczane są poziomo w listwach montażowych KAN-therm Rail, mocowanych do ściany kołkami rozporowymi z rozstawem ok. 50 cm. Następnie rury pokrywane są warstwą tynku o całkowitej grubości ok. 30 – 35 mm, tworzącą płytę grzejną. Minimalna grubość tynku nad powierzchnią rury wynosi 10 mm. Tynk płyty grzewczej powinien charakteryzować się dobrą przewodnością cieplną (min. 0,37 W/m x K), odpornością na temperaturę.

W systemie „na sucho” KAN-therm TBS stosuje się rury grzewcze PE-RT/Al/PE-RT o średnicy 14 mm. Umieszcza się je w rowkach profilowanych płyt izolacyjnych KAN-therm TBS 14, dodatkowo wyposażonych w radiatory (lamele) z blachy stalowej. Płyty TBS 14 układane są między poziomymi listwami lub profilami stalowymi 25x50 mm. Na tak wykonaną konstrukcję nakłada się folię PE, a następnie do listew mocuje się płyty gipsowo-kartonowe, które na koniec pokrywa się wykładzinami ściennymi.

 

Płyta KAN-therm TBS do zabudowy suchej ogrzewania ściennego

Płyta KAN-therm TBS do zabudowy suchej ogrzewania ściennego

 

W obu konstrukcjach pętle grzewcze przyłącza się do rozdzielaczy KAN-therm przeznaczonych do ogrzewania płaszczyznowego. Wężownice mogą być też być zasilane w układzie Tichelmanna, przy założeniu jednakowych długości poszczególnych obwodów grzewczych.

Ogrzewanie ścienne, tak jak każde inne, wymaga odpowiedniego sterowania. Precyzyjne urządzenia regulujące temperaturę w pomieszczeniach zapewniają właściwy komfort cieplny (a tu wymagania użytkowników są coraz większe), z drugiej strony umożliwiają znaczne oszczędności energii.
 

 

 

Smart - sterowanie przez Internet

 

W ofercie ogrzewania (a także chłodzenia) płaszczyznowego KAN-therm znajduje się szereg nowoczesnych rozwiązań służących do sterowania urządzeniami i automatycznej regulacji temperatury. Nie mogło zabraknąć wśród nich zaawansowanych technicznie urządzeń bezprzewodowych, komunikujących się drogą radiową, upraszczających znacznie montaż sterowania ogrzewania i eliminujących kłopoty oraz koszty związane z rozprowadzeniem w budynku wielu metrów przewodów. Są one wręcz niezbędne w przypadku doposażania w automatykę istniejące, modernizowane instalacje.

Urządzenia Systemu KAN-therm Smart to zupełnie nowa generacja automatyki bezprzewodowej, oferujące niespotykane dotąd możliwości funkcjonowania i obsługi. System daje też do dyspozycji szereg zaawansowanych funkcji dodatkowych, sprawiających, że działanie i obsługa układu ogrzewania jest niezwykle skuteczna, efektywna energetycznie i przyjazna dla użytkownika.

Miarą wysokiego poziomu zaawansowania technologicznego jest unikalny sposób instalacji i konfiguracji systemu. Oprócz konfiguracji bezpośredniej, z poziomu obsługi termostatu LCD, system umożliwia dokonanie ustawień on-line za pośrednictwem Internetu poprzez interfejs programowy KAN-therm Manager. Ponadto dokonane w dowolnym przenośnym komputerze z zainstalowanym Managerem ustawienia konfiguracyjne też można łatwo przenieść do systemu, ponieważ listwa wyposażona jest w gniazdo pamięci microSD. W każdym przypadku obsługa systemu jest przyjazna dla instalatora i użytkownika, wiele procesów dokonuje się intuicyjnie i automatycznie.

 

Konfiguracja i obsługa systemu KAN-therm Smart poprzez Internet

System KAN-therm Smart może być konfigurowany i sterowany przez Internet

 

Podstawowym elementem, sercem Systemu KAN-therm Smart jest nowoczesna, bezprzewodowa listwa elektryczna (230 lub 24V) z gniazdami LAN i microSD. Komunikuje się ona radiowo (transmisja dwukierunkowa) z bezprzewodowymi, eleganckimi termostatami z wyświetlaczem LCD, pełniącymi zarówno rolę czujników temperatury w pomieszczeniach jak i służącymi wyświetlaniu oraz przekazywaniu szeregu ustawień i informacji sterujących całym układem. Informacje te, za pośrednictwem listwy, generują sygnał do elementów wykonawczych – nowoczesnych, energooszczędnych (1 W!) siłowników KAN-therm Smart umieszczonych na zaworach rozdzielaczy obwodów grzewczych/ chłodzących.

System KAN-therm Smart jest układem multifunkcyjnym, umożliwiającym, poza kontrolą i regulacją temperatury w różnych strefach grzewczych także m. in. przełączanie trybów grzanie/chłodzenie, sterowanie źródłem ciepła i pracą pompy, kontrolą wilgotności powietrza. Realizuje też funkcje ochrony pompy i zaworów (uruchamianie po okresach dłuższych postojów), ochrony przed mrozem oraz nadmierną, krytyczną temperaturą.


ZOBACZ KONIECZNIE >>
Sterowniki do ogrzewania podłogowego - zestawienie oferty producentówOpracowanie: Redakcja
Źródło: KAN Sp. z.o.o.
Autor: Piotr Bertram

Zobacz także
Innowacyjny mosiężny zawór trójdrogowy od Finish-A

Innowacyjny mosiężny zawór trójdrogowy od Finish-A

Obecnie jedną z najbardziej popularnych instalacji wybieranych przez polskich inwestorów... ¬ więcej...

 
Zestawy mieszające ze sprzęgłem hydraulicznym

Zestawy mieszające ze sprzęgłem hydraulicznym

Zestawy mieszające ze zwrotnicą hydrauliczną to gotowe części instalacji, które... ¬ więcej...

 
Grupy pompowe i rozdzielacze KELLER

Grupy pompowe i rozdzielacze KELLER

W ofercie marki KELLER bardzo duże znaczenie odgrywają produkty i urządzenia tworzące... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet