gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

FibaroNoark

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit
logotyp partner serwisu E.ON Foton     W2


Intersoft

 Elektra   

polecamy

Elektrownie wiatrowe - wietrzność w Polsce

aktualizacja: 23-02-2016, 13:18 – artykuł promocyjny


Decydując się na inwestycję, która jest dużym obciążeniem, niekiedy związanym również z kredytem, trzeba dokładnie przeanalizować jej rentowność oraz czas zwrotu. Do głównych założeń aeroenrgetycznych, czyli technologii przetwarzania energii wiatru na energię elektryczną możliwą do wykorzystania w gospodarstwie domowym należą możliwości wietrzne (wietrzność). A te zależą od lokalizacji geograficznej. Oczywiście konieczne jest również uwzględnienie lokalnych warunków topograficznych oraz akceptacji społecznej. Nie mniej jednak szacuje się, iż tego typu inwestycje są dość obiecujące.   

Polska leży w umiarkowanych szerokościach geograficznych odznaczających się średnią wietrznością, jednak lokalnie warunki są na tyle dobre by wygenerowany prąd przyniósł nam realne zyski.

 

Energetyczne zasoby wiatru

 

Elektrownie wiatrowe pracują zazwyczaj przy wietrze wiejącym z prędkością 5- 25 m/s . Co prawda najbardziej optymalna prędkość mieści się w zakresach 15-20 m/s. Zbyt mała intensywność wiatru  uniemożliwia wytwarzanie prądu z elektrowni wiatrowej, a znów duże prędkości np. powyżej 30 m/s  mogą spowodować uszkodzenia mechaniczne wiatraka. Dogodne warunki na budowę i sukces takiej inwestycji mają rację bytu wszędzie tam, gdzie średnia roczna prędkość wiatru wynosi 7 m/s . Głównie są to regiony nadmorskie. Znaczna cześć naszego kraju charakteryzuje się średnią prędkością wiatru na poziomie około 4 m/s.

 

Najatrakcyjniejsze tereny pod inwestycje

 

Bazując na wieloletnich obserwacjach meteorologicznych img title="Powiększ zdjęcie" onclick="_gaq.push(['_trackEvent', 'powiększ zdjęcie', 'art Elektrownie wiatrowe - wietrzność w Polsce']);"W opracowało mapę prezentującą intensywności i wielkości występowania prądów wiatru na terenie Polski. Powierzchnię kraju podzielono na pięć stref różniących się pod kątem atrakcyjności lokalizowania energetyki wiatrowej.

  • Strefa I – wybitnie korzystna - jest to pas nadmorski, głównie północna część wybrzeża od Koszalina po Hel i rejon Wyspy Wolin oraz Suwalszczyzna
  • Strefa II – bardzo korzystna - stanowi największy odsetek powierzchni kraju i jest zlokalizowana w centralnej Polsce. Strefa ta rozciąga się od Wielkopolski przez Mazowsze aż po Beskid Śląski i Żywiecki oraz Bieszczady i Pogórze Dynowskie
  • Strefa III - korzystna - stanowi niewielki odsetek i występuje wyspowo w okolicach Zamościa, Olsztyna i na południe od Chojnic, a także w pasie granicznym między pasem wyżyn a przedgórzem.
  • Strefa IV - mało korzystna - niewielkie obszary wyspowe w południowej Polsce
  • Strefa V - niekorzystna - pas górski

Mapa wietrzności Polski uwzględniająca dogodność lokalizacji dla elektrowni wiatrowych

fot.: Mapa wietrzności Polski uwzględniająca dogodność lokalizacj dla elektrowni wiatrowych

Z tych założeń wynika, iż strefy korzystnej lokalizacji (I, II i III) stanowią około 60 % powierzchni kraju. Oczywiście nie można tego przełożyć na powierzchnię zdolną do ustawienia wiatraków. Są to jedynie punkty orientacyjne, w których rozważanie budowy takiej elektrowni ma przesłanie ekonomiczne. Trzeba również pamiętać, że polskie prawo pozwala na zbudowanie farmy wiatrowej w odległości 500 metrów od zabudowań. Mniejsze restrykcje dotyczą małych turbin, które można montować przy domu.

Potencjał rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce jest więc spory. Aby jednak go wykorzystać potrzebne są systemowe kroki w postaci wsparcia oraz społeczna akceptacja. 

 

Zobacz również artykuły w dziale instalacje ekologiczne

 

Opracowanie: Redakcja


Zobacz także
Mała elektrownia wiatrowa - bilans ekonomiczny

Mała elektrownia wiatrowa - bilans ekonomiczny

Coraz większa ilość urządzeń pobierających prąd spowodowała, że coraz więcej... ¬ więcej...

 
Elektrownie wiatrowe - wietrzność w Polsce

Elektrownie wiatrowe - wietrzność w Polsce

Decydując się na inwestycję, która jest dużym obciążeniem, niekiedy związanym... ¬ więcej...

 
Wiatr - energia przyszłości

Wiatr - energia przyszłości

W obliczu narastającego niepokoju odnośnie źródeł energii oraz chęci dywersyfikacji... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet