zwiń

gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Kominek i ogrzewanie podłogowe

aktualizacja: 23-09-2020, 06:24 – artykuł promocyjny


Kominek z płaszczem wodnym współpracujący z system ogrzewania podłogowego to coraz częściej stosowane rozwiązanie w budownictwie jednorodzinnym. Kominek oprócz walorów praktycznych dostarcza nam również ciekawej formy wystroju wnętrza. Ogrzewanie podłogowe z kolei jest układem o bardzo wysokim komforcie użytkowym. Połączenie obu rozwiązań staje się zatem ciekawym pomysłem.

Kominek w salonie

fot.: Śnieżka - kominek w salonie

Należy jednak pamiętać, że wdrożenie takiej kombinacji ma sens jedynie w przypadku współpracy z kotłem. Zastosowanie c.o., w którym jedynym źródłem ogrzewania jest kominek z płaszczem wodnym, a ogrzewania pomieszczeń realizowane jest przez instalację podłogową jest systemem nie efektywnym, gdyż kominek to mało stabilne źródło ciepła. Rozbudowanie systemu obliguje nas do zastosowania wielu regulacji i zabezpieczeń, które wpłynął na nasz komfort. Z punktu widzenia organizacji instalacji można wyróżnić dwa praktyczne układy, które sprawdzą się w roli źródła ogrzewania na bazie kominka i podłogówki.

 

Układ: kominek - kocioł - podłogówka w całym budynku

 

Ogrzewanie podłogowe jest typem ogrzewania pracującym na niskich temperaturach. Przyjmuje się, że woda krążąca w poziomym układzie grzewczym nie powinna być cieplejsza niż 55oC na wyjściu z kotła. Aby osiągnąć taki standard stosuje się kotły niskotemperaturowe. Podpinając do systemu kominek trzeba zadbać o wyrównanie temperatury zasilania z obu źródeł. W tym celu stosuje się bezpieczniejszy układ otwarty z wymiennikiem, odpowiedzialnym za kontrolę temperatury wpływającej do instalacji ogrzewania podłogowego. Kominek połączony z instalacją za pomocą pomp obiegowych i wymiennika. Sam pracuje w małym układzie otwartym.

fot.: Immergas - systemy instalacyjne IMMERHEAT

 

Układ: kominek - kocioł - podłogówka - grzejniki

 

Przy takiej organizacji ogrzewania potrzebne jest zróżnicowanie temperatury wody biorącej udział w obiegu. Dystrybucja cieplejszej wody do grzejników i chłodniejszej do ogrzewania podłogowego możliwa jest dzięki zastosowaniu osobnych rozdzielaczy do ogrzewania podłogowego i osobnych do grzejników. W pierwszym przypadku możemy zastoswac dedykowane do tego celu rozdzielacze z podmieszaniem lub rozdzielacze z zaworami RTL. Moduł RTL montowany jest na przewodzie powrotnym w każdej pętli ogrzewania podłogowego. Pozwala nam to na kontrolę temperatury podłogi w każdym pomieszczeniu oddzielnie. Z kolei typowy rozdzielacz pozwala na zaprogramowanie systemu na daną temperaturę.

Instalacja ogrzewania podłogowego

       fot.: Instalacja ogrzewania podłogowego

Współcześnie oferowane kominki przystosowane są już do pracy w układzie zamkniętym (w takim układzie pracują kotły C.O.), dzięki czemu z powodzeniem można je łączyć z kotłami. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie całego układu grzewczego pochodzącego od jednego producenta. Mamy wówczas pewność, że system będzie działał poprawnie, zyskamy również lepsze warunki gwarancji.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Śnieżka, Immergas

Zobacz także
Piec kominkowy SIRIUS

Piec kominkowy SIRIUS

Piec kominkowy SIRIUS dedykowany jest do domów już istniejących, do nowego... ¬ więcej...

 
Rozwój innowacyjnych technologii w aspekcie kominków

Rozwój innowacyjnych technologii w aspekcie kominków

Współczesne budownictwo stawia surowe wymagania dotyczące elementów... ¬ więcej...

 
System pieców kominkowych SIRIUS marki Schiedel

System pieców kominkowych SIRIUS marki Schiedel

Kominek to idealny sposób na ogrzanie wnętrz. Salon wypełniony ciepłem palonego... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet