gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit


logotyp partner serwisu E.ON Foton     W2


Intersoft

FibaroNoark

 Elektra   

polecamy

Wiatr - energia przyszłości

aktualizacja: 23-02-2017, 11:21 – artykuł promocyjny


W obliczu narastającego niepokoju odnośnie źródeł energii oraz chęci dywersyfikacji ich pochodzenia podejmowanych jest szereg działań mających na celu promocję alternatywnego pozyskiwania energii. Oczywiście tego typu proces jest znacznie bardziej wymagający. Wygodniej jest wykonać podłączenie do sieci centralnych i o nic się nie martwić, no może poza rachunkami. Jednak taka postawa jest dość mało rozwojowa - bo jak wiadomo potrzeba jest matką wynalazków. Czerpiąc jedynie z tradycyjnych źródeł energii pozbawiamy również bezpieczeństwa energetycznego przyszłe pokolenia. Dodatkowym motywatorem są rosnące ceny energii, które sprawiają, że wzrasta zainteresowanie nie tylko sposobami jej oszczędzania, ale także uruchamianiem własnych źródeł energii.
 

fot.: Rosenberg - wentylatory produkcji Rosenberg stosuje się również w turbinach wiatrowych na całym świecie

Alternatywne źródła energii są zatem naszą przyszłością. Czy tego chcemy czy nie, tak naprawdę musimy zacząć w nie inwestować. Tylko świadoma postawa ochroni nas przed ryzykiem załamania energetycznego. Zróżnicowanie dostaw energii korzystnie wpłynie na aspekt ekologiczny i ekonomiczny. Jedną z propozycji jest wykorzystanie aeroenergetyki, jako potencjalnego elementu polityki OZE.


Budowa przydomowej elektrowni wiatrowej wielu osobom wydaje się lichą inwestycją, która wiąże się ze sporym nakładem inwestycyjnym, dużym uzależnieniem od czynników zewnętrznych oraz coraz częściej pojawiającymi się głosami sprzeciwu ze strony organizacji ekologicznych.

 

Kiedy sprawdzą się elektrownie wiatrowe

W teorii elektrownie wiatrowe mogą być jedną z instalacji, która pozwoli nam uniezależnić się od zewnętrznej infrastruktury tworząc tzw. budynek autonomiczny.
 

Drugim przykładem praktycznego wykorzystania tak wytwarzanej energii jest położenie budynku poza siecią energetyczną, której budowa byłaby droższym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na niestabilność warunków atmosferycznych, elektrownia wiatrowa nie może być jedynym źródłem dostawy energii elektrycznej. Zawsze potrzebne jest zasilanie wspomagające.
 

Indywidualni inwestorzy budowę tego typu elektrowni powinni poprzedzić rozeznaniem co do warunków wiatrowych w miejscu lokalizacji. Przede wszystkim należy uwzględnić zakres prędkości przeważających wiatrów, czas oraz konfigurację terenu. Znając powyższe parametry dobiera się:
 

  • wysokość wieży,
  • średnicę łopat oraz
  • moc generatora prądu


Dobór powinien być wykonany indywidualnie, zgodnie z naszymi potrzebami oraz warunkami lokalnymi. Dla orientacji można przyjąć uśrednione parametry obrazujące rangę przedsięwzięcia. 


Dla potrzeb przeciętenego gospodarstwa domowego wystarczą elektrownie wiatrowe o wysokości wieży do 15 m, średnicy łopat do 5 m i mocy do 5 kW, które są w stanie produkować ok. 10–15 tys. kWh energii elektrycznej rocznie. Koszt budowy to ok. 50–60 tys. zł.


W związku ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi mogą występować czasowe niedobory prądu. Wówczas konieczne jest dostarczenie prądu z innego źródła, np. agregatu spalinowego. Rozważne obchodzenie się z energią jest inwestycją w przyszłość oraz cechą na miarę rozwoju zrównoważonego. Ma to ogromne znaczenie ekologiczne i ekonomiczne. Zainwestowane pieniądze są tak naprawdę lokatą dla przyszłych pokoleń, gdyż na zwrot inwestycji trzeba czekać ok. 15 - 20 lat. Po tym okresie czeka nas również kolejny wydatek - wymiana akumulatorów, które są jednym z droższych elementów konstrukcji.
 

Sprawdź możliwości otrzymania dofinansowania: Program Prosument - wykorzystaj darmowe ciepło

Decydując się na budowę przydomowej elektrowni wiatrowej trzeba pamiętać, że czeka nas spore zamieszanie i mnóstwo prac formalno-organizacyjnych. Koncesja na wytwarzanie prądu na własne potrzeby nie jest potrzebna, trzeba jednak pamiętać, iż turbina tylko ładuje akumulatory, a energia z akumulatorów musi być przetworzona na energię o napięciu sieciowym umożliwiającym pracę sprzętu domowego. Kłopoty mogą sprawić maszty, do budowy których trzeba mieć atestację, zezwolenie na budowę, badania wpływu na środowisko i zgodę sąsiadów. Ważne, by zadbać również o wysokość masztu, który łącznie z promieniem turbiny nie może przekroczyć 30 m. W innym wypadku potrzebne są uzgodnienia z organizacją odpowiedzialną za ruch lotniczy. Jeśli mamy koncesję, to nadwyżkę energii możemy odsprzedać spółce dystrybucyjnej po znacznie wyższej cenie niż energia, którą zużywamy, co w praktyce jest najkorzystniejszym rozwiązaniem.


Zobacz firmy z branży elektrownie wiatrowe oraz artykuły w dziale instalcje ekologiczne

  Elektrownie wiatrowe - pytania i odpowiedzi


 

 

 


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Rosenberg


Zobacz także
Mała elektrownia wiatrowa - bilans ekonomiczny

Mała elektrownia wiatrowa - bilans ekonomiczny

Coraz większa ilość urządzeń pobierających prąd spowodowała, że coraz więcej... ¬ więcej...

 
Elektrownie wiatrowe - wietrzność w Polsce

Elektrownie wiatrowe - wietrzność w Polsce

Decydując się na inwestycję, która jest dużym obciążeniem, niekiedy związanym... ¬ więcej...

 
Wiatr - energia przyszłości

Wiatr - energia przyszłości

W obliczu narastającego niepokoju odnośnie źródeł energii oraz chęci dywersyfikacji... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet