www.centrumklima.pl


Mikrowentylacja

aktualizacja: 22-05-2020, 04:49 – artykuł promocyjny


Każdy z nas wie, że prawidłowo wykonana i działająca wentylacja jest niezbędna w każdym domu. W nowobudowanych budynkach na jakość wentylacji stawia się duży nacisk. A co zrobić z domami po termomodernizacji? Okazuje się, że uszczelnienie otworów i docieplenie ścian negatywnie wpłynęło na cyrkulacje powietrza wewnątrz takiego budynku. Oznaką źle działającej wymiany powietrza są zaparowane szyby i skroplenia pary wodnej występujące na różnych powierzchniach. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest mikrowentylacja.

 

fot.: Vents Group

 

Rygiel okienny BDT 010-RC  to nowoczesne i bardzo łatwe w obsłudze urządzenie firmy D+H Polska do mikrowentylacji. Zapewnia ono stały dopływ świeżego powietrza do mieszkania. Dzięki niemu wietrzenie odbywa się w sposób niezauważalny. Urządzenie to montuje się w miejscu klamki na oknach, które posiadają zawiasy z prawej bądź lewej strony, wyposażonych w kompatybilne okucia activPilot Comfort PADM (firmy Winkhaus). Napęd elektryczny BDT powoduje rozszczelnienie okna poprzez odsunięcie skrzydła od ramy o 6 mm, równomiernie na całym obwodzie skrzydła. Dzięki temu w pomieszczeniu następuje powolna wymiana powietrza. Urządzenie wyposażone jest w panel dotykowy, służący ręcznej obsłudze, a także pilot do zdalnego sterowania. Możliwe jest automatyczne zaprogramowanie częstotliwości wietrzenia oraz długości trwania cyklu.

 

Rygiel okienny BDT_010-R D+HRygiel okienny BDT_010-R D+H

 fot. D+H Polska - napęd okienny BDT

 

Mikrowentylacja jest sposobem na zbyt szczelne wykończenie domu, w przypadku kiedy nie chcemy lub nie możemy sobie pozwolić na wymianę istniejącego w naszym domu systemu wentylacyjnego. Mikrowentylacja ma nam pomóc w usuwaniu pary wodnej z budynku bez wychładzania wnętrz. Para wodna jest naturalnym efektem wielu procesów zachodzących w domu, w tym naszego oddychania. Nie możemy jej zatem wyeliminować, ale możemy skutecznie ją redukować do wymaganej ilości (jeśli stężenie przekroczy 60% nastąpi jej skroplenie). Kondensacja pary wodnej wynika również z różnic temperatur. Wyrównanie tych różnic możliwe jest dzięki mikrowentylacji. Do tego celu stosuje się system rozszczelnienia stolarki okiennej, nazywany czasem również mikrouchyłem, który regulowany jest za pomocą ułożenia klamki. Okucia z taką funkcją są standardem u wielu producentów, zatem nie musimy dodatkowo ich zamawiać i za nie płacić. Jeżeli zaś zależy nam na wentylacji bez uchylania okien musimy zainwestować w nawiewniki okienne. Są to specjalne urządzenia, które montuje się w górnej części ramy okiennej - mogą być fabrycznie zamontowane lub wstawione w trakcie użytkowania okien.

 

NAWIEWNIKI OKIENNE - przeczytaj koniecznie:

Nawiewniki powietrza - rodzaje, montaż, regulacje prawne


 

Ventec - Manualny nawiewnik ciśnieniowy Ventec VT 601Ventec - akustyczny nawiewnik  Ventec VT 301
fot.: Ventec

 

Brevis - nawiewnik powietrza

      fot.: Brevis - nawiewnik okienny

Główną zaletą takiego systemu nawiewnego jest minimalizacja odczucia chłodu, gdyż napływające u góry powietrze miesza się z tym domowym i opada już ogrzane. Najczęściej stosuje się dwa rodzaje nawiewników - higrosterowalne oraz ciśnieniowe. Pierwsze reagują na zmiany wilgotności w domu, a drugie ciśnienia. Nawiewniki ciśnieniowe można samodzielnie regulować przepływ powietrza, dlatego polecane są do pomieszczeń cechujących się mało stabilnymi warunkami, np. typu pralnia lub kuchnia, gdzie dochodzi do czasowego zwiększenia produkcji pary wodnej. 
   


TEMATY POWIĄZANE - przeczytaj również:

Jak wietrzyć mieszkanie ograniczając straty ciepła

Usuwanie wilgoci w domu - najlepsze sposoby

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Brevis, Vents Group, D+H Polska, Ventec
Zobacz także
Jak ważny jest dobór właściwych produktów w kontekście ich wytrzymałości na korozję?

Jak ważny jest dobór właściwych produktów w kontekście ich wytrzymałości na korozję?

Globalnie szacuje się, że w skali roku korozja trawi około 25 mln ton stali. Bezpośrednim... ¬ więcej...

 
Rewolucyjny system rozdzielaczowy od Lindab

Rewolucyjny system rozdzielaczowy od Lindab

Autorski system wentylacji rozdzielaczowej stworzony przez ekspertów Lindab... ¬ więcej...

 
Wielofunkcyjne narzędzie pomiarowe dla profesjonalistów od wentylacji

Wielofunkcyjne narzędzie pomiarowe dla profesjonalistów od wentylacji

Regulowanie systemów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, kontrolowanie przepływu... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Wienkra    Systherm    Ventec   Lindab Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech Stiebel Eltron  Iglotech  Iglotech Klimor   Klima-Therm    Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet