gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit


Dahua   Solsum

W2  FENIX

Intersoft

FibaroNoark

 Elektra   Pawbol

znajdź fachowca

Przyłącze energetyczne

aktualizacja: 13-01-2021, 09:57 – artykuł promocyjny


Przyłącze energetyczne jest nam potrzebne już na wczesnym etapie budowy, gdyż bez prądu tak naprawdę nie zaczniemy prac. Zatem staranie się o doprowadzenie energii jest jednym z pierwszych przedsięwzięć, jakie musimy podjąć. Przyłącze do sieci elektrycznej wymaga złożenia wniosku w najbliższym zakładzie energetycznym, w którym określa się warunki przyłączenia. Następnie dochodzi do podpisania umowy i realizacji jej założeń.
 

Złączki porcelanoweSzybkozłączka

fot.: Złączki porcelanowe oraz szybkozłączka Werit

 

Sprawdź koniecznie: Zasady przyłączeń do sieci elektroenergetycznej

 

Przyłącze, złącze, linia energetyczna ...

 

Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym składa się z szeregu elementów mających za zadanie zapewnienie ciągłej dostawy energii elektrycznej z możliwością odłączenie od sieci przy zachowaniu wygody użytkowania oraz jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Instalację należy również planować tak by w przyszłości była możliwość poszerzenia jej o nowe funkcje oraz rozbudowania.

 • Każda instalacja elektryczna składa się z części zewnętrznej i wewnętrznej. Za pomocą złącza wewnętrzną część instalacji odbiorczej łączy się z siecią energetyczną. Ta zaś przewodem o długości do 50 m spaja sieć i przyłącze.
 • Z napowietrznej linii energetycznej wykonuje się przyłącze elektryczne, które może być poprowadzone napowietrznie (stojakowe, czyli przewody doprowadzona się do stojaka umieszczonego na dachu albo dościenne, w którym przewody są doprowadzone do izolatorów zamocowanych w ścianie) lub kablowo (pod ziemią).
 • Przyłącze elektryczne, które łączy linię energetyczną z instalacją elektryczną w budynku jest trójfazowe, czyli o napięciu 400 V. W odcinku końcowym przyłącza (w złączu) umieszcza się bezpieczniki główne zamknięte w skrzynce ochronnej umieszczonej w dobrze dostępnym miejscu, na skraju działki lub ścianie zewnętrznej budynku. Sprawdź również: Jaka moc przyłączeniowa do domu
 • W skrzynce złącza najczęściej umieszcza się również licznik energii elektrycznej, który monitoruje pobór prądu, za który rozliczamy się z dostawcą.
   

Jednofazowy licznik energii elektrycznej NORAX 1

                               fot.: Apator - jednofazowy licznik energii elektrycznej NORAX 1                                              


WARTO WIEDZIEĆ! Rozwój nowoczesnych technologii prowadzi do coraz łatwiejszej i sprawniejszej obsługi domowych instalacji. Jednym z takich godnych uwagi rozwiązań jest system zdalnego odczytu, dzięki któremu raz na zawsze możemy zapomnieć o wizycie osób sczytujących liczniki w naszych domach. Nowe możliwości transmisji danych gromadzonych w licznikach energii elektrycznej podczas pomiarów to rozwiązanie przyszłości. Rozwiązania umożliwiające odczyt danych z liczników z wykorzystaniem technologii transmisji danych przy pomocy różnych protokołów mogą zostać odczytywane zdalnie przy użyciu technologii GSM/GPRS lub za pośrednictwem sieci LAN.

System zdalnego odczytu zużycia energii elektrycznejSystem zdalnego odczytu zużycia energii elektrycznej

fot.: Ecomess

 

 • Za punkt początkowy domowej instalacji elektrycznej uważa się rozdzielnicę, w której zamontowane są urządzenia zabezpieczające i sterujące domową częścią instalacji. Tablicę rozdzielczą umieszcza się wewnątrz budynku. Do tablicy rozdzielczej prąd trafia za pomocą wewnętrznej linii zasilającej. W rozdzielnicy znajdują się zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, przeciwprzeciążeniowe i chroniące przed porażeniem. Z jednej strony przyłącza się do niej kabel poprowadzony od skrzynki z licznikiem, a z drugiej - obwody elektryczne.

B.18.382-1 - Rozdzielnica R-Box

fot.: Pawbol - rozdzielnica R-BoxOd tego momentu zaczyna się domowa instalacja elektryczna.

 

Sposoby rozprowadzenia przewodów w domowej instalacji elektrycznej:

 

Instalacja podtynkowa

 

Zbudowana na bazie okrągłych przewodów w pojedynczej izolacji (DY) wpuszczonych w ochronne peszle, które zatapia się w bruzdach wykutych w ścianie lub suficie. Choć rozwiązanie jest nieco uciążliwe i względnie drogie to w przyszłości umożliwia szybką i bezproblemową wymianę przewodów bez kucia.

 

Legrand rury

fot.: Legrand - rury elektroinstalcyjne sztywne i giętkie, które znajdują zastosowanie w prowadzeniu instalacji natynkowych oraz podtynkowych

 

Instalacja wtynkowa

 

Wykorzystująca płaskie przewody wielożyłowe układane bezpośrednio na ścianie lub suficie i pokryte warstwą tynku grubszą niż 1 cm. Jest to tani sposób rozprowadzenia przewodów bez dodatkowej ingerencji w strukturę ściany, przez co coraz chętnie wybierany, jednak w przypadku awarii musimy liczyć się ze zniszczeniem tynków.

 

Instalacja natynkowa

 

W tego typu sposobie rozprowadzenia przewodów elektrycznych wykorzystuje się rurki i listwy zlokalizowane najczęściej przy podłodze (analogicznie jak przypodłogowe listwy wykończeniowe). Jest to typ instalacji, który sprawdza się zwłaszcza w przypadku konieczności rozbudowy już istniejącej sieci, a nie chcemy niszczyć tynków. W nowo budowanych budynkach raczej się go nie stosuje ze względu na wysoki koszt akcesoriów instalacyjnych. 

 

Osprzęt elektroinstalacyjny:

 • przewody - czyli przewodnik prądu elektrycznego umieszczony w osłonie izolującej. Mogą mieć różne przekroje wynikające ze specyfikacji danej instalacji.
 • puszki elektroinstalacyjne - służą do ochrony połączeń elektrycznych oraz montażu osprzętu typu gniazda, łączniki. Puszki zwane odgałęźnikami przeznaczone są do łączenia  przewodów. Występują w wersji natynkowej i wtynkowej. W budynkach z inteligentną automatyką stosuje się rozbudowane puszki, które mogą pomieścić różnego rodzaju sterowniki.   
   

OspelOspel

fot.: Ospel - puszka instalacyjna, podtynkowa, odgałęźna, Ø70  oraz puszka końcowa, podwójna, z wkrętami, głęboka, 2 x Ø60, niepalna

fot.: Legrand - puszki podtynkowe Batibox z przeznaczeniem do wszystkich typów ścian (gipsowych, z cegły oraz uniwersalne)

Puszki instalacyjne ognioodporne PIP-AN   Puszki instalacyjne ognioodporne PIP-AN

fot.: W2 - puszki instalacyjne ognioodporne: PIP-3AN oraz PIP-7A

 • łączniki, gniazda wtyczkowe, wtyczki i bezpieczniki - to element wykończeniowy, który oprócz funkcji przekaźnikowej odpowiedzialnej za sterowanie przepływem prądu, pełnią również rolę ozdoby wnętrza.

Wybierz gniazdka i włączniki w stylu, który kochaszWybierz gniazdka i włączniki w stylu, który kochasz

fot.: Karlik - szeroki wybór gniazd i włączników pozwala dobrać je do wymagań każdego wnętrza zarówno pod kątem technicznym, jak i estetycznym

 • źródła światła i oprawy oświetleniowe - nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na redukcje zużywanego prądu oraz oprawy, które są elementem dopełniającym stylizacji wnętrza.

 

Zobacz więcej:

Źródła światła w domu - przegląd rozwiązań Źródła światła w domu - przegląd rozwiązań
Oprawy oświetleniowe - przegląd Oprawy oświetleniowe - przegląd
Gniazda elektryczne w domu - przegląd Gniazda elektryczne w domu - przegląd
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ospel, Werit, Legrand, Karlik, W2, Ecomess, Apator, Pawbol


Zobacz także
Popularne rozdzielnice słupkowe od PAWBOL w wersji z blachy 2 mm

Popularne rozdzielnice słupkowe od PAWBOL w wersji z blachy 2 mm

Cieszące się dużą popularnością rozdzielnice słupkowe są teraz dostępne w... ¬ więcej...

 
Platforma Merxu - sprawdź ofertę elektrotechniki i oświetlenia

Platforma Merxu - sprawdź ofertę elektrotechniki i oświetlenia

Platforma Merxu ułatwia skuteczną wymianę handlową między krajami Europy Środkowej.... ¬ więcej...

 
Nowa aplikacja Hager Ready - codzienne wsparcie dla Instalatorów

Nowa aplikacja Hager Ready - codzienne wsparcie dla Instalatorów

Nowa, zaktualizowana wersja aplikacji Hager Ready to narzędzie pomocne elektroinstalatorom... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet