gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Junkers - patron


Przygotowanie do zimy - ogrzewanie, serwis urządzeń, optymalizacja prac

aktualizacja: 06-05-2021, 11:04 – artykuł promocyjny


Klimat w miejscu pracy wpływa na wydajność pracowników i decyduje o komforcie użytkowników obiektu. Dobry klimat tworzy między innymi odpowiednia temperatura, a komfort gwarantuje niezawodność funkcjonowania urządzeń, które „dbają” o temperaturę.

 

Okresowe przeglądu stanu technicznego


Utrzymywanie budynku i jego elementów w odpowiedniej kondycji jest obowiązkiem właścicieli lub zarządców obiektu zgodnie z art. 62 Prawa Budowlanego. Ustawa obliguje do okresowej kontroli stanu technicznego kotłów z uwzględnieniem efektywności energetycznej oraz ich wielkości do rzeczywistych potrzeb użytkowych budynku.

Z doświadczenia wiemy jednak, iż są elementy instalacji które wymagają corocznej kontroli przed załączeniem instalacji grzewczej. Do tych elementów zalicza się kontrola stanu pracy pomp obiegowych. Zdarza się bowiem, że w momencie uruchomienia instalacji po okresie przestoju w miesiącach ciepłych, pojawia się awaria pompy związana ze zblokowaniem wirnika. Problem ten najczęściej związany jest z zanieczyszczeniami instalacji grzewczej, spowodowanymi korozją instalacji, jak również odkładaniem się kamienia kotłowego, a w konsekwencji pojawienia się w instalacji szlamu wpływającego na prace poszczególnych elementów instalacji.

W najnowszych bezdławnicowych elektronicznych pompach Wilo-Stratos jak również Wilo-Yonos wprowadzona została bardzo efektywna funkcja deblokady pozwalająca na „uwolnienie” wirnika w przypadku pojawienia się ciała obcego. W tym celu wykorzystana jest specjalna praca rotora pozwalająca na skokową ruch wirnika w obu kierunkach, aż do zerwania zanieczyszczenia, a w skrajnym przypadku wystąpienia komunikatu o konieczność usunięcia awarii.

Kolejną zaletą elektronicznych pomp Wilo, pozwalających na optymalizację pracy urządzenia jest wykorzystanie modułów sterujących. Pozwalają one na komunikacje z nadrzędnym systemem BMS, bądź automatyką węzła. Wynikiem zastosowania takiej komunikacji w najprostszym wymiarze jest wykorzystanie funkcji - wzbudzenie wirnika. W takiej konfiguracji wyłączanie pompy następuje za pośrednictwem modułu komunikacyjnego IF-Moduł, pozwalając tym samym na wprowadzenie pompy w stan stand-by. W wyniku takiej pracy raz na 24h następuje uruchomienie pomp (na ok. 5s) pozwalające wzbudzić wirnik i zniwelować ryzyko zastoju zanieczyszczeń na jego łopatkach.

 

 Pompa Wilo Strato z modułem IF do komunikacji z zewnętrznym regulatorem

Zdjęcie1. Pompa Wilo Stratos z modułem IF do komunikacji z zewnętrznym regulatorem.

 

 

Optymalizacja pracy pomp w instalacji

 

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, iż zarówno pompy obiegowe jak również rurociągi w instalacjach centralnego ogrzewania, dobierane są do przewidywalnego maksymalnego zapotrzebowania na ciepło, w zależności od warunków klimatycznych (stref temperaturowych). Jednakże, jak doskonale wiemy z doświadczenia, maksymalne parametry obciążenia występują stosunkowo rzadko, a niekiedy w trakcie sezonu nie odnotowuje się takich stanów pracy. Co więcej maksymalne parametry pracy instalacji występuję przez ok. 6% czasu w trakcie sezonu grzewczego.

W celu dostosowania wydajności do chwilowego zapotrzebowania, centralne i zdecentralizowane systemy regulacyjne stale ingerują w pracę instalacji, w większości powodując redukcję przepływu, przy jednoczesnym wzroście wartości oporów w instalacji. Najnowsze pompy obiegowe Wilo z płynną regulacja prędkości obrotowej pozwalają nam na optymalizację działania systemu szczególnie w celu stabilizacji warunków hydraulicznych i zmniejszenia strat cyrkulacyjnych. Mają również wpływ na ekonomiczność, dzięki obniżeniu zużycia energii elektrycznej oraz wysoki komfort poprzez eliminację szumów w instalacji, szczególnie szumów przepływowych i szumów w zaworach termostatycznych. W ten sposób praca pompy i transport czynnika grzewczego dostosowane są do rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło, pozwalając na utrzymania odpowiedniego komfortu w pomieszczeniu, bez zjawiska przegrzewu.


 

Opracowanie: Redakcja
Autor: Bartosz Tywonek
Kontakt w sprawie produktów:

Wilo Polska Sp. z o.o.
tel. (22) 702 61 61
www: wilo.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Finish-A prezentuje gotowy zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox, który... ¬ więcej...

 
Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Promocyjne ceny grup pompowych, obniżone od 8 do nawet 22%, czekają w sklepie internetowym... ¬ więcej...

 
Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

AFRISO poszerza gamę zestawów mieszających PrimoBox ACB o modele 930 i 950.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet