zwiń


gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-ProjektGrupa Armatura

logo Wilo   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Verano Konwektor

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Instal-Projekt - grzejniki


Historia systemów podłogowego ogrzewania kanałowego

aktualizacja: 24-04-2015, 08:52 – artykuł promocyjny


REGULUS®-system jest prekursorem wielu unikalnych rozwiązań w zakresie produkcji grzejników centralnego ogrzewania. Próba szerokiego wprowadzenia na rynek własnego systemu ogrzewania kanałowego miała miejsce już w roku 2000, jednakże rynek nie był gotowy na szerokie zastosowanie tego typu produktu.
Budownictwo ówczesne było, jak na obecne standardy, zimne, elektroniczne programowalne sterowanie pracą instalacji c.o. raczkowało, dominowało tradycyjne rozprowadzenie instalacji, pionami lub rozbudowanymi obwodami prowadzonymi wprost od kotła. Rozdzielacze były jeszcze mało znane, jako źródło ciepła dominowały kotły gazowe bez modulacji oraz kotły stałopaliwowe, na ścianach królowały grzejniki płytowe stalowe i żeberkowe.

Występujące wówczas na rynku grzejniki kanałowe zachodnich marek, cenowo były niedostępne dla szerszego grona inwestorów, wąska była także grupa instalatorów, którzy zetknęli się z tym produktem i potrafili go prawidłowo skonfigurować w instalacji i zamontować w posadzce, do rzadkości należało także występowanie „kanałówki” w projektowanych instalacjach. Była to terra incognita - ziemia nieznana.

W drugiej połowie poprzedniej dekady nastąpił szybki wzrost zainteresowania ogrzewaniem podłogowym a wraz z nim grzejnikami kanałowymi. Można rzec, że grzejniki zeszły ze ściany na posadzkę, choć działanie takie miało sens jedynie w domach dobrze ocieplonych lub budowanych przy zastosowaniu ciepłych technologii.
Motorem poszukiwań nowych rozwiązań w ogrzewnictwie była nie tylko moda lecz także rosnące koszty nośników energii. Początkowo grzejniki kanałowe były włączane do instalacji c.o. jako element wspomagający ogrzewanie. W takich przypadkach ich moc grzewcza nie miała decydującego znaczenia, liczył się jedynie, komponujący się z wnętrzem rodzaj podestu, oraz możliwa do zastosowania długość i głębokość zestawu kanałowego. Grzejniki kanałowe włączane były w instalację, jako szybko działający i dynamicznie wspomagający składnik dominującego w całym domu ogrzewania podłogowego. 

REGULUS-system CANAL VENT - cały zestaw

 

Obecnie coraz częściej ogrzewanie kanałowe stosowane jest jako ogrzewanie samodzielne, wyłączne, mogące z naddatkiem pokryć potrzeby grzewcze obiektu. Jest również szczególnie chętnie stosowane w pomieszczeniach użytkowanych okresowo oraz w obiektach zaopatrzonych w duże przeszklenia.
Pojawienie się ogrzewania kanałowego w projektach, spowodowało potrzebę szybkiego rozwoju oferty, tworzenie zestawów istotnie zróżnicowanych mocą grzewczą o relatywnie małych gabarytach oraz istotnie większych możliwościach wpływania na zmianę dynamiki procesu grzania. Pojawiły się grzejniki kanałowe zaopatrzone we wspomagające grzanie wentylatory. To właśnie zmienna wydajność wentylatorów, jest, poza samym wysokiej sprawności wymiennikiem, głównym czynnikiem różnicującym moc grzewczą grzejnika kanałowego. Zastosowanie mocniejszego, wydajniejszego wentylatora, może znamiennie podwyższyć moc zainstalowanego zestawu kanałowego, bez zwiększania jego gabarytów, nawet o kilkadziesiąt procent. Nie należy się obawiać takiego rozwiązania, gdyż praca wentylatorów jest bardzo cicha, istnieją też ich opcje niskonapięciowe - 12 V.

 

REGULUS-system CANALOgrzewanie podłogowe kanałowe REGULUS-system CANAL

REGULUS-system CANAL

 

Rosnące zainteresowanie tego typu rozwiązaniem, wiążę się z rozwojem niskotemperaturowych źródeł ciepła takich jak kotły kondensacyjne czy też pompy ciepła.
Rozwija się budownictwo pasywne lub zbliżone do pasywnego i potrzeby grzewcze obiektów ulegają stałemu obniżeniu. Pojawiające się uzyski ciepła takie jak nasłonecznienie, a także pracujące urządzenia wydzielające tzw. ciepło bytowe, mają istotny udział w bilansie cieplnym pomieszczeń, a duża akumulacyjność cieplna dobrze ocieplonych obiektów sprawiają, że użytkownik powinien i jest w stanie, niezwykle precyzyjnie sterować ilością wyprodukowanej i zużywanej na cele grzewcze energii. Czasowe, maksymalnie długie, całkowite wyłączenie procesu grzania, np. podczas naszej nieobecności w domu, jest możliwe właśnie dzięki zastosowaniu dla celów grzewczych emitera ciepła pracującego dynamicznie, jakim jest grzejnik kanałowy wspomagany wentylatorem.

 

Ogrzewanie podłogowe kanałowe REGULUS-system CANAL VENT

REGULUS-system CANAL VENT

 

Pomimo mody na ogrzewanie podłogowe, które cechuje gigantyczna bezwładność cieplna, grzejniki REGULUS-system, zarówno ścienne jak i kanałowe, nadal są i będą produktem wysoce pożądanym, a także coraz szerzej stosowanym, właśnie z racji ich sterowalności i precyzji w dawkowaniu energii cieplnej. Rozwija się budownictwo o niskich potrzebach cieplnych, rosną wymagania użytkowników co do komfortu cieplnego a w naszym klimacie, o przewadze okresu przejściowego wiosenno-letniego, przy zastosowaniu wyłącznie ogrzewania podłogowego, może mieć miejsce niekomfortowe i niezdrowe przegrzewanie pomieszczeń.
Kolejnym krokiem w rozwoju techniki ogrzewania pomieszczeń, będzie z całą pewnością coraz powszechniejsze stosowanie klimakonwektorów ściennych bądź kanałowych czyli wymienników o funkcji nie tylko grzewczej lecz także o funkcji chłodzącej.

W naszej strefie klimatycznej stałym dylematem będzie: jak tanio wyprodukować ciepło, jak je optymalnie zmagazynować, jak je precyzyjnie, bez zbędnych strat, przy osiągnięciu optymalnie wysokiego komfortu cieplnego dystrybuować do pomieszczenia.

Nadchodzi czas domów inteligentnych.


 

Kontakt w sprawie produktów:

REGULUS-system s. j.
tel. 33/812-36-69, 33/815-10-25
www: www.regulus.com.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Chłodzenie i grzanie pomieszczeń - grzejniki ścienne REGULUS®-system

Chłodzenie i grzanie pomieszczeń - grzejniki ścienne REGULUS®-system

System, w którym pracują pompa ciepła oraz grzejniki rewersyjne daje nam znacznie... ¬ więcej...

 
Grzejniki dekoracyjne Imers - wybierz swój model

Grzejniki dekoracyjne Imers - wybierz swój model

Urządzanie mieszkania jest wyzwaniem, ale też daje nam wiele radości. Swój... ¬ więcej...

 
Ogrzewanie hybrydowe z grzejnikiem wodno-elektrycznym Convector

Ogrzewanie hybrydowe z grzejnikiem wodno-elektrycznym Convector

Ogrzewanie hybrydowe to dwa niezależne systemy ogrzewania wbudowane w jeden grzejnik.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet


regulus