gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel

NoarkGDE

logo hsk

 nVent Werit
 

Intersoft    W2

 Elektra   logo pawbol

polecamy

Mała elektrownia wiatrowa - bilans ekonomiczny

artykuł promocyjny


Coraz większa ilość urządzeń pobierających prąd spowodowała, że coraz więcej zużywamy energii do jego produkcji. Zmusza to nas do podejmowania wysiłku poszukiwania nowych ich źródeł. Pozyskiwanie energii ze środowiska naturalnego stało się nietyle modą co ekonomiczną koniecznością. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się kolektory słoneczne, którym już zaufaliśmy. Nieco gorzej jest z fotowoltaiką i turbinami wiatrowymi. Co do zasadności tych drugich zdania są podzielone, zwłaszcza po pojawiających się głosach sprzeciwu ze strony ekologów, którzy uwypuklają konsekwencje przyrodniczego oddziaływania na naturę.

Przydomowe elektrownie wiatrowe, w przeciwieństwie do kolektorów słonecznych odznaczają się mniejszym uzależnieniem od stanów pogody w ciągu roku. O ile słońce intensywnie operuje głównie w miesiącach wiosenno - letnich, o tyle wiatr jest zjawiskiem dość regularnym w skali roku.


Dlaczego tak trudno nam jest się przekonać do elektrowni wiatrowych?

 
Elektrownie wiatrowe są nadal swego rodzaju novum na rynku instalacyjnym. Wciąż jest brak krajowych producentów, którzy stworzą konkurencyjny rynek. Ciągle też urządzenia do produkcji energii z wiatru są drogie. Wielu inwestorów otarło się o biurokratyczną machinę formalności rezygnując z dalszych projektów. Do tego należy jeszcze doliczyć sprzeciw społeczny uzasadniany generowanym przez ciągle pracujące turbiny hałasem i wprowadzenie do krajobrazu stałego elementu, który nie koniecznie posiada walory estetyczne. W przypadku małych elektrowni jest to mniej dokuczliwe. Nie ma również aż tak dużego ryzka (jak przy farmach wiatrowych) w ingerencję w szlaki migracyjne ptaków, które mogą wpadać w turbiny.

Przesłanki natury przyrodniczej oraz społecznej w starciu z ekonomiką dają bilans, który każdy musi rozrachować w swoim sumieniu. Trzeba również pamietać o drugiej stronie aspektu ekologicznego, który powinien być rozważany globalnie, gdyż zanieczyszczenia atmosfery nie uznają żadnych granic.


Co zatem możemy zyskać na wiatrakach?


Korzyści ekonomiczne? Ile tak naprawdę "dają" nam wiatraki? Czy można na tym zarobić, albo przynajmniej nie stracić? Pytań jest bardzo dużo i trudno o jednoznaczną odpowiedź, która rozwieje wszelkie wątpliwości. Trzeba jednak pamietać, że zysk to nie tylko realne pieniądze, ale również bezpieczeństwo i komfort, które będą procentować przez lata. Uniezależnienie się od monopolowego rynku energetycznego to również spory zysk finansowy.


Bilans ekonomiczny

  • Wiatr potrzebny do startu turbiny musi wiać z odpowiednią prędkością, zwykle nie mniejszą niż 4 m/s. Wydajność jest optymalna przy prędkości około 14 m/s. Kiedy prędkość przekroczy 25 m/s, turbina musi być zatrzymana, dlatego energię elektryczną wytwarzaną przez turbinę z odnawialnych źródeł energii trzeba magazynować.
  • Bilans ekonomiczny opiera się na średniorocznym zużyciu energii elektrycznej przez dane gospodarstwo (energia elektryczna do oświetlenia i zasilania odbiorników, głównie AGD), które warunkują dobór właściwego urządzenia (sprawność elektrowni wiatrowej, liczba godzin w roku wynosi, moc urządzenia).   
  • Główną barierą w rozwoju tego sektora energetyki jest wysoki koszt instalacji, który zwraca się dopiero po wielu latach.
     

Zobacz koniecznie: Elektrownie wiatrowe - wietrzność w PolsceEksploatacja

  • praca w sieci wydzielonej (autonomicznej) - wytworzona energia spożytkowana jest w gospodarstwie
  • praca dla sieci publicznej - wytworzona energia odsprzedawana jest w całości do przedsiębiorstwa energetycznego, a gospodarstwo korzysta z lokalnej sieci energetycznej. Wbrew pozorom jest to korzystniejsze rozwiązanie.W domowej sieci energetycznej energia pochodząca z wiatru może być wykorzystana do:

  • podgrzewania CWU
  • jako zasilanie pomp wody
  • jako wspomaganie ogrzewania


 

Rynek małych elektrowni wiatrowych


Małe elektrownie wiatrowe, czyli o mocy 0,5 kW do 20 kW w przeciwieństwie do dużych turbin wiatrowych mogą być stosowane tam, gdzie panują mniej sprzyjające warunki wiatrowe oraz w mniejszym stopniu oddziaływują na otoczenie. Zmiana trendów na rynkach światowych ukierunkowane na odejście od wielkoskalowych producentów energii na rzecz małoskalowych spowodowała rozwój tzw. mikroinstalacji. Tendencja ta ma również zastosowanie w przypadku elektrowni wiatrowych. Wielkie farmy mają dużą konkurencję w postaci przydomowych elektrowni wiatrowych, które zaczynają się intensywnie rozwijać i być może w nich jest duży potencjał. Zobacz również artykuły w dziale instalacje ekologiczne


 

Opracowanie: Redakcja


Zobacz także
Domowe turbiny wiatrowe - budowa, zasada działania

Domowe turbiny wiatrowe - budowa, zasada działania

Jeszcze kilka lat temu elektrownie wiatrowe i napędzane wiatrem turbiny mogły stanowić... ¬ więcej...
 
Mała elektrownia wiatrowa - bilans ekonomiczny

Mała elektrownia wiatrowa - bilans ekonomiczny

Coraz większa ilość urządzeń pobierających prąd spowodowała, że coraz więcej... ¬ więcej...
 
Elektrownie wiatrowe - wietrzność w Polsce

Elektrownie wiatrowe - wietrzność w Polsce

Decydując się na inwestycję, która jest dużym obciążeniem, niekiedy związanym... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook