Kominek i ogrzewanie podłogowe

artykuł promocyjny


Kominek z płaszczem wodnym współpracujący z system ogrzewania podłogowego to coraz częściej stosowane rozwiązanie w budownictwie jednorodzinnym. Kominek oprócz walorów praktycznych dostarcza nam również ciekawej formy wystroju wnętrza. Ogrzewanie podłogowe z kolei jest układem o bardzo wysokim komforcie użytkowym. Połączenie obu rozwiązań staje się zatem ciekawym pomysłem.

Kominek w salonie

fot.: Śnieżka - kominek w salonie

Należy jednak pamiętać, że wdrożenie takiej kombinacji ma sens jedynie w przypadku współpracy z kotłem. Zastosowanie c.o., w którym jedynym źródłem ogrzewania jest kominek z płaszczem wodnym, a ogrzewania pomieszczeń realizowane jest przez instalację podłogową jest systemem nie efektywnym, gdyż kominek to mało stabilne źródło ciepła. Rozbudowanie systemu obliguje nas do zastosowania wielu regulacji i zabezpieczeń, które wpłynął na nasz komfort. Z punktu widzenia organizacji instalacji można wyróżnić dwa praktyczne układy, które sprawdzą się w roli źródła ogrzewania na bazie kominka i podłogówki.

 

Układ: kominek - kocioł - podłogówka w całym budynku

 

Ogrzewanie podłogowe jest typem ogrzewania pracującym na niskich temperaturach. Przyjmuje się, że woda krążąca w poziomym układzie grzewczym nie powinna być cieplejsza niż 55oC na wyjściu z kotła. Aby osiągnąć taki standard stosuje się kotły niskotemperaturowe. Podpinając do systemu kominek trzeba zadbać o wyrównanie temperatury zasilania z obu źródeł. W tym celu stosuje się bezpieczniejszy układ otwarty z wymiennikiem, odpowiedzialnym za kontrolę temperatury wpływającej do instalacji ogrzewania podłogowego. Kominek połączony z instalacją za pomocą pomp obiegowych i wymiennika. Sam pracuje w małym układzie otwartym.

fot.: Immergas - systemy instalacyjne IMMERHEAT

 

Układ: kominek - kocioł - podłogówka - grzejniki

 

Przy takiej organizacji ogrzewania potrzebne jest zróżnicowanie temperatury wody biorącej udział w obiegu. Dystrybucja cieplejszej wody do grzejników i chłodniejszej do ogrzewania podłogowego możliwa jest dzięki zastosowaniu osobnych rozdzielaczy do ogrzewania podłogowego i osobnych do grzejników. W pierwszym przypadku możemy zastoswac dedykowane do tego celu rozdzielacze z podmieszaniem lub rozdzielacze z zaworami RTL. Moduł RTL montowany jest na przewodzie powrotnym w każdej pętli ogrzewania podłogowego. Pozwala nam to na kontrolę temperatury podłogi w każdym pomieszczeniu oddzielnie. Z kolei typowy rozdzielacz pozwala na zaprogramowanie systemu na daną temperaturę.

Instalacja ogrzewania podłogowego

       fot.: Instalacja ogrzewania podłogowego

Współcześnie oferowane kominki przystosowane są już do pracy w układzie zamkniętym (w takim układzie pracują kotły C.O.), dzięki czemu z powodzeniem można je łączyć z kotłami. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie całego układu grzewczego pochodzącego od jednego producenta. Mamy wówczas pewność, że system będzie działał poprawnie, zyskamy również lepsze warunki gwarancji.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Śnieżka, Immergas


Zobacz także
Piec kominkowy SIRIUS

Piec kominkowy SIRIUS

Piec kominkowy SIRIUS dedykowany jest do domów już istniejących, do nowego budownictwa... ¬ więcej...
 
Rozwój innowacyjnych technologii w aspekcie kominków

Rozwój innowacyjnych technologii w aspekcie kominków

Współczesne budownictwo stawia surowe wymagania dotyczące elementów konstrukcyjnych... ¬ więcej...
 
System pieców kominkowych SIRIUS marki Schiedel

System pieców kominkowych SIRIUS marki Schiedel

Kominek to idealny sposób na ogrzanie wnętrz. Salon wypełniony ciepłem palonego... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook