
- Platforma merXu - ogrzewanie i hydraulika
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła do grzejników
- Wielopalnikowe kotły kondensacyjne o konstrukcji modułowej
-
Kominy SLIM EKO do kotłów 5 klasy na paliwo stałe
-
Kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką
- Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem?
- Elementy komina - z czego składa się przyłącze?
- ELIMINATOR PC407 Ferpro do czyszczenia instalacji
- Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny
- Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
- Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?
- Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
-
Zapobieganie skutkom twardej wody w domowej instalacji
- Dlaczego warto stosować w kotłowni grupy pompowe?
- Ciepła woda w kranie tanio i niemal od razu




Jak skutecznie zabezpieczyć kotłownię przed wybuchem gazu
aktualizacja: 19-10-2016, 11:24 – artykuł promocyjny
Aby zwiększyć bezpieczeństwo eksploatacji paliw gazowych, na rynek nieustannie wprowadzane są nowe rozwiązania i technologie. Dzięki nowoczesnym urządzeniom sygnalizacyjnym i odcinającym dopływ gazu do pomieszczeń użytkownicy kotłowni gazowych mogą skutecznie zabezpieczyć się przed wybuchem gazu.
Kwestia stosowania urządzeń do pomiaru i detekcji stężeń gazów niebezpiecznych (toksycznych i wybuchowych) regulowana jest przez kilkadziesiąt aktów prawnych. Jednym z nich jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002 r., który nakazuje stosowanie urządzeń zabezpieczających (sygnalizacyjno-odcinających) we wszystkich kotłowniach o sumarycznej mocy grzewczej powyżej 60kW.
Jak przygotować kotłownię, by zapewnić bezpieczną jej eksploatację?
Moduł Sterujący ALTECH wraz z głowicami pomiarowymi AGX-70-1/A lub MGX-70-1/A (przeznaczonymi do pracy w strefie zagrożonej wybuchem) pozwala sprostać wszystkim stawianym wymaganiom i w pewny sposób zapewnić bezpieczeństwo tam, gdzie warunki pracy są wyjątkowo niebezpieczne.
Dla zapewnienia bezpiecznej eksploatacji kotłowni gazowej już na etapie jej projektu, należy uwzględnić Moduł Sterujący ALTECH z odpowiednią ilością głowic detekcyjnych oraz zawór odcinający dopływ gazu w sytuacji wystąpienia nieszczelności instalacji gazowej. Właściwy dobór urządzeń, miejsca montażu detektorów i modułu sterującego, mogą zapewnić bezpieczną eksploatację kotłowni gazowej.
Moduł Sterujący ALTECH przeznaczony jest do progowej detekcji stężenia gazów za pomocą podłączonych do niego głowic pomiarowo-detekcyjnych. System taki może zabezpieczać kotłownie oraz obiekty przemysłowe, użyteczności publicznej, domowe i inne pomieszczenia, w których występuje zagrożenie wybuchowe, toksyczne lub ubytku tlenu.
Dodatkowo, przy zastosowaniu głowic budowy przeciwwybuchowej (MGX-70-1/A), możliwe jest stosowanie systemu do ochrony miejsc, w których wyznaczone są strefy zagrożenia wybuchem.
Podstawowymi elementami systemu są:
- moduł sterujący ALTECH (MS)
- głowice pomiarowo-detekcyjne MGX-70-1/A, AGX-70-1/A.
Dodatkowymi elementami systemu mogą być:
- zewnętrzny sygnalizator akustyczno-optyczny,
- zawór odcinający
- inne urządzenia peryferyjne sterowane z wyjścia modułu.
Moduł sterujący ALTECH przeznaczony jest do niezależnej detekcji progowej gazów z maksymalnie 4 głowic pomiarowo-detekcyjnych, łączonych w sposób szeregowy za pomocą dwuprzewodowego łącza komunikacyjno-zasilającego. Sygnalizacja wskazań (przekroczenia progów alarmowych, stany awaryjne, stany pracy) odbywa się za pomocą zestawu diod LED umieszczonych na panelu frontowym modułu.
Poza sygnalizacją optyczną, moduł posiada także sygnalizację akustyczną w postaci wewnętrznego sygnalizatora akustycznego. Urządzenie standardowo zasilane jest z sieci 230VAC/50Hz, ale może także być zasilane napięciem stałym 12VDC.
Zawór odcinający, z którym współpracuje moduł sterujący zamyka dopływu gazu w miejscach, w których nastąpił jego wyciek. Zawór uruchamiany jest sygnałem z modułu sterującego. Układ modułu posiada wbudowane wyjście do wysterowania cewki zaworu 12VDC. Dodatkowo monitorowany jest stan ciągłości połączenia pomiędzy modułem, a cewką spustową zaworu. Awaria połączenia jest sygnalizowana na panelu frontowym modułu sterującego.
Wyzwolenie zaworu może nastąpić z 3 niezależnych źródeł:
- sygnałem z głowic pomiarowo-detekcyjnych po przekroczeniu 2 progu na którejkolwiek z głowic;
- sygnałem z urządzenia zewnętrznego (aktywowane zwarciem wejście wyzwalania zewnętrznego Z15-Z16);
- ręcznie, po przyciśnięciu przycisku ‘Z’ na panelu frontowym modułu.
|

![]() | Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINboxFinish-A prezentuje gotowy zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox, który... ¬ więcej... |
![]() | Wybierz grupę pompową od NTS EnergyPromocyjne ceny grup pompowych, obniżone od 8 do nawet 22%, czekają w sklepie internetowym... ¬ więcej... |
![]() | Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950AFRISO poszerza gamę zestawów mieszających PrimoBox ACB o modele 930 i 950.... ¬ więcej... |

![]() Grzejniki kanałowe VERANO |
![]() Systemy z tworzyw sztucznych SBS |
![]() AG Grzejniki Design |
![]() Pompy ciepła Solsum |
![]() Urządzenia grzewcze Galmet |